Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Emerytury z ZUS. Bez wniosku nauczyciele mogą dostać mniejsze świadczenia

140
Podziel się:

kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli, którzy którzy nie zwolnią się z pracy i nie wystąpią z wnioskiem o świadczenia emerytalne, może mieć emeryturę niższą nawet o kilkaset złotych. Wszystko przez to, że rząd PiS do ustawy o obniżeniu wieku dodał jeden zapis.

Od 1 października 2017 r. kobiety, które ukończyły 60. rok życia, a mężczyźni 65. zyskali prawo do emerytury
Od 1 października 2017 r. kobiety, które ukończyły 60. rok życia, a mężczyźni 65. zyskali prawo do emerytury (East News)

Kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli, którzy nie zwolnią się z pracy i nie wystąpią z wnioskiem o świadczenia emerytalne, może mieć emeryturę niższą nawet o kilkaset złotych. Wszystko przez to, że rząd PiS do ustawy o obniżeniu wieku dodał jeden zapis.

"Gazeta Wyborcza" podaje przykład pani Jadwigi, która od 35 lat jest nauczycielką i w tym roku kończy 60 lat. Chciała uczyć dalej, ale dyrektor szkoły zachęca ją, aby się zwolniła. Poinformował ją, że jeśli nie złoży wniosku o emeryturę, to straci nawet 400 zł.

Kobieta nie była przekonana co do intencji dyrektora. Udała się więc do ZUS, ale tu odesłali ją z kwitkiem. Jak się okazuje, doradcy emerytalni w Zakładzie nie mają odpowiedniego programu, który potrafi wyliczyć emerytury z Karty nauczyciela.

Zdaniem dziennika w podobnej sytuacji może być nawet kilkadziesiąt tysięcy polskich nauczycieli. Wszystko przez to, że wraz z obniżeniem wieku emerytalnego PiS zmienił także przepisy dotyczące emerytur nauczycieli.

Zobacz także: Zobacz: Balcerowicz ostro o wymianie kadr w czasach rządów PiS

Zgodnie z nowymi przepisami, które obowiązują od 1 października 2017 r., jeśli osoby:

a) skończą 60 lub 65 lat między 1 października 2017 r., a 31 sierpnia 2018 r.,

b) lub te, które skończą właściwy wiek przed 1 października 2017 r., ale nie osiągnęły podwyższonego wielu emerytalnego,

powinny do 31 sierpnia 2018 r. zwolnić się z pracy i wystąpić z wnioskiem do ZUS o emeryturę z Karty nauczyciela. Jeśli tego nie zrobią, będą pracować dalej, ale dostaną już tylko świadczenie powszechne.

Od 1 października 2017 r. kobiety, które ukończyły 60. rok życia, a mężczyźni 65. zyskali prawo do emerytury. Według szacunków resortu jeszcze w tym 2017 r. miało przybyć ok. 331 tys. nowych emerytów. W kolejnych latach liczby te mają być już mniejsze. 2018 r. to około 148 tys., a kolejne to odpowiednio 90, 92 i 54 tys. nowych emerytów. Niestety rząd przeszacował, bo Polacy złożyli już ponad 400 tys. dokumentów w ZUS.

O kosztach związanych z obniżeniem wieku emerytalnego w money.pl piszemy od pierwszych zapowiedzi zmian. Ich wysokość była różnie szacowana. Według wyliczeń ministerstwa finansów dla budżetu państwa skutki reformy pochłoną tylko w 2018 r. około 10 mld zł.

To jednak niekompletna cena, jaką zapłaci Polska za tę reformę. Jak przypominał w rozmowie z money.pl prof. Ryszard Bugaj, czynników jest znacznie więcej. - Nie ma wątpliwości, że w krótkim terminie będzie to spory wysiłek dla gospodarki. Pozostaje pytanie, czy lepiej go podjąć dziś czy rozłożyć w latach? – pyta.

Wyższe świadczenia, czyli coroczna waloryzacja

Od 1 marca wzrosła wysokość rent i emerytur. Podwyżka w tym roku jest rekordowo wysoka - najwyższa od pięciu lat. Świadczeniobiorcy dostaną średnio o 50 zł więcej.

Waloryzacja rent i emerytur to coroczna podwyżka wysokości świadczeń podyktowana tym, że z roku na rok życie jest coraz droższe. Wyliczana jest na podstawie średniego rocznego wskaźnika inflacji i przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków – waloryzacja odbywa się "z urzędu" i obejmuje wszystkich emerytów i rencistów - zarówno tych, którzy otrzymują świadczenie z ZUS, jak i z KRUS (rolników). W sumie to ok. 7 mln Polaków.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(140)
nauczycielka
4 lata temu
Jestem nauczycielem z 37 letnim stażem pracy. Już kolejny raz zostały zmienione zasady przejścia na emeryturę. Uważam, że to jest oszustwo, bo podpisywałam umowę z zakładem pracy o innych warunkach pójścia na emeryturę. Najpierw Buzek namotał z OFE, potem jego dziedzic partyjny zabrał nam pieniądze i zmienił zasady przejścia na emeryturę. Teraz znowu PiS niby wracając do starych zasad zabrał mi możliwość przejścia na nauczycielską emeryturę bądź świadczenie kompensacyjne pomiędzy 56 a 60 rokiem życia. Chociaż popieram założenia programowe tej partii, to jednak nigdy nie mówili o zmianie praw nauczycieli do emerytury. Czyli ludzie, na których głosowałam okradli mnie z moich praw. Chyba zastanowią się podczas najbliższych wyborów na kogo głosować i czy warto iść do urn. A takich osób jak ja jest wiele. Nauczyciel jest obecnie traktowany gorzej niż uczeń.
GONIA
4 lata temu
ALE DOJNA ZMIANA DOSTANIE ODPOWIEDNIO DUŻO
wasz odmienie...
4 lata temu
Emeryt sam się oszukuje on spłaca swoje dzieciństwo rodzicom a rozumuje że na emerytury sobie składa!Czy jest taka możliwość by Polacy dzieciom nie pomagali a uwierzyli że to dzieci im pomagają płacąc ZUS OFE i filary na ich emerytury?
wasz odmienie...
4 lata temu
Polacy! Prawda jest taka że nikt z nas nie powinien mieć emerytur to matematyka. Nikt z nas nie płaci składek za swoje dzieciństwo a to warunek do otrzymania emerytur . Durnowaci nie rozumieją, że składki do ZUS są tylko na jeden okres nieprodukcyjny w życiu człowieka, a są dwa dzieciństwo i emerytura. Na co więc płacicie ? Na dzieciństwo ? No to emerytura wam się nie należy, bo skąd ??? Na emeryturę ? No to znaczy, że własne dzieciństwo kradniecie innym ! Życie człowieka ma 2 okresy nieprodukcyjne to dzieciństwo i emerytura i nie wystarcza na jeden z nich zapracować a drugi ukraść nowym dzieciom! Polacy(i świat cały) powinni dwa ZUS płacić jeden na swoje dzieciństwo ten to własność nowych dzieci nikt z nas tego nie płaci zasłaniamy się tylko tym, że to my dzieciom pomagamy a drugi na swoją emeryturę.
wasz odmienie...
4 lata temu
Cieszcie się bezdzietne tumany że macie emerytury od dzieci dziecioroba to one płacąc ZUS OFE i filary wam ją fundują!Jak Was Polacy przekonać że macie emerytury nie od waszych składek emerytalnych tylko od składek emerytalnych waszych dzieci to matematyka za trudna dla Was!
...
Następna strona