Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emisja CO2. Polska sprzedała ponad 3,6 mln uprawnień

0
Podziel się:

Giełda gazu i energii EEX przeprowadziła w imieniu Polski pierwszą aukcję europejskich uprawnień do emisji CO2 - poinformował resort środowiska.

Emisja CO2. Polska sprzedała ponad 3,6 mln uprawnień
(Stefan Maszewski/Reporter)

Dziś giełda gazu i energii EEX przeprowadziła w imieniu Polski pierwszą aukcję europejskich uprawnień do emisji CO2 - poinformował resort środowiska.

Podczas sesji sprzedano ponad 3,6 mln uprawnień w cenie 5,42 euro za jedno. Jednostka EUA (European Union Allowances) uprawnia do emisji jednej tony dwutlenku węgla.

Jak poinformował resort, do sprzedaży na aukcji przeznaczone było 3 mln 661 tys. EUA. Całkowite zapotrzebowanie na uprawnienia do emisji, zgłoszone przez uczestników aukcji, wyniosło 8,34 mln EUA. _ - Zapotrzebowanie było ponad dwa razy większe niż liczba EUA przeznaczona do sprzedaży w ramach aukcji _ - zaznaczono. Ministerstwo podało również, że w aukcji wzięło udział 17 firm.

W 2013 roku całkowita liczba uprawnień do emisji, które zostaną wystawione do sprzedaży na aukcjach w imieniu Polski, wynosi 51 mln. Aukcje na giełdzie EEX (European Energy Exchange) będą przeprowadzane co tydzień, w poniedziałki w godz. 13-15.

Aukcje polskich uprawnień do emisji będą prowadzone niezależnie od aukcji prowadzonych przez EEX w imieniu Komisji Europejskiej i 24 państw członkowskich.

Sprzedaż polskich uprawnień na Wspólnotowej Platformie Aukcyjnej będzie odbywać się do czasu wyłonienia krajowej platformy aukcyjnej. W tej chwili trwają prace nad nowymi przepisami prawnymi w tej sprawie.

Polska ma ok. 630 mln uprawnień do emisji CO2 do sprzedaży na aukcjach w latach 2013-2020 w ramach systemu EU-ETS. Przydział uprawnień dla całej Unii na 2013 r. to nieco poniżej 2 mld jednostek.

Czytaj więcej w Money.pl
300 mld dolarów na ochronę środowiska Pod naciskiem opinii publicznej rząd chiński zwiększył nakłady na podejmowane w latach 2011-2015 działania służące ochronie środowiska.
Obniżanie emisji CO2 to cel dla Brytyjczyków Brytyjski rząd negocjuje obecnie pierwszy z tzw. kontraktów różnicowych (CFD), na których zamierza oprzeć reformę rynku energii z francuskim koncernem EDF.
Rekordowe stężenie CO2. Spodziewajmy się... Pierwszy tak wysoki poziom stężenia CO2 wystąpił około 4,5 mln lat temu, choć temperatura na świecie była wtedy o wiele wyższa.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)