Notowania

emerytury
23-11-2017 (09:15)

Polacy rzucili się na emerytury. Liczba wniosków przebiła prognozę rządu i ZUS

Tego rząd PiS i Zakład Ubezpieczeń Społecznych się nie spodziewali. Jak wynika z danych - chętnych do przejścia na emeryturę jest zdecydowanie więcej niż mówiły prognozy. Dla budżetu to zła wiadomość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/REPORTER)
Ile osób skorzysta na obniżonym wieku emerytalnym? To pytanie może zadawać sobie minister finansów Mateusz Morawiecki

Wcześniejsza emerytura spodobała się Polakom. Jak wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej", już teraz do ZUS wpłynęło 336 tys. wniosków o przejście na emeryturę. To o ponad 5 tys. więcej niż zakładał Zakład przed reformą wieku uprawniającego do tego świadczenia. A przecież do końca roku liczba wniosków jeszcze wzrośnie.

Jak wynika z danych, każdego dnia w ZUS obsługiwane jest od 1 do 2 tys. nowych emerytów. Do końca roku pozostało 38 dni, z tego 25 to dni pracujące. Wtedy będzie szansa na złożenie wniosku. Ostatecznie wniosek o ustalenie emerytury złożyć może dużo ponad 350 tys. osób.

W wyniku reformy - obniżenia wieku emerytalnego - uprawnienia do tego świadczenia uzyska 410 tys. osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wziął pod uwagę dotychczasowy odsetek przechodzących na emeryturę. Zwykle robi to od razu nieco ponad 80 proc. uprawnionych. Reszta pracuje dalej. I tak powstały szacunki. Wiele wskazuje jednak na to, że obniżka wieku emerytalnego zmobilizowała zdecydowanie szersze grono przyszłych emerytów.

Informatorzy "Dziennika Gazety Prawnej" twierdzą, że koszt obniżki wieku emerytalnego wzbudza spory niepokój w szeregach rządowych i w ministerstwie finansów. Bardzo prawdopodobny jest powrót pomysłów zachęcenia do pozostania w pracy.

"DGP" informuje, że dane nie budzą wcale niepokoju w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej. Dlaczego? Bo spora część osób, które złożyły wniosek, nie otrzymała emerytury. Nie zwolniła się np. z pracy, a to blokuje możliwość przyznania świadczenia. W tej chwili emerytury ma przyznane 260 tys. Decyzje zapadły w 308 tys. przypadków. A to oznacza, że prawie 50 tys. osób zobaczyło, jakie świadczenie ich czeka i na razie zwlekają z przejściem na emeryturę.

Tagi: emerytury, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-11-2017

SceptykDlaczego się temu nie dziwię? Już raz rząd jednostronnie złamał umowę, podwyższając wiek emerytalny. Przystępując w 1972 roku do pracy, miałem … Czytaj całość

23-11-2017

Kuba P.Zapomnieli, że wg GUS 47,6 % mężczyzn nie dozywa 67 lat. Zatem sposób myślenia Polaków w tej sprawie jest zrozumiały. Składki płacili przez wiele lat … Czytaj całość

24-11-2017

ewa500+, emerytury i inne pomysły zniszczą nasz budżet. Przykro patrzeć.

Rozwiń komentarze ()

Wybrane dla Ciebie