Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europa Plus: Prezentujemy się jako skrajnie fundamentalni europeiści

0
Podziel się:

Liderzy Europy Plus przedstawili w czwartek w Warszawie deklarację programową ruchu.

Europa Plus: Prezentujemy się jako skrajnie fundamentalni europeiści
(PAP/Radek Pietruszka)
bELsGNhh

Liderzy Europy Plus Marek Siwiec i Janusz Palikot przekonywali w czwartek do projektu federalnej Europy. _ Prezentujemy się jako ruch skrajnie fundamentalnych europeistów, którzy chcą więcej integracji _ - mówił Siwiec.

Liderzy Europy Plus przedstawili w czwartek w Warszawie deklarację programową ruchu.

_ Generalnie prezentujemy się jako ruch skrajnie fundamentalnych europeistów, ludzi, którzy chcą więcej integracji, nie boją się słowa "federalizacja" Unii Europejskiej, są za wspólną walutą europejską _ - mówił tymczasowy szef stowarzyszenia Europa Plus europoseł Marek Siwiec podczas prezentacji.

bELsGNhj

Janusz Palikot powoływał się z kolei na słowa szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. _ Za kilka już lat Polska, Czechy i Niemcy będą w jednym państwie - federalnej Europie. Choć to dziś brzmi jeszcze wciąż szokująco, ale to jest realny projekt, o którym myślą dziś najważniejsi politycy w Europie _ - mówił Palikot.

Według niego konieczna jest tego typu mobilizacja w Europie _ przeciwko nacjonalistycznym, ksenofobicznym i takim partykularnym nastrojom, które podnoszą się _. _ Aby Europa wyszła z kryzysu, szybko się rozwijała, stworzyła niezbędne miejsca pracy, takie myślenie o federalnej Europie jest nam wszystkim bardzo bliskie, takie jak wyraził (...) Barroso - Polska, Czechy i Niemcy w jednym państwie _ - mówił Palikot.

Szef RP, pytany, czy można wygrać w Polsce jakiekolwiek wybory, mówiąc o wspólnym państwie polsko-czesko-niemieckim, odparł, że projekt wspólnego państwa europejskiego nie oznacza likwidacji tożsamości polskiej, niemieckiej czy francuskiej.

Krzysztof Iszkowski z zarządu stowarzyszenia Europa Plus podkreślał, że deklaracja programowa jest przygotowana na wybory europejskie, ale również pod kątem sytuacji w Polsce i dalszej przyszłości Europy Plus.

bELsGNhp

Siwiec mówił, że liderzy formacji bardzo szybko odkryli, iż _ za hasłem Europa Plus czai się pytanie - no dobrze, ale jak z tego będzie powstawać "Polska Plus", lepsze życie Polaków - +plus+? _. _ My wcale nie ukrywamy, że to nie jest projekt, który kończy się, on się rozpędza dopiero w wyborach do PE _ - oświadczył europoseł.

_ Chcemy uruchamiać instrumenty europejskie, które będą zmieniać życie Polaków _ - deklarował.

Według Siwca zaprezentowany w czwartek dokument jest _ przekąską _ przed programem formacji, który powinien być gotowy wczesną jesienią; wtedy również Europa Plus ma rozpocząć prezentację kandydatów do PE oraz _ działalność już bardziej kampanijną _.

_ Polacy chcą lepszego życia. Dlatego powstała Europa Plus: centrolewicowa nowoczesna formacja, która zmieni Polskę na lepsze. W Europie Plus są ludzie, którzy wprowadzali Polskę do Unii Europejskiej. Teraz wprowadzą Europę do Polski _ - czytamy w deklaracji formacji.

bELsGNhq

Napisano w niej ponadto m.in., że waluta europejska w Polsce powinna być wprowadzona od 1 stycznia 2019 roku, powinno powstać 700 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze gospodarki opartej na wiedzy i nowych technologiach oraz powinien być darmowy internet. Ponadto Europa Plus obiecuje rewolucję w finansowaniu służby zdrowia, nauki, badań i rozwoju oraz edukacji i kultury. _ Jeżeli wydatki na obronność mogą być gwarantowane ustawą, to wydatki na leczenie, naukę i kulturę muszą być gwarantowane w podobny sposób _ - napisano.

Autorzy deklaracji oceniają, że rdzeniem integracji kontynentu stała się strefa euro. _ Polska musi koniecznie znaleźć się w tym gronie _ - czytamy.

_ Nacjonalizm i strach Kaczyńskiego z jednej strony oraz bierność i lenistwo Tuska z drugiej mogą zaprzepaścić naszą szansę na historyczny sukces. Polska może być w sercu Europy. Ale do tego potrzebne są odważne decyzje. Inaczej zostaniemy na peryferiach, jak ubogi krewny, który potrafi się tylko użalać na swój los _ - napisano w dokumencie.

Zawiera on także część pt. _ Polska nowoczesna, sprawiedliwa i europejska _. Jest tam mowa m.in. o tym, że _ na poziomie narodowym kwestią najbardziej palącą jest stworzenie warunków pozwalających na powstanie wystarczającej liczby miejsc pracy dla osób jej pozbawionych - zwłaszcza młodych, dopiero wchodzących na rynek pracy - oraz skuteczne wsparcie dla ludzi tracących zatrudnienie _ - oceniają politycy Europy Plus.

bELsGNhr
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/m84950.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/siwiec;niebawem;deklaracja;programowa;europy;plus,235,0,1268971.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Co dalej z Europą Plus? Siwiec ujawnia Europoseł zapowiada też prezentację pełnomocników wojewódzkich i powołanie doradczego zespołu politycznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/m84949.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;to;sekta;tak;uwaza;marek;siwiec,48,0,1266224.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "SLD to sekta". Tak uważa znany polityk Potraktowanie Ryszarda Kalisza to potwierdzenie najgorszych, sekciarskich tendencji, które w SLD zwyciężają - twierdzi Marek Siwiec.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/m263981.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/palikot;zapewnia;europa;plus;ruszy;jesienia,85,0,1266005.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rewolucja na lewicy? Palikot i Kwaśniewski walczą Co zaproponują wyborcom w jesiennym turnee po Polsce?
bELsGNhK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)