Notowania

Podwyżki prądu w 2019 r. są pewne. W rękach prezesa URE decyzja, czy wyniosą nawet 30 proc.

Firmy energetyczne złożyły już w URE wnioski o możliwość podniesienia cen odbiorcom indywidualnym. Powołując się na wzrost cen węgla, niektóre chcą podnieść ceny energii nawet o 30 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Maciej Bando, podejmuje decyzje o podwyżkach cen energii

Do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wpłynęły cztery wnioski o zgodę na nowe cenniki za prąd na przyszły rok. O najwyższe podwyżki wnioskują firmy, które sprzedają więcej energii, niż są w stanie same wyprodukować, a więc muszą kupować ją w hurcie – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Należy mieć przy tym na względzie, że firmy wniosły o tak wysokie podwyżki, mając świadomość, że prezes URE Maciej Bando i tak je ograniczy. Zarządy zadziałały asekuracyjnie, obawiając się, że zawnioskowanie o niewystarczająco wysokie podwyżki mogłoby zostać uznane za działanie na szkodę spółki.

Energetyka obywatelska. Przyszłość energetyki to każdy z nas

Dlaczego ceny mogą tak znacząco pójść w górę? "DGP" wskazuje na m.in. drożejący węgiel, z którego wytwarzamy 80 proc. energii w Polsce oraz prawa do emisji CO2, które we wrześniu doszły do 25 euro za tonę, podczas gdy jeszcze pod koniec 2017 r. wynosiły zaledwie kilka euro.

Do tego dochodzą ceny zielonych certyfikatów, które energetyka musi kupować, by wywiązać się z obowiązku wspierania odnawialnych źródeł prądu.

Niektórzy zapytani przez "Dziennik Gazetę Prawną" eksperci wskazują jednak na to, że "korelacja cen prądu w hurcie z tymi czynnikami jest luźna, a stawki i tak by wzrosły, bo w zdominowanej przez państwo branży nie ma zdrowej konkurencji".

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski przed kilkoma miesiącami zapewniał, że podwyżek dla odbiorców indywidualnych nie będzie. Później wspominał o podwyżkach nie przekraczających 5 proc., a gdyby miały się okazać wyższe, zapowiedział wypłatę rekompensat.

Projekt przewidujący zasady zwrotu nie został jeszcze opublikowany, ale spekuluje się, że będą to ulgi podatkowe – co wymagać jednak będzie zmian w ordynacji podatkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny prądu, ure, podwyżki, węgiel, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2018

ZordonRzeczywiście, wystarczy nie kraść !!! Trzeba tylko dać władzę absolutną prokuraturze i systematycznie podnosić ceny i wymyślać nowe podatki, już w … Czytaj całość

19-11-2018

FdfJak pis rządzi to wszystko idzie w górę inflacja 30%

19-11-2018

CatI tak mamy najdroszy prąd w europie jeszcze wam malo to jest kurest..o.tylko narzekaj ze wegiel drogi ile na kopalni kosztuje 1 ton? Jak elektrownie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (182)