Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Jacek Bereźnicki
|

Emerytury bez podatku i składek. PiS odrzucił projekt

431
Podziel się

Podobne do proponowanego przez PSL rozwiązania funkcjonują na Węgrzech, w Bułgarii czy na Litwie

Emeryci i renciści nadal będą płacić podatek i składki od świadczeń.
Emeryci i renciści nadal będą płacić podatek i składki od świadczeń. (PAP/Rafał Guz)
bDggZJqZ

Wypłacanie emerytom pełnych świadczeń, nieobciążonych podatkiem PIT i składką na ubezpieczenie zdrowotne, zakładał poselski projekt zgłoszony przez posłów PSL. Pomysł ten jednak nie zyskał uznania w oczach posłów PiS, którzy odrzucili projekt ludowców już w pierwszym czytaniu w Sejmie.

Zgłoszony przez posłów PSL projekt ustawy o pomocy państwa dla seniorów i nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakładał, że emeryci i renciści będą zachowywać kwoty brutto otrzymywanych świadczeń, ponieważ nie będą już musieli odprowadzać od nich podatku i składki do ZUS.

Według ludowców zmiana taka pozytywnie wpłynęłaby na sytuację materialną seniorów. - Emeryci i renciści, a szczególnie kobiety dzisiaj posiadają bardzo niskie świadczenia, które nie wystarczają do końca miesiąca - tłumaczył podczas debaty poseł Mieczysław Kasprzak z PSL.

bDggZJrb

Wideo: p rzeżyjesz za 1540 zł? Sprawdź, jak oszczędzać na emeryturę

Proponowana przez PSL oznaczałaby faktycznie duży zastrzyk finansowy dla tej grupy społecznej. Jak podkreślał Kasprzak, połowa emerytów dostaje co miesiąc 1600 zł brutto, co po odliczeniu podatku i składki zdrowotnej daje niewiele ponad 1300 zł netto.

Podobne do proponowanego przez PSL rozwiązania funkcjonują na Węgrzech, w Bułgarii czy na Litwie. PSL szacował, że w Polsce koszty byłyby porównywalne do programu 500+, ale jednocześnie wskazywał, że wyższe emerytury oznaczają większą konsumpcję i większe wpływy z VAT.

bDggZJrh

Już w pierwszym czytaniu projekt PSL postanowił odrzucić klub Prawa i Sprawiedliwości. Reprezentujący partię rządzącą poseł Jerzy Gosiewski przekonywał, że wprowadzenie takiej reformy jest niemożliwe z uwagi na "konieczność przeprowadzeni głębokich, bardzo kosztownych zmian w systemach informacyjnych ZUS".

Do projektu negatywnie odniósł się także rząd. Wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki, który referował stanowisko Rady Ministrów, podkreślał, że nieodprowadzanie składek przez emerytów i rencistów spowodowałoby ubytek finansów publicznych w wysokości ok. 36 mld zł. Autorom projektu wytknął też szereg błędów legislacyjnych.

Głosowanie wniosku odbędzie na następnym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowane jest na 20 marca. Wyniki jest już praktycznie przesądzony.

bDggZJrC
pit
emerytury
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(431)
lola
3 lata temu
Wypłacanie emerytom pełnych świadczeń, nieobciążonych podatkiem PIT i składką na ubezpieczenie zdrowotne zaproponowane przez PSL zostało odrzucone w pierwszym czytaniu przez kluby PIS, Kukiz i resztę tej bandy. Pis wreszcie pokazał swoje prawdziwe oblicze jak zależy mu na emerytach. Niestety zabrakłoby na wynagrodzenia rządzących, premie, nagrody i karty, przez które wydają po kilkanaście milionów miesięcznie. Dla siebie środki maja a dla emerytów, którzy przepracowali od 30 do 50 lat zabrakło. Tłumaczenie się ze wprowadzenie takiej reformy jest niemożliwe z uwagi na konieczność przeprowadzeni głębokich, bardzo kosztownych zmian w systemach informacyjnych ZUS. A tu proszę Marcin Zieleniecki, który reprezentował rząd od razu wyliczył, że nieodprowadzanie składek przez emerytów i rencistów spowodowałoby ubytek finansów publicznych w wysokości ok. 36 mld zł. Odpowiedz ciśnie się na usta sama. Emerytów należy okradać dalej z tego, co wypracowali przez długie lata. Panie Kaczyński gdzie tu jest pańskie sumienie – zamiast budować pomniki na każdy skrzyżowaniu, zasilać finansowo Rydzyka, daj tym starym ludziom godnie pożyć jeszcze te kilka lat godnie.
Rondo Ravela
3 lata temu
Klasyczny przykład opodatkowania opodatkowanych pieniędzy. :))
anka
3 lata temu
Było to jasne jak słońce że PIS to odrzuci, no ale cóż niektórym nie starcza 17.500 na przeżycie , a innym musi wystarczyć 10 razy mniej albo jeszcze mniej. No nic, wszystko przemija więc czas PIS też przeminie!
bDggZJrD
aldi
3 lata temu
Pracując 40 lat w warunkach szczególnych podatek odprowadzony od każdej złotówki jeszcze teraz złodzieje zabierają na swoje premie by was szlak trafił. PIS polegnie przy urnach EMERYCIE PAMIĘTAJ NIE GŁOSUJ NA PIS. Takich bufonów w rządzie jeszcze nie było i myślę że się ich pozbędziemy.
Emeryt
3 lata temu
PIS to jednak jest dobra władza bardzo dba o emerytów żeby im się w głowach nie poprzewracało.
Najnowsze komentarze (431)
vvvvvvvv
2 lata temu
Apeluje do PPolakow , przy nastepnych wyborach glosujemy na PSL,
emerytka
2 lata temu
Był kiedyś Pan Kuroń on dużo zrobił dla emerytow. Wiem, bo moja mama go chwaliła. Moze teraz tez ktos pomoze emertom Trzeba miec nadzieje. Taki emeryt to człowiek chorowity i wypracowany a ile mu jeszcze zostało do życia Wiec kazdy grosz czy zlotowka liczy sie. Ale przywrocenie wieku emerytalnego to jest sukses i wielkie brawa dla PIS. A teraz czekam na emeryture bez podatku.
komitet obyw...
2 lata temu
Uwaga emeryci! Notujcie (z nazwiska) kto głosuje przeciw? - w następnych wyborach zgrillowac i skreślić!!! W tym przypadku PIS musi przegrać te wybory?
ggw
2 lata temu
Sobie uchwalili 31 000 zł kwoty wolnej od podatku a emeryci mają 3000 zł to jest złodziejskla banda i to najlepiej obrazuje ich intencje!!!! Dorwac się do koryta i nachapac jak najwięcej. Jeżeli nie zwolnienie to przynajmniej podnieśc kwotę wolną tak jak mają świnie rzekomo wybrane przez naród w wolnych wyborach/ale zmanipulowanych,listy partyjne/ do sejmu i senatu
Polka
2 lata temu
Jesteśmy w UE ceny żywności jak w Niemczech! A emerytury w granicach 250 euro!!! Rządy porzednie wyciskalu emerytów jak cytryny Najwyższy czas zlikwidować podatek od emerytów.Napiszę tak nie palam miłością do PIS Ale tym samym nie widzę żadnej innej alternatyw ! I po wiem PO Nie!!!
ja
2 lata temu
emeryci potraktujcie Kaczyńskiego zgodnie z jego zasadą, kto nie w PIS ten śmieć
edward
2 lata temu
Jezeli dlej PIS bedzie rzadzil to emeryci beda przymierac z glodu /placimy podatki przez cale zycie i teraz nas skubia z emerytury / jest duzo krajow gdzie emerytury sa wyzsze i nie placa podatkow
MNM
2 lata temu
Pis odrzucił projekt ustawy, a ja odrzucam głosowanie na nich
bDggZJrv
elinka
2 lata temu
Płacimy podatki tak wiele lat i logiczne wydaje się, że emerycie nie powinni płacić. I jeszcze jedna sprawa, , co dzieje się ze składkami na ubezpieczenie w momencie przejścia na emeryturę? Zwyczajnie znikają a jeśli chciałabym indywidualnie dalej płacić, to nie ma opcji że mogę w takiej kwocie, jak podczas trwania pracy. Czy może to ktoś rozsądnie wytłumaczyć?
siwy
2 lata temu
Emeryci płacą podatki a dlaczego nie płacą sędziowie prokuratorzy i inni to jest niesprawiedliwe .Pani Halina ma dobry pomysł=Popieram
Jan
2 lata temu
I tak PIS stracił 8 milionów głosów. Krzyżyk na drogę. Samozaoranie.
Kakadu
2 lata temu
I bardzo dobrze, ze PiS odrzucił ten projekt, który w sposób znaczący poprawiłby sytuację materialną emerytów z wysokimi świadczeniami, a ci, którzy maja emerytury niskie, dalej żyliby w upokarzającej biedzie.. Niektórzy z nich, ci z najniższymi świadczeniami, nie skorzystaliby zupełnie nic, bo już podatku nie płacą, za sprawa kwoty wolnej od podatku, która obejmuje ich dochody.
halina
2 lata temu
propozycja :do kwoty średniej krajowej emerytury i renty bez podatku a powyżej średniej krajowej z podatkiem
asia
2 lata temu
Pracownik ma ściągany podatek od dochodu i z tego dochodu odprowadza składki na emeryturę, czyli od tych składek też jest odprowadzony podatek więc dlaczego państwo pobiera jeszcze raz podatek od uskładanych składek emerytalnych przecież to jest przymusowe okradanie obywateli w biały dzień. Jeszcze my wszyscy musimy płacić podatek od rzeczy które kupujemy to 2 razy tracimy.
...
Następna strona