Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emerytury celników. Rząd nie chce ich włączyć do systemu emerytur mundurowych?

42
Podziel się:

W ocenie rządu zakres uprawnień emerytalnych dla funkcjonariuszy Służby Celnej proponowanych w obywatelskim projekcie ustawy jest zbyt daleko idący i wykracza poza zakres wynikający z rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego.

Emerytury celników. Rząd nie chce ich włączyć do systemu emerytur mundurowych?
(Dedek/Reporter)

Rząd ocenił, że rozwiązania zaproponowane w obywatelskim projekcie zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, który włącza celników do systemu emerytur mundurowych, są "zbyt daleko idące". Uznał też, że niezbędne są kompleksowe przepisy regulujące te kwestie.

Projekt - którym zajęła się we wtorek Rada Ministrów - zakłada objęcie wszystkich funkcjonariuszy Służby Celnej takim samym systemem emerytalnym jak dla pozostałych służb mundurowych; zdaniem projektodawców rozwiązanie takie wynika z realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 marca 2015 r.

"Rada Ministrów pozytywnie ocenia dążenia wnioskodawców do wypracowania rozwiązań legislacyjnych zmierzających do realizacji wyroku TK. Jednak w ocenie rządu zakres uprawnień emerytalnych dla funkcjonariuszy Służby Celnej proponowanych w obywatelskim projekcie ustawy jest zbyt daleko idący i wykracza poza zakres wynikający z rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego też rząd proponuje, aby zgodnie z wyrokiem TK, uprawnienia emerytalne na nowych zasadach otrzymali jedynie ci funkcjonariusze Służby Celnej, którzy wykonują zadania podobne do zadań policji" - podkreślono w komunikacie CIR.

Zdaniem rządu dla realizacji wyroku TK niezbędne są kompleksowe przepisy mające na celu uregulowanie uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy Służby Celnej. "Rząd proponuje zatem, aby prace nad obywatelskim projektem były kontynuowane, z tym, że niezbędne jest istotne przebudowanie projektowanej ustawy i uwzględnienie modelu uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy Służby Celnej przedstawionego przez rząd" - zaznaczono.

Sejm rozpoczął prace nad obywatelskim projektem regulującym te kwestie pod koniec 2015 r.; zebrano pod nim 200 tys. podpisów.

Obecnie celnicy są objęci powszechnym systemem emerytalnym i nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat.

Projekt zakłada, że - tak jak żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych - celnicy będą przechodzić na emerytury po 15 lub 25 latach służby. Po 15 latach na emeryturę mogą przejść funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby przed 1 stycznia 2013 r. Natomiast rozpoczynający służbę po 31 grudnia 2012 r. wiek emerytalny osiągną w 55. roku życia i po odsłużeniu 25 lat.

W marcu 2015 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące.

Wnioski do TK skierowały grupa posłów PiS, Związek Zawodowy Celnicy.pl, Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej RP oraz Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej. Argumentowali oni, że określenie wieku emerytalnego funkcjonariuszy SC na 67 lat jest rażąco niesprawiedliwe.

Trybunał wskazał, że funkcjonariusze Służby Celnej mają węższe uprawnienia emerytalne niż funkcjonariusze Straży Granicznej mimo wielu cech wspólnych tych służb. Chodzi m.in. o pełną dyspozycyjność oraz wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i w trudnych warunkach.

Prawo do emerytur mundurowych mają żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 formacji mundurowych - policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Emerytury mundurowe stanowią odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i są wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury jest obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok rośnie o 3 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Średnie miesięczne wynagrodzenie w Służbie Celnej, która zatrudnia ponad 14 tys. osób, to ok. 3500 zł netto.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
funkcjonarius...
6 lat temu
Uważam iż to co proponuje obecnie rządu jest prawidłowe tylko ci funkcjonariusze którzy wykonują zadania zbliżone do policji czyli min ochronę życia oraz zdrowia obywateli co jest zasadne zarówno w przypadku celników jak i funkcjonariuszy straż ochrony kolei którzy tez mają otrzymać takie uprawnienia ale tylko ci co sa operacyjni czyli pracjacy w terenie z bronią palna chroniąc życie oraz zdrowie obywateli!!! Także tak to powinno wyglądać!!
lida
6 lat temu
To państwo naprodukowało już 40 -letnich emerytów ....aż wstyd....
vox
6 lat temu
Myslę ,że zmiany powinny iść w odwrotnym kierunku.Wszystkie slużby mundurowe powinny zostać włączone do powszechnego systemu , tak jak slużba celna . To rozwiazanie przywróci normalność!!!!!!!
q
6 lat temu
A dokładniej to na czym polega ta ich "mundurowość"?
adam
6 lat temu
mieszkam blisko granicy z obwodem kaliningradzkim i dość często jeżdżę tam po zakupy obserwuję więc na żywo pracę celników i muszę powiedzieć iż takich leni to chyba nie ma w żadnej grupie zawodowej swoją totalną opieszałość tłumaczą koniecznością wnikliwej kontroli .Tymczasem właściwa kontrola trwa ok 1 min a 15 minut to siedzenie za zamkniętymi drzwiami w klimatyzowanym pomieszczeniu
...
Następna strona