Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Euro w 2012. Prezydent: To nierealne

0
Podziel się:

Polityka rządu i NBP powinna być odważniejsza - uważa Lech Kaczyński.

Euro w 2012. Prezydent: To nierealne
(PAP/Jacek Turczyk)

Polityka rządu i NBP mająca na celu przeciwdziałanie deprecjacji złotego powinna być odważniejsza - uważa prezydentLech Kaczyński.

_ - Rok 2012 jest zabiegiem czysto piarowskim. Nie mówię "nie", ale rok 2012 jest nierealny. 2013 też nie _ - powiedział prezydent w wywiadzie dla _ Gazety Wyborczej. __ - Musimy wejść kiedyś do strefy euro, bo zobowiązaliśmy się do tego, wstępując do Unii Europejskiej. Mówię to bez entuzjazmu, bo dla mnie nasza waluta to bardzo istotny element narodowej samodzielności, także rozumianej bardzo pragmatycznie, bo umożliwiającej dostosowanie do polskiego cyklu polityki monetarnej _ - dodał.

Jego zdaniem restrykcyjna polityka monetarna i fiskalna, która byłaby prowadzona podczas pobytu Polski w systemie ERM2, byłaby zagrożeniem dla polskiej gospodarki.

_ Ostatnio na ognisko, jakim była nasza gospodarka przez ostatnie kilka lat, spadł deszcz i je przygasił. Wejście do ERM II oznaczałoby bardzo restrykcyjną politykę monetarną i fiskalną. To byłoby dolewanie kolejnych wiader wody, które zagaszą ognisko _ - powiedział.

Raport Money.pl
*NBP może obronić kurs złotego. Dlaczego nie chce? * Bank centralny ma prawie 60 mld dolarów rezerw walutowych. zobacz raport Money.pl

Prezydent pytany o ocenę działań rządu, mającą na celu przeciwdziałanie osłabieniu złotego stwierdził, że obrona kursu jest znacznie spóźniona, ale słuszna: - _ Oczywiście są jej granice związane z rezerwami państwa _. _ Bardzo poważnym błędem była zapowiedź premiera, że jak kurs przekroczy pięć złotych, to będzie interwencja. Tak się nie robi, bo prowokuje spekulantów. Moim zdaniem w ogóle polityka rządu powinna być odważniejsza. Także polityka NBP. _

Lech Kaczyński w odpowiedzi na pytanie, czy NBP powinien dokonać interwencji na rynku powiedział, _ że _jeżeli to będzie konieczne - tak. _ Do niedawna miałem pretensje do Narodowego Banku Polskiego _ - dodał.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)