Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Europa chce oddychać czystym powietrzem

0
Podziel się:

Parlament Europejski ogromną większością głosów przyjął nowe regulacje dotyczące
czystości powietrza w UE.

Europa chce oddychać czystym powietrzem
(PAP/ BRUCE CHAMBERS)

Parlament Europejski ogromną większością głosów przyjął we wtorek nowe regulacje dotyczące czystości powietrza w UE.

Komisja Europejska z niezadowoleniem zauważyła, że poprawki osłabiają proekologiczną wymowę pierwotnej propozycji. Polska może mieć trudności nawet z wprowadzeniem nawet złagodzonych przepisów.

| CO MAJĄ DAĆ NOWE PRZEPISY |
| --- |
| Szacuje się, że rocznie w Unii Europejskiej na choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza umiera ok. 350 tys. osób. By z tym walczyć, KE zaproponowała w ubiegłym roku zaostrzenie obecnych przepisów. Zostały określone nowe limity zawartości groźnych cząsteczek w powietrzu, w tym najbardziej szkodliwych pyłów (aerozoli atmosferycznych) o wielkości do 2,5 mikronów (PM2,5). Spodziewany efekt: rocznie 60 tys. zgonów mniej i oszczędności w ochronie zdrowia rzędu 42 mld euro, kosztem nowych restrykcji na przemysł i transport, które emitują szkodliwe tlenki azotu, dwutlenek siarki i amonia |

Eurodeputowani obniżyli niektóre limity przewidziane w dyrektywie KE. postanowili na przykład zredukować dopuszczalny poziom koncentracji największych cząstek (PM10) pyłów z proponowanych 40 do 30 mikrogramów na milimetr sześcienny rocznie.

Oburzenie Komisji Europejskiej bierze się stąd, że jednocześnie PE dał _ Ekolodzy tymczasem biją na alarm: już normy przewidziane w projekcie dyrektywy były daleko bardziej liberalne od wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), a także obowiązujących w USA. _ krajom członkowskim więcej czasu na dostosowanie się do nowych przepisów (ponad proponowany przez KE rok 2010) i dopuścił przekraczanie limitów koncentracji PM10 w poszczególnych miastach albo strefach przemysłowych przez nawet 55 dni w roku (w propozycji KE - 35 dni).

"Nie możemy tego zaakceptować, bowiem takie rozwiązanie oznacza, że ludzie najbardziej narażeni na powietrze złej jakości będą cierpieć z powodu wysokiego zanieczyszczenia przez znacznie więcej dni w roku" - oświadczył komisarz UE ds. środowiska Stawros Dimas.

Organizacje ekologiczne dają do zrozumienia, że eurodeputowani dali się przekonać potężnym lobby, którym nie w smak nowa legislacja: przemysłowi i firmom zarządzającym wielkimi europejskimi lotniskami.

Komisja Europejska przekonuje, że koszt wprowadzenia dyrektywy, który szacuje na 7 mld euro rocznie, jest niczym w porównaniu z konsekwencjami zanieczyszczenia powietrza dla człowieka i środowiska naturalnego.

Poprawiony przez eurodeputowanych projekt wróci teraz do dyskusji między krajami członkowskimi; drugie czytanie na forum PE spodziewane jest jesienią albo na początku przyszłego roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)