Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Erdogan ostrzega przeciwników politycznych

0
Podziel się:

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarża ich o wykorzystywanie przeciw niemu zataczającego coraz szersze kręgi skandalu korupcyjnego.

Erdogan ostrzega przeciwników politycznych
(FACELL/SIPA/East News)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł w niedzielę swoich politycznych przeciwników, których oskarża o wykorzystywanie przeciw niemu zataczającego coraz szersze kręgi skandalu korupcyjnego, że ukarze ich, jeśli będą _ zastawiać pułapki _ na jego rząd.

Podczas spotkania z sympatykami swojej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w prowincji Giresum nad Morzem Czarnym Erdogan zapewniał, że _ połamie ręce _ tym, którzy _ ośmielą się nas krzywdzić i siać zamęt _.

Od wybuchu skandalu związanego ze śledztwem w sprawie korupcji premier powtarza, że dochodzenie to jest z góry zaplanowaną akcją polityczną i _ brudną operacją _, która ma zdyskredytować jego rząd. W niedzielę nazwał je _ międzynarodowym spiskiem _ przeciw jego gabinetowi.

Erdogan zaprzeczył jednak pogłoskom, że rząd stara się zatuszować skandal. _ Postawimy przed sądem każdego, kto okrada państwo, nawet gdyby to byli nasi bracia _ - powiedział do zwolenników AKP.

Tymczasem w Stambule przeciwnicy Erdogana wyszli na ulice i starli się z policją, która użyła gazów łzawiących i armatek wodnych, by rozproszyć tłum liczący kilkadziesiąt tysięcy osób.

Afera korupcyjna wybuchła w ubiegłym tygodniu; początkowo zatrzymano ponad 50 osób. W sobotę sąd nakazał zwolnienie 33 osób, w tym burmistrza jednej ze stambulskich dzielnic oraz syna ministra środowiska. W niedzielę do dymisji podał się minister spraw wewnętrznych Muammer Guler, którego syn również został aresztowany w ramach tego dochodzenia.

W związku ze sprawą rząd usunął z wysokich stanowisk kilkudziesięciu komendantów policji, odpowiedzialnych między innymi za walkę z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Zarzucono im nadużycia władzy i zatajanie śledztwa.

Skandal korupcyjny, w który zamieszani są ludzie z najbliższego otoczenia Erdogana, wybuchł na kilka miesięcy przed wyborami lokalnymi uważanymi za test dla szefa rządu i jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Wielu politologów uważa, że śledztwo to może być elementem walki politycznej między rządem a wpływowym duchownym tureckim, mieszkającym w USA Fetullahem Gulenem, którego ruch o nazwie Hizmet (Służba) popierał partię premiera od 2002 roku, ale ostatnio zerwał ten sojusz. Uważa się, że Hizmet ma istotne wpływy w policji oraz sądownictwie.

Według AFP znawcy tureckiej sceny politycznej nie mają wątpliwości, że przeciwnicy, których mówi Erdogan i autorzy _ brudnej operacji _ to właśnie Hizmet i _ jego bardzo wpływowe bractwo _.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska chce rozwijać relacje z Turcją Bronisław Komorowski przypomniał również o wsparciu Polski dla tureckiej akcesji do UE.
_ CNN podżega do nienawiści _. Złożyli skargę Zdaniem prorządowego tureckiego dziennika _ Takvim _ amerykański stacja podawała fałszywe informacje o protestach antyrządowych w Turcji.
Nie będzie budowy w parku Gezi. Na razie Gest ten został oceniony jako pozytywny przez manifestantów, demonstrujących w obronie parku od ponad dwóch tygodni.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)