Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.04.2015 17:31

Emerytury pomostowe. Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy będzie miała szersze uprawnienia dotyczące emerytur pomostowych - zakłada projekt ustawy przyjęty we wtorek przez rząd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(industrieblick - Fotolia.com)

Państwowa Inspekcja Pracy będzie miała szersze uprawnienia dotyczące emerytur pomostowych, które przysługują pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Takie zmiany zakłada projekt ustawy przygotowany przez resort pracy i polityki społecznej, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Nowe przepisy umożliwią Państwowej Inspekcji Pracy dokonywanie merytorycznej oceny prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Przyjęto, że kontrola u pracodawców będzie mogła zostać przeprowadzana również z urzędu.

Skarga do Państwowej Inspekcji Pracy będzie przysługiwała pracownikowi nie tylko w sytuacji, w której nie został on umieszczony w ewidencji, ale również gdy - pomimo umieszczenia w tej ewidencji - stanowisko pracy, na którym wykonuje on pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie znalazło się w prowadzonym przez pracodawcę wykazie. Znowelizowana ustawa ma przyczynić się do "wzmocnienia ochrony ubezpieczonych".

Ustalenie prawa do emerytury pomostowej zależy przede wszystkim od posiadania przez ubezpieczonego wymaganego okresu pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

- Wejście w życie projektowanej nowelizacji spowoduje, że konto ubezpieczonego będzie w większym stopniu odzwierciadlać wykonywane przez pracownika okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ułatwi to uzyskiwanie przez takich pracowników prawa do emerytury pomostowej, ponieważ na podstawie konta ubezpieczonego organ rentowy uwzględnia okresy wykonywanej pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - czytamy w komunikacie.

W Polsce obecnie jest 323,1 tys. pracowników na stanowiskach, które pozwalają na ubieganie się o emerytury pomostowe. Firm, w których są takie stanowiska jest 8,3 tys. - wynika z danych zawartych w ocenie skutków regulacji projektowanej ustawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto w Unii pracuje najdłużej? Nie zgadniesz Urzędnicy Komisji Europejskiej policzyli godziny pracy na etatach, zleceniach i tych, którzy prowadza własne firmy.
Pracodawcy wciąż nie płacą pensji na czas W ubiegłym roku liczba takich przypadków spadła, ale wciąż jest ich sporo. Warto jednak walczyć o swoje - przekonuje Inspekcja Pracy.
Na L4 trzeba Polaków namawiać Prezenteizm, czyli dlaczego samotna matka nie chce brać urlopu na chore dziecko, a młoda architektka trafia z chorobowego na bruk.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, prawo pracy, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz