Notowania

Energia+. Rząd obiecuje dopłaty, eksperci krytykują. "To pochłonie 2 mld zł rocznie"

Rząd obiecuje, że pokryje podwyżki w cenach prądu - każdemu i to o 100 procent. Eksperci nie wierzą jednak, że program "Energia+" dla się szybko wprowadzić. Zwracają też uwagę na koszty - może on kosztować 2 mld zł rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)
Eksperci krytykują pomysł ministra - i zastanawiają się, czy jest on w ogóle możliwy do wprowadzenia

Rząd obiecuje, że pokryje podwyżki w cenach prądu - każdemu, i to o 100 procent. Eksperci nie wierzą jednak, że program "Energia+" dla się szybko wprowadzić. Zwracają też uwagę na koszty - nawet 2 mld zł rocznie.

- Ceny energii są niesłusznie takie wysokie - mówił minister Tchórzewski. Rozwiązanie? Rząd chce dopłacać każdemu, aby żadne gospodarstwo domowe nie odczuło skutków podwyżek.

Nikt nie ma wątpliwości, że program "Energia+", jak go ochrzciły media, tani nie będzie. "Dziennik Gazeta Prawna" prognozuje, że może kosztować nawet 2 mld zł rocznie.

Inną kwestią jest to, czy dopłaty będzie można wprowadzić tak szybko, jak tego chce minister Tchórzewski. - Moim zdaniem rekompensaty będą wymagały notyfikacji Komisji Europejskiej, zarówno w przypadku transferów do spółek, jak i odbiorców indywidualnych - mówi na łamach "DGP" Filip Elżanowski z Kancelarii Elżanowski, Cherka i Wąsowski.

Wojciech Kukuła z fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zwraca uwagę, że nie przedstawiono żadnych założeń czy zapisów ustawy - i powątpiewa, czy takie dopłaty będą w ogóle możliwe do wprowadzenia z prawnego punktu widzenia.

*Ceny prądu porażą firmy. Zapłacić mogą wszyscy. Zobacz wideo: *

– Gdyby pieniądze z handlu emisjami, a w tym roku ich suma przekroczy 5 mld zł, były przeznaczane na inwestycje w niskoemisyjny kapitał, np. termomodernizację budynków czy odnawialne źródła produkcji energii – moglibyśmy w przyszłości zahamować dalsze podwyżki cen. Kontynuując prowęglową politykę, rząd skazuje spółki energetyczne na dalszy wzrost kosztów zakupu uprawnień do emisji. Pogarsza też bilans kosztów i korzyści funkcjonowania Polski w systemie handlu emisjami. To boleśnie odbije się na cenach energii w kolejnych latach - zauważa z kolei w "Gazecie Wyborczej" Aleksander Śniegocki z WiseEuropa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny energii, krzysztof tchórzewski, dopłaty, ceny prądu, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2018

MiodekRzad chce dawac pirniadze zwyklym obyeatelom jak zaden inny to rzad zly lepiej bylo za PO ? DALI BYSMY ALE NA NIC NIE MA PINIEDZY TYLKO DLA NAS … Czytaj całość

21-11-2018

JonCzyli rzad bedzie nam dopłacać do pradu z naszych wlasnych pieniedzy ?

21-11-2018

Pani z zerówkiRząd trzeba cofnąć do podstawówki. Jak chcą nam pokryć podwyżki prądu ?. W każdym produkcie jest to jeden z wyższych kosztów składowych. Zatem Jarek … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)