Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Waloryzacja emerytur i rent. W 2018 padnie rekord

375
Podziel się

Polscy emeryci od marca 2018 roku mogą liczyć na podwyżkę.

Z powodu inflacji waloryzacja ma sięgnąć rekordowy poziom 2,7 proc.
Z powodu inflacji waloryzacja ma sięgnąć rekordowy poziom 2,7 proc. (Andrzej Stawinski/REPORTER)
bDIfFWlN

Wszystko przez waloryzację. W przyszłym roku ma ona wynieść jeszcze więcej niż zakładał rząd w połowie roku. Z powodu inflacji waloryzacja ma sięgnąć poziomu 2,7 proc.

To oznacza co najmniej 27-złotową podwyżkę dla ponad 5 mln emerytów ZUS-owych i blisko 1,2 mln pobierających świadczenia z KRUS – podaje "Rzeczpospolita".

W połowie roku, w ustawie budżetowej rząd zapisał 2,4 porc. wskaźnik waloryzacji, co i tak było dużym skokiem. W ubiegłym roku podwyżka wyniosła zaledwie 0,44 proc. Teraz rząd podnosi wskaźnik do 2,7 proc.

bDIfFWlP

Jak donosi "Rz", w drugiej połowie roku rząd obiecuje również jednorazowe dodatki.

To ważna informacja dla seniorów. Ci, którzy dostają 1000 zł brutto emerytury lub renty po zmianach mogliby liczyć na 1027 zł. Oczywiście zmiany mocniej odczują ci seniorzy, którzy pobierają wyższe świadczenia.

Zobacz także: Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. Będą podwyżki świadczeń

Jak tłumaczyliśmy w money.pl, tak wysoka (w porównaniu do ubiegłorocznej) waloryzacja nie jest wyłącznie dobrym gestem rządzących. Od tego roku w Polsce obserwujemy inflację, czyli rosnące ceny towarów i usług. Gdyby emeryci dostali mniej niż 2 proc., to w ciągu roku byłoby ich stać na o wiele mniej. W skrócie: straciliby.

bDIfFWlV

Podwyżka obejmuje wszystkie świadczenia, czyli zarówno te finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak i te wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nowe stawki wchodzą w życie co roku od 1 marca. Większe emerytury renciści pobiorą więc dopiero za dziewięć miesięcy.

bDIfFWmq
emerytury
wiadomości
KOMENTARZE
(375)
nedzaZ_bida
3 lata temu
Bezczelność i arogancja ile masła mogę kupić za te podwyżkę, a jeszcze wszystko inne tez nie staniało. chcemy kwoty wolnej od podatku takiej jaką mają posłowie i senatorowie. Bez oszustw Obywateli.
niezależna
3 lata temu
Rzeczywiście rekordowa podwyżka, ale netto, czy brutto? Dwa lata temu dostałam netto 2zł z groszami, w tym roku 6zł z groszami netto. Samo masło podskoczyło do 7zł, więc nie starcza nawet na kostkę masła. To są zwyczajne jaja żeby pisać, że to rekord. Przepracowałam 35 lat dla tego kraju, odchowałam 2 dzieci na które dostawałam zasiłek około na dwoje 41 zł, ale szybko zabrali, bo podwyższyli próg, a ja się już w nim nie mieściłam. Teraz z moich składek utrzymuję 500+ i politykierów oraz uprzywilejowanych darmozjadów w czarnych kieckach. Jedni chcieli podwyższać wiek emerytalny, drudzy obniżać, ale wszyscy ze składek emeryckich zapychają dziurę budżetową od lat i to wszystkie opcje polityczne bez wyjątku. Trwonią miliony na zbytki, na jakichś ojców toruńskich, a tym seniorom tłumaczą, że to rekordowa podwyżka. To raczej wstyd i skanda albo naigrywanie sięl!! Tych seniorów, to mają za "ciemny lud wszystko kupi"???
Rita
3 lata temu
A może by tak rząd nie pobierał mi drugi raz podatku od moich pieniędzy.Pracowałam 38 lat płaciłam podatek - teraz od moich pieniędzy zabierają mi drugi raz podatek -niech go oddadzą a te 27 zł niech sobie wezmą !!!!!!!!!!!
bDIfFWmr
Kazimierz
3 lata temu
Oj to poszalejemy ....! Dostaniemy po 27 zł podwyzki minus podatek to ok 20zł i to od marca czyli za kilka miesięcy a ceny JUŻ PODSKOCZYŁY, czyli co teraz zaciskamy pasa i czekamy "aby do marca". Kurcze na co wydać tak "duża" kwotę?W moim przypadku dalej nie będę miał nawet 1000zł na rekę. ( byłem na rencie i nie mogłem pracować-dorobić) Emeryci jak rezydenci powinni protestować (od dawna nie dojadają czyli głodówkę mamy opanowaną).
mike
3 lata temu
Ponownie ktoś pisze bzdury !!! Ceny poszły o 30% w górę a waloryzacja 3% !!!!??? Energia , Węgiel,żywność ,leki .Tylko rasowe konie potaniały ale wątpię aby emeryci potrzebowali do życia rasowych koni !! Propaganda jak za tow.Gomułki .historia zatoczyło krąg .
...
Następna strona