Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwyżki prądu w 2019 r. są pewne. W rękach prezesa URE decyzja, czy wyniosą nawet 30 proc.

182
Podziel się:

Firmy energetyczne złożyły już w URE wnioski o możliwość podniesienia cen odbiorcom indywidualnym. Powołując się na wzrost cen węgla, niektóre chcą podnieść ceny energii nawet o 30 proc.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Maciej Bando, podejmuje decyzje o podwyżkach cen energii
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Maciej Bando, podejmuje decyzje o podwyżkach cen energii (Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEEIXdWZ

Do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wpłynęły cztery wnioski o zgodę na nowe cenniki za prąd na przyszły rok. O najwyższe podwyżki wnioskują firmy, które sprzedają więcej energii, niż są w stanie same wyprodukować, a więc muszą kupować ją w hurcie – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Należy mieć przy tym na względzie, że firmy wniosły o tak wysokie podwyżki, mając świadomość, że prezes URE Maciej Bando i tak je ograniczy. Zarządy zadziałały asekuracyjnie, obawiając się, że zawnioskowanie o niewystarczająco wysokie podwyżki mogłoby zostać uznane za działanie na szkodę spółki.

Zobacz także: Energetyka obywatelska. Przyszłość energetyki to każdy z nas
bEEIXdXb

Dlaczego ceny mogą tak znacząco pójść w górę? "DGP" wskazuje na m.in. drożejący węgiel, z którego wytwarzamy 80 proc. energii w Polsce oraz prawa do emisji CO2, które we wrześniu doszły do 25 euro za tonę, podczas gdy jeszcze pod koniec 2017 r. wynosiły zaledwie kilka euro.

Do tego dochodzą ceny zielonych certyfikatów, które energetyka musi kupować, by wywiązać się z obowiązku wspierania odnawialnych źródeł prądu.

Niektórzy zapytani przez "Dziennik Gazetę Prawną" eksperci wskazują jednak na to, że "korelacja cen prądu w hurcie z tymi czynnikami jest luźna, a stawki i tak by wzrosły, bo w zdominowanej przez państwo branży nie ma zdrowej konkurencji".

bEEIXdXh

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski przed kilkoma miesiącami zapewniał, że podwyżek dla odbiorców indywidualnych nie będzie. Później wspominał o podwyżkach nie przekraczających 5 proc., a gdyby miały się okazać wyższe, zapowiedział wypłatę rekompensat.

Projekt przewidujący zasady zwrotu nie został jeszcze opublikowany, ale spekuluje się, że będą to ulgi podatkowe – co wymagać jednak będzie zmian w ordynacji podatkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEEIXdXC
KOMENTARZE
(182)
Dziki
3 lata temu
Trza wyjsc z Unii lub jak Francja na ulice i wyrznac POwska watahe
Ann
3 lata temu
kochany polski węgiel zatopi polską zaściankową energetykę
Zdzich
3 lata temu
A ja głupi zainwestowałem w ekologiczne ogrzewanie na prąd
bEEIXdXD
Jelcyn
3 lata temu
Na szczęście niedługo wróci Donald Tłuk i Zbyszek zBłoni i Pan licencjat Roztworowski. Tłuk wam da cenę prądu jak w Niemczech, Zbyszek cenę gazu jak we Francji, a Pan Roztworowski czynsze jak w UK. Wtedy z każdą pensję będziecie na minusie, ale będzieta w Łunii Jełropejskiej.
mike
3 lata temu
Brawo dobra zmiano !!! Powinni prąd podnieść o 100% może wtedy Polacy by coś zauważyli .Poparcie dla partii Pycha i Szmal jest 40 % !!! Więc 40 % Polaków uważa że jest cudownie a rząd robi co chce przy takim poparciu !!! Łapówki idą w miliony przy emeryturach 1200zł . Paniska przy władzy .
...
Następna strona