Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emeryci stracili ponad 4 miliardy

0
Podziel się:

W listopadzie Otwarte Fundusze Emerytalne miały najgorsze wyniki w swojej historii.

Emeryci stracili ponad 4 miliardy
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Krajowe fundusze emerytalne zarządzały aktywami netto w wysokości 138,5 mld zł na koniec listopada. Tym samym miniony miesiąc przyniósł największy, od momentu wprowadzenia reformy, spadek środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych.

Aktywa netto zarządzane przez OFE zmniejszyły się w ciągu miesiąca o 4,4 mld zł, tj. o 3,1%, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Bezpośrednią przyczyną tak istotnego uszczuplenia majątku były słabe wyniki osiągnięte przez zarządzający funduszami. Średnia stopa zwrotu 15 OFE w listopadzie wyniosła minus 4,0% i był to najgorszy miesięczny wynik wypracowany przez fundusze emerytalne od początku ich działalności.

"Kontynuując te niekorzystne statystyki, trochę usprawiedliwiając zarządzających z PTE, warto wspomnieć o tym, że listopad był trzecim najgorszym miesiącem pod względem zmiany wartości głównego giełdowego wskaźnika koniunktury od momentu utworzenia OFE. W ciągu minionego miesiąca WIG stracił nieco ponad 1/10 swojej wartości" - czytamy w raporcie.

Rekord w tym względzie padł w czerwcu 2001 roku, gdy główny giełdowy indeks zniżkował o ponad -16,5%.

Dodatkowym elementem mającym istotny wpływ na zmniejszenie wartości aktywów netto były rozliczenia czwartej, ostatniej tegorocznej sesji transferowej.

Według szacunków Analiz Online, w ślad za osobami zmieniającymi OFE fundusze przekazały pozostałym graczom nieco ponad 1 mld zł. Z uwagi na stosowany system rozliczeń przepływów z sesji transferowych taka właśnie kwota tymczasowo uszczupliła aktywa netto funduszy.

W tym trudnym miesiącu, relatywnie najlepiej wypadły największe fundusze: aktywa lidera CU OFE spadły najmniej bo o -2,6%, ING NNP OFE zanotował spadek o 2,8%, a OFE PZU "Złota Jesień" o 2,7% w porównaniu z październikiem.

Na przeciwległym końcu zestawienia znalazł się Aegon OFE, którego aktywa netto, w wyniku listopadowego spadku wartości jednostki oraz dzięki odpływowi środków w ślad za odchodzącymi uczestnikami, zmalały dwukrotnie szybciej niż rynkowa średnia (spadek o 6,1%).

ZOBACZ TAKŻE:

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)