Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emigranci coraz mniej hojni. Bo nie ciągnie ich do kraju?

0
Podziel się:

Emigranci przesyłają coraz mniej pieniędzy do Polski. Transfery maleją, bo Polacy zostają za granicą na stałe.

Emigranci coraz mniej hojni. Bo nie ciągnie ich do kraju?
(lviggiano/CC/Flickr)

Nieco ponad 17 miliardów złotych - tyle pieniędzy w ubiegłym roku przysłały do Polski osoby pracujące za granicą.

Emigranci przesyłają coraz mniej pieniędzy do Polski. Transfery maleją, bo Polacy zostają za granicą na stałe. Budują domy i zakładają interesy - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _.

Wynik z 2011 roku w stosunku do rekordowego 2007 roku oznacza transfer ponad 3 miliardów mniej. Także rok wcześniej pieniędzy było blisko 500 milionów złotych więcej - wynika z najnowszych danych NBP.

_ - Ten spadek potwierdza, że coraz więcej emigrantów osiedla się za granicą na stałe. Część z nich ściąga do siebie rodziny, nie musi więc przysyłać pieniędzy na ich utrzymanie w kraju _ - tłumaczy _ Dziennikowi Gazecie Prawnej _ profesor Krystyna Iglicka, ekonomistka i demograf, rektor Uczelni Łazarskiego.

Osoby decydujące się na długi pobyt za granicą inwestują tam w naukę dzieci, kupują samochody i budują domy. Biorą tam kredyty i zaciągają zobowiązania na lata. O powrocie do kraju nie myślą - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _.

To, że takich osób jest coraz więcej - dodaje gazeta - potwierdzają wyniki powszechnego spisu ludności i mieszkań z 2011 roku. Według niego w Polsce mieszka już tylko 37 milionów 200 tysięcy osób, a milion przebywa za granicą dłużej niż rok.
_ _

_ Dziennik Gazeta Prawna _ zauważa zarazem, że powodem mniejszych przelewów do kraju mogą być też powroty.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)