Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Emerytalny plan rządu skazany na sukces. Eksperci nie mają wątpliwości

49
Podziel się:

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych dzięki temu, że obowiązki są równo rozłożone pomiędzy pracodawców, pracowników i państwo, może mieć charakter masowy. Solidarne wpłaty przez te trzy filary jednocześnie na przyszłą emeryturę w mojej ocenie będą źródłem sukcesu programu - mówi Robert Zapotoczny, zarządzający projektem portalu PPK w PFR TFI.

Przyszły sukces PPK jest gwarantowany przez jego podobieństwo do rozwiązań już znanych.
Przyszły sukces PPK jest gwarantowany przez jego podobieństwo do rozwiązań już znanych.

Jak już pisaliśmy w money.pl również i jeden z ważniejszych przedstawicieli polskich pracodawców -Marek Kowalski wiceprezydent Pracodawców RP - wierzy w nowy pomysł, który sprawi, że zaczniemy oszczędzać na emeryturę. Jego zdaniem przyczyną sukcesu PPK może być to, że nie ma możliwości, by w przyszłości pieniądze z pracowniczych planów kapitałowych przejęli politycy, jak miało to miejsce w 2014 roku w przypadku OFE.

Według wiceprezydenta Pracodawców RP PPK to dobre i potrzebne rozwiązanie. Opinię tę podczas debaty ”Pracownicze plany kapitałowe” na katowickim EKG podzieliła również Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Zobacz także: Zobacz też: Statistica: Energylandia w liczbach

- Nie dało się poprawić ustawy o Pracowniczych Planach Emerytalnych, trzeba było stworzyć PPK od nowa. Projekt nie jest bezbłędny, ale są tam bardzo korzystne rozwiązania emerytalne. Dlatego warto nad tym pracować, żeby usprawnić to co jest korzystne dla przyszłych emerytów – przekonywała Rusewicz.

Prezes IGTE odpowiedziała tym samym na wątpliwości innego uczestnika spotkania - Marka Gadacza z Crido, który twierdził, że lepsze byłyby poprawki zgłoszone do ustawy o PPE, czyli tzw. Pracowniczych Programów Emerytalnych. To program dobrowolnego oszczędzania, zarządzany przez pracodawcę, który nie zdobył do tej pory zbyt dużej popularności. Również w ocenie Roberta Zapotocznego, reforma PPE, nie wchodziła w grę od początku, kiedy tylko pojawił się pomysł stworzenia nowego systemu jakim jest PPK.

– Oczywiście teoretycznie można było próbować poprawiać ustawę o PPE. Jednak zbyt dużo trzeba byłoby zmieniać, czyniącym ten system powszechnym i masowym. W tym akurat przypadku prościej było napisać projekt ustawy od początku – mówił Zapotoczny.

Z kolei w ocenie Agnieszki Łukawskiej, dyrektora ds. programów emerytalnych, Skarbiec TFISA, przyszły sukces PPK jest gwarantowany przez jego podobieństwo do rozwiązań już znanych.

- To bardzo dobrze, że projekt jest wzorowany na systemach już istniejących w Europie. Co więcej moje doświadczenie pokazuje, że dobrze się stanie, że zaangażowany zostanie w to pracodawca. – powiedziała Łukawska.

Uczestnicy debaty rozważali również jak silny będzie wpływ PPK na system zabezpieczenia społecznego i rynek usług finansowych. Istotnym elementem dyskusji okazały się być też problemy związane z dobrowolnością, a z drugiej strony obligatoryjnością, uczestnictwa w takich systemach zarówno przez pracownika jak i pracodawcę.

Jak przekonywał Robert Zapotoczny z reguły z różnymi benefitami jest tak, że na początku mogą budzić zdziwienie, a potem powszednieją i korzysta z nich większość z nas.

- Kiedyś tylko prezesom zapewniano prywatną opiekę medyczną, teraz jest to bardzo powszechna praktyka w firmach w Polsce – przekonywał Zapotoczny. Jego zdaniem na podobnych zasadach powszechnym systemem będzie PPK, bo jak wspominali również pozostali eksperci – podobne systemy istnieją na całym świecie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
Marek L
5 lata temu
Kolejny przekręt .Dlaczego politycy nie chcą uporządkować obecnego systemu ZUS .Zlikwidować wszystkie przywileje /górnicy ,hutnicy galwanizerzy ,kierowcy itd/obowiązek wpłaty na ZUS od każdego wynagrodzenia za pracę/tzw śmieciówki ,kontrakty itp/Partycypacja pracodawców w składkach dla stanowisk szkodliwych dla zdrowia itd .Żadnej emerytury minimalnej /ona tak ale wyznaczana kwotowo różnica dopłacana z pomocy społecznej po przedstawieniu majątku /.Wtedy okaże się ,że w ZUS jest nadwyżka
podatnik
5 lata temu
OFE przy PPK były wzorem uczciwości i rentowności. Poczytajcie, co na temat PPK mówi profesor Leokadia Oręziak, która od początku była wielką przeciwniczką OFE (i głosem wołającym na puszczy).
podatnik
5 lata temu
Oczywiście, że jest skazany na sukces, jak każda "oferta nie do odrzucenia". Jeśli pracodawca i jego pracownicy nie będą dawać Morawieckiemu kasy, którą Morawiecki obiecał swoim kumplom z międzynarodowej finansjery, to Morawiecki naśle na pracodawcę "kontrolę" według scenariusza "2 lata temu uznaliśmy wasze rozliczenia za prawidłowe, ale teraz zmieniliśmy interpretację, wobec czego naliczamy wyrównanie z odsetkami za 5 lat wstecz, razem milion złotych", no i pracodawca zbankrutuje, a pracownicy stracą robotę.
Marko
5 lata temu
Zarzadzajacy PPK wróży sukces PPK, ciekawe...
Ona
5 lata temu
Pracodawca wplaty na fundusz odbije sobie obcinajac wynagrodzenie. Pytanie ilu z tych ludzi dozyje emerytury? Moi rodzice cale zycie odkladali i jedno nie doczekalo, a drugie bylo na emeryturze 1 rok! Co z ich skladkami i pieniedzmi? Coraz wiecej ludzi choruje na nowotwory, coraz mniej Polakow dozywa emerytur. Obecni emeryci, to w wiekszej mierze "stara gwardia" pamietajaca wojne. Za chwile nie bedzie juz emerytow, ale kase rzad bedzie brac, a jakze.
...
Następna strona