Notowania

emerytury
02-10-2018 (14:26)

"Emerytura bez podatku" – do Sejmu trafiły podpisy poparcia dla sztandarowego projektu PSL

PSL zebrał 140 tys. głosów pod projektem likwidacji obciążeń emerytów i rencistów podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne. Pomysłem zajmie się Sejm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MAREK LASYK/REPORTER)
PSL przedkłada projekt w trybie projektu obywatelskiego

140 000 Polaków podpisało się pod inicjatywą Polskiego Stronnictwa Ludowego, by świadczenia wypłacane emerytom i rencistom były zwolnione z podatku. W praktyce mieliby otrzymywać świadczenie w wysokości kwoty brutto, czyli bez pomniejszania ich o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na zdrowotne.

- Oni już przez całe swoje życie zapłacili podatki, teraz powinni być z podatku zwolnieni, bo emerytury są skandalicznie niskie, waloryzacja nic nie daje, nie nadąża za wzrostem cen. (...) Dlatego emerytura bez składek, bez podatku, jest po prostu naszą koniecznością - w ten sposób prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz tłumaczył zasadność zwolnienia świadczeń emerytalnych z podatków.

Zdaniem szefa PSL, byt i rozwój dzieci i ich rodziców jest już zabezpieczony, bo istnieją świadczenia w programie Rodzina 500+, pieniądze na wyprawkę szkolną, do tego długie urlopy macierzyńskie, przedszkola za złotówkę, ale niewystarczająco wiele jest robione dla emerytów.

Podniesienie składek do ZUS ratunkiem na głodowe emerytury?

Tłumaczył, że projekt "Emerytura bez podatku" oznacza wzrost świadczeń dla seniorów o 20 proc., jest także "spełnieniem naszego obowiązku pokoleniowego wobec tych, którzy nie mieli rocznych urlopów rodzicielskich i nie mieli 500 plus, a ciężko pracowali".

Kosiniak-Kamysz deklaruje, że jest to priorytetowy projekt partii. PSL szacuje, że koszt projektu wynosi około 17 mld złotych. "To jest mniej, niż projekt 500 plus i znaleźliśmy już środki na to, żeby to finansować" – powiedział prezes.

"Emerytura bez podatku" jest projektem obywatelskim, gdyż wcześniej Sejm odrzucił projekt poselski złożony przez PSL. "Został odrzucony w myśl zasady rządzących, którzy powiedzieli: „teraz my mamy prawo rządzić i my mamy prawo ustalać, jakie projekty będą”, więc go po prostu nie poparli" – wyjaśniał przed kilkoma tygodniami Jakub Stefaniak, kandydat PSL na prezydenta Warszawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, podatki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2018

GrażynaPrzez całe moje życie zawodowe płaciłam podatki i składki ZUS. Emerytura naliczana była z wynagrodzeń i kapitału początkowego już opodatkowanego. Nie … Czytaj całość

02-10-2018

J. HDAWNO POWINNO BYĆ WPROWADZINE.

02-10-2018

terpichNajwyższy czas ,ile mo żna płacić podatki przez 45 lat i na emeryturze ,,,,to kpina z emerytów

Rozwiń komentarze (625)