Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Waloryzacja emerytur i rent. W 2018 padnie rekord

Waloryzacja emerytur i rent. W 2018 padnie rekord

Z powodu inflacji waloryzacja ma sięgnąć rekordowy poziom 2,7 proc. Fot. Andrzej Stawinski/REPORTER
Z powodu inflacji waloryzacja ma sięgnąć rekordowy poziom 2,7 proc.

Polscy emeryci od marca 2018 roku mogą liczyć na podwyżkę. Wszystko przez waloryzację. W przyszłym roku ma ona wynieść jeszcze więcej niż zakładał rząd w połowie roku. Z powodu inflacji waloryzacja ma sięgnąć poziomu 2,7 proc.

To oznacza co najmniej 27-złotową podwyżkę dla ponad 5 mln emerytów ZUS-owych i blisko 1,2 mln pobierających świadczenia z KRUS – podaje "Rzeczpospolita".

W połowie roku, w ustawie budżetowej rząd zapisał 2,4 porc. wskaźnik waloryzacji, co i tak było dużym skokiem. W ubiegłym roku podwyżka wyniosła zaledwie 0,44 proc. Teraz rząd podnosi wskaźnik do 2,7 proc.

Jak donosi "Rz", w drugiej połowie roku rząd obiecuje również jednorazowe dodatki.

To ważna informacja dla seniorów. Ci, którzy dostają 1000 zł brutto emerytury lub renty po zmianach mogliby liczyć na 1027 zł. Oczywiście zmiany mocniej odczują ci seniorzy, którzy pobierają wyższe świadczenia.

Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. Będą podwyżki świadczeń

 


 

Jak tłumaczyliśmy w money.pl, tak wysoka (w porównaniu do ubiegłorocznej) waloryzacja nie jest wyłącznie dobrym gestem rządzących. Od tego roku w Polsce obserwujemy inflację, czyli rosnące ceny towarów i usług. Gdyby emeryci dostali mniej niż 2 proc., to w ciągu roku byłoby ich stać na o wiele mniej. W skrócie: straciliby.

Podwyżka obejmuje wszystkie świadczenia, czyli zarówno te finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak i te wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nowe stawki wchodzą w życie co roku od 1 marca. Większe emerytury renciści pobiorą więc dopiero za dziewięć miesięcy.

emerytury, waloryzacja, waloryzacja emerytur i rent
Czytaj także
Polecane galerie
kolo
2017-11-09 20:49
Emeryci niestety nie staną się beneficjentami wzrostu gospodarczego i dobrej zmiany. Waloryzacja 2,7 % nie obejmuje takich wzrostów jak np. 120% wzrost ubezpieczeń OC. który u kogoś kto posiada samochód pochłonie całość rocznej waloryzacji! A co z resztą wzrostu cen?
bzdurny przykaład emeryta juz by po 6 mies. zlicytowali
2017-11-01 23:26
Drodzy emeryci. Jeżeli przez 1,5 roku nie będziecie płacić wszelkich dotychczasowych opłat to możecie oświadczyć wnukom , ze macie nadwyżkę budżetu domowego . ?"?
komu stopy całowac...rak w leczeniu
2017-11-01 23:07
1000 zł. to netto będzie z 14 zł .Same dojazdy to 380 zł.
Pokaż wszystkie komentarze (350)