Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Emerytury bez podatku i składek. PiS odrzucił projekt

Emerytury bez podatku i składek. PiS odrzucił projekt

Emeryci i renciści nadal będą płacić podatek i składki od świadczeń. Fot. PAP/Rafał Guz
Emeryci i renciści nadal będą płacić podatek i składki od świadczeń.

Wypłacanie emerytom pełnych świadczeń, nieobciążonych podatkiem PIT i składką na ubezpieczenie zdrowotne, zakładał poselski projekt zgłoszony przez posłów PSL. Pomysł ten jednak nie zyskał uznania w oczach posłów PiS, którzy odrzucili projekt ludowców już w pierwszym czytaniu w Sejmie.

Zgłoszony przez posłów PSL projekt ustawy o pomocy państwa dla seniorów i nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakładał, że emeryci i renciści będą zachowywać kwoty brutto otrzymywanych świadczeń, ponieważ nie będą już musieli odprowadzać od nich podatku i składki do ZUS.

Według ludowców zmiana taka pozytywnie wpłynęłaby na sytuację materialną seniorów. - Emeryci i renciści, a szczególnie kobiety dzisiaj posiadają bardzo niskie świadczenia, które nie wystarczają do końca miesiąca - tłumaczył podczas debaty poseł Mieczysław Kasprzak z PSL.

Wideo: przeżyjesz za 1540 zł? Sprawdź, jak oszczędzać na emeryturę

 

 

Proponowana przez PSL oznaczałaby faktycznie duży zastrzyk finansowy dla tej grupy społecznej. Jak podkreślał Kasprzak, połowa emerytów dostaje co miesiąc 1600 zł brutto, co po odliczeniu podatku i składki zdrowotnej daje niewiele ponad 1300 zł netto.

Podobne do proponowanego przez PSL rozwiązania funkcjonują na Węgrzech, w Bułgarii czy na Litwie. PSL szacował, że w Polsce koszty byłyby porównywalne do programu 500+, ale jednocześnie wskazywał, że wyższe emerytury oznaczają większą konsumpcję i większe wpływy z VAT.

Już w pierwszym czytaniu projekt PSL postanowił odrzucić klub Prawa i Sprawiedliwości. Reprezentujący partię rządzącą poseł Jerzy Gosiewski przekonywał, że wprowadzenie takiej reformy jest niemożliwe z uwagi na "konieczność przeprowadzeni głębokich, bardzo kosztownych zmian w systemach informacyjnych ZUS".

Do projektu negatywnie odniósł się także rząd. Wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki, który referował stanowisko Rady Ministrów, podkreślał, że nieodprowadzanie składek przez emerytów i rencistów spowodowałoby ubytek finansów publicznych w wysokości ok. 36 mld zł. Autorom projektu wytknął też szereg błędów legislacyjnych.

Głosowanie wniosku odbędzie na następnym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowane jest na 20 marca. Wyniki jest już praktycznie przesądzony.

podatki, emerytury, składki zus, projekt ustawy psl
pit
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Jan
2018-06-10 12:47
I tak PIS stracił 8 milionów głosów. Krzyżyk na drogę. Samozaoranie.
Kakadu
2018-05-20 13:52
I bardzo dobrze, ze PiS odrzucił ten projekt, który w sposób znaczący poprawiłby sytuację materialną emerytów z wysokimi świadczeniami, a ci, którzy maja emerytury niskie, dalej żyliby w upokarzającej biedzie.. Niektórzy z nich, ci z najniższymi świadczeniami, nie skorzystaliby zupełnie nic, bo już podatku nie płacą, za sprawa kwoty wolnej od podatku, która obejmuje ich dochody.
halina
2018-05-17 14:54
propozycja :do kwoty średniej krajowej emerytury i renty bez podatku a powyżej średniej krajowej z podatkiem
Pokaż wszystkie komentarze (421)