Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury górnicze
13.04.2013 18:13

Emerytury górnicze i energetyka. PiS upomina rząd

Polityka rządu może doprowadzić do utraty suwerenności energetycznej Polski - twierdzą posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/Reporter)

Trzy stanowiska przyjęli podczas dzisiejszego wyjazdowego posiedzenia klubu PiS w Rybniku posłowie i senatorowie tej partii. Dokumenty dotyczą emerytur górniczych, przemysłu wydobywczego oraz energetyki - w kontekście pakietu klimatyczno-energetycznego.

W stanowisku w sprawie uprawnień emerytalnych i rentowych górników i ich rodzin, klub PiS wskazał m.in., że w 2012 r. rząd Donalda Tuska przedstawił plany dotyczące likwidacji emerytur górniczych. _ - Gdyby postulat ten wprowadzono w życie, doszłoby do drastycznej dyskryminacji tej grupy społecznej i zawodowej _ - przestrzega dokument.

Parlamentarzyści PiS uważają, że w sytuacji, w której górnicy w Polsce umierają średnio 10 lat wcześniej niż inni mężczyźni, emerytury górnicze nie są przywilejem, lecz _ uzasadnioną formą rekompensaty wieloletniej pracy w szczególnie trudnych warunkach _, a podniesienie wieku emerytalnego górników oznaczałoby też _ skazanie na bezrobocie lub emigrację _ kilku roczników absolwentów szkół górniczych.

Klub PiS jest również zdania, że blisko tysięczna grupa wdów górniczych została pokrzywdzona reformą systemu emerytalnego z 1999 r., gdy wprowadzono m.in. _ niesprawiedliwy cenzus wieku _. W stanowisku zapowiedziano ponowne złożenie projektu ustawy zapewniającej renty wdowom po górnikach niezależnie od wieku (w poprzedniej kadencji projekt PiS nie został przyjęty).

Po zmianie przepisów z 1999 r. renta rodzinna przysługuje wdowom, które w chwili śmierci męża skończyły 50 lat lub były niezdolne do pracy, albo wychowują dziecko (do 18 lat). Prawo do renty mają także wdowy, które 50 lat skończą w czasie pięciu lat od śmierci lub od osiągnięcia pełnoletniości przez dzieci. Zmiana prawa spowodowała, że pojawiła się grupa wdów górniczych bez prawa do żadnego świadczenia.

_ - Klub stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek projektom, które mogłyby skutkować likwidacją lub ograniczeniem emerytur górniczych. Klub stanowczo sprzeciwia się lekceważącemu traktowaniu przez rząd Donalda Tuska górników, ich rodzin i wszystkich mieszkańców Śląska, regionu Polski, któremu reszta kraju tak wiele zawdzięcza _ - napisano w przyjętym dzisiaj dokumencie PiS.

W stanowisku ws. polskiego górnictwa klub PiS _ stanowczo protestuje przeciwko polityce rządu w dziedzinie górnictwa, która może doprowadzić do utraty suwerenności energetycznej Polski _. Wśród przyczyn utraty konkurencyjności polskiego górnictwa parlamentarzyści wymieniają wysokie koszty wydobycia, brak odpowiedniego wsparcia rządu i zgodę na zwiększający się import węgla.

Dokument akcentuje, że bez odwrócenia trendu wzrostu kosztów, niemożliwe będzie utrzymanie obecnej liczby miejsc pracy w górnictwie. _ - Brak wizji i jakiegokolwiek planu wobec polskiego górnictwa, a także brak wprowadzania nowych technologii zwiększających bezpieczeństwo oraz efektywność zmierza do degradacji polskiego górnictwa. Górnictwo potrzebuje spójnego programu ratunkowego oraz szybkich decyzji dotyczących m.in. zwiększenia wydajności oraz odpowiedniej organizacji pracy _ - ocenia klub PiS

Ostatnie stanowisko odnosi się do sytuacji w Elektrowni Rybnik (EDF Rybnik SA). Chodzi o planowaną od kilku lat budowę tam bloku o mocy 900 MW, który miałby zastąpić cztery stare bloki. Koszt inwestycji szacowano na 1,8 mld euro. W grudniu ub. roku inwestor ogłosił wstrzymanie projektu, ponieważ nowy blok, na podstawie decyzji Komisji Europejskiej, nie dostałby darmowych uprawnień do emisji CO2, a - zgodnie z projektem nowych przepisów - spalana wspólnie z węglem biomasa nie mogłaby liczyć na takie wsparcie jak dotychczas.

Jak napisali w stanowisku parlamentarzyści PiS, _ konieczność wycofania się koncernu z inwestycji _ spowodowały m.in. przyjęty przez koalicję PO-PSL pakiet klimatyczno-energetyczny, niepewność co do możliwości wykorzystania biomasy do współspalania z węglem wynikająca z braku ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii oraz brak jasnej prognozy, co do cen energii w przyszłości.

Klub PiS uważa również, że _ zaniedbania Donalda Tuska w zakresie polityki klimatycznej doprowadziły również do zablokowania rozwoju Elektrowni Łaziska _, a _ nieudolna polityka PO w sprawie pakietu klimatycznego pośrednio zagraża również przyszłości dostawcy węgla do elektrowni - kopalni Bolesław Śmiały _.

_ - Klub PiS kolejny raz wzywa rząd Donalda Tuska do skutecznej renegocjacji pakietu klimatyczno-energetycznego i podejmowania zgodnych z polskim interesem narodowym działań w ramach polityki klimatycznej, w tym także dotyczącej emisji CO2 _ - stwierdzili parlamentarzyści PiS. Posiedzenie klubu PiS w Rybniku odbyło się na tydzień przed wyznaczonymi na 21 kwietnia wyborami uzupełniającymi do Senatu w okręgu rybnickim.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister dementuje. Reforma będzie? Rząd nie wycofał się z prac nad projektem dotyczącym reformy emerytur górniczych - zapewnia minister pracy.
Nowe emerytury górników jeszcze w tym roku? Trwają prace nad ustawami reformującymi emerytury górników i celników.
Zmiany KRUS i rekonstrukcja rządu. Rewolucja? Ministrowie pracują też nad reformą emerytur górniczych. Premier przygotowuje ofensywę.
Tagi: emerytury górnicze, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz