Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stadion narodowy
04.06.2012 21:55

Euro 2012 doprowadziło firmy budowlane do upadłości

Według medialnych doniesień zrozpaczeni wykonawcy mieli nawet rozważać blokadę stadionu tuż przed Euro 2012.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Złożenie do sądu wniosków o upadłość zapowiedziały dziś PBG oraz Hydrobudowa - wykonawcy Stadionu Narodowego w Warszawie. Tymczasem eksperci spodziewają się, że już niebawem dojdzie do kolejnych bankructw w branży budowlanej.

Będą kolejne bankructwa firm budujących na Euro 2012 - uważa ekspert Instytutu Sobieskiego Jan Filip Staniłko. Według niego nie da się ich uniknąć, bo po realizacji umów związanych z Euro 2012 firmy budowlane są w złej sytuacji finansowej. - _ Jest bardzo prawdopodobne, że dużo firm upadnie. To wynika po pierwsze z tego, że przegrzana jest koniunktura, a po drugie duża fala inwestycji publicznych, która już jest za nami nie doprowadziła do nagromadzenia kapitałów w tych firmach. Wręcz odwrotnie, doszło do tego, że firmy te realizują dziś kontrakty dokładając do nich ponieważ oferty były zaniżone _ - twierdzi ekspert.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI EKSPERTA:

(Źródło: IAR)

Jan Filip Staniłko uważa, że powodem obecnych kłopotów jest sposób przeprowadzania zamówień publicznych w Polsce i gwałtowne tempo, w jakim przeprowadzić zbudować wiele inwestycji w Polsce. - _ Pierwszy problem jest taki, że inwestycje ogłoszono w trakcie pierwszego uderzenia globalnego kryzysu, co sprawiło, że firmy dosyć rozpaczliwie szukały zamówień i dyktowały bardzo wyżyłowane kosztorysy. Po drugie polskie prawo zamówień publicznych preferuje wskaźniki cenowe i preferowano oferty poniżej ceny kosztorysowej _ - przypomniał Staniłko. Ekspert dodał, że w efekcie należy się spodziewać upadku wielu firm i wzrostu bezrobocia w budownictwie, co przełoży się na tempo wzrostu gospodarczego.

Według dzisiejszych medialnych doniesień firmy-podwykonawcy, które budowały stadion w stolicy grożą, że jutro zablokują wejścia na stadion, jeśli nie dostaną gwarancji zapłaty za wykonaną pracę.

Generalnym wykonawcą Stadionu Narodowego jest konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine. Zarządy PBG i Hydrobudowy podjęły dziś uchwały o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości układowej. W komunikacie podano, że _ do trudnej sytuacji Grupy PBG przyczynił się również jej udział w budowie Stadionu Narodowego w Warszawie _.

Blokady stadionu nie będzie, ale..._ Zapowiedzi ewentualnej blokady Stadionu Narodowego we wtorek traktujemy jak anonimowe informacje i fakt medialny _ - podało biuro prasowe NCS, które jest operatorem Stadionu Narodowego w Warszawie.

Przedstawiciel NCS przyznał, że dziś po południu wpłynęło do Centrum pismo z prośbą o spotkanie od przedstawiciela jednej z firm-podwykonawcy, ale nie było w nim gróźb dotyczących blokady stadionu.

_ NCS zrealizował wszystkie faktury przedłożone przez Generalnego Wykonawcę, w tym te na podstawie ugód zawartych w kwietniu br. Zapłacono sto procent kontraktu głównego (ugoda z 6 kwietnia), za roboty dodatkowe wg umów ok. 97 mln zł netto oraz 27 mln zł po ugodzie sądowej zawartej w dniu 18 kwietnia, więc nie ma mowy o zaległościach płatności za roboty dodatkowe _ - napisało NCS.

Ugoda z 18 kwietnia zawiera zapis dotyczący ustalenia kwoty należnej wykonawcy za kolejne roboty dodatkowe w terminie 20 dni od zawarcia umowy. _ Do dnia dzisiejszego wykonawca przedłożył wnioski cenowe na kwotę łączną niespełna 30 mln zł, z których pełną, wiarygodną dokumentację pozwalającą na zaakceptowanie posiadają wnioski o wartości 5 mln zł. Pozostałe są ciągle w fazie uzgodnień, a wykonawca ma kłopot ze skompletowaniem dokumentacji pozwalającej na ich uznanie. Więc roboty dodatkowe już opłacone to 124 mln zł, plus możliwe do zaakceptowania na tę chwilę przez NCS ok. 5 mln zł _ - podano w komunikacie.

Rzecznik Hydrobudowy Krzysztof Woch potwierdził, że NCS uregulował płatności za zafakturowane prace, ale nie wyczerpuje to wszystkich należności. - _ Zamawiający nie wskazuje, że znaczną część robót dodatkowych, które nam zlecił i które my wykonaliśmy własnymi siłami bądź siłami podwykonawców, wciąż jest kwestią uzgodnień co do wynagrodzenia. Dopóki nie dojdzie do tych uzgodnień, my nie możemy wystawić faktur _ - powiedział Woch.

Dodał, że chodzi o roboty dodatkowe, zlecone na piśmie, a dotyczące m.in. zmian projektowych, opiewające _ na kwoty przewyższające nasze łączne zobowiązanie wobec podwykonawców i dostawców _.

NCS wezwało generalnego wykonawcę Stadionu Narodowego do zapłaty kar umownych w wysokości 308,8 mln zł za zwłokę w realizacji inwestycji - podały w poniedziałek wieczorem spółki PBG i Hydrobudowa w komunikatach. Obie uznały żądanie NCS za bezzasadne.

Budowa Stadionu Narodowego rozpoczęła się we wrześniu 2008 r. Pierwotnie miał być gotowy w lipcu 2011 r., ale m.in. z powodu konieczności naprawy schodów kaskadowych powstało opóźnienie. Budowę zakończono 30 listopada ubiegłego roku, a 16 grudnia obiekt otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Oficjalnie obiekt został otwarty 29 stycznia br. Inwestycja kosztowała ok. 2 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
1,5 miliarda zobowiązań PBG. Sprawdź, wobec kogo Obecne łączne zobowiązania PBG to około 1,5 mld zł. Zobowiązania całej grupy wobec banków to około 1,7 mld zł - poinformował w trakcie telekonferencji wiceprezes spółki Przemysław Szkudlarczyk.
Jest decyzja. Dwie spółki z GPW zbankrutują? Uchwałę w sprawie wniosku o upadłość układową podjął także zarząd Aprivii.
Czarny poniedziałek na giełdzie. Kto ucierpiał? _ Tak złe wyniki także innych spółek budowlanych nie wróżą nic dobrego i budzą poważne obawy, że niedługo usłyszymy informacje o kolejnych upadłościach firm. _
Tagi: stadion narodowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz