Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europa wysupłała 3,5 mld euro dla najbiedniejszych

0
Podziel się:

Eurodeputowani opowiedzieli się w środę za przeznaczeniem 3,5 mld euro na żywność i odzież dla najbiedniejszych mieszkańców UE.

Europa wysupłała 3,5 mld euro dla najbiedniejszych
(AP/FOTOLINK/East News)

Eurodeputowani opowiedzieli się w środę za przeznaczeniem 3,5 mld euro na żywność i odzież dla najbiedniejszych mieszkańców UE. Środki te mają pochodzić z budżetu UE na lata 2014-2020. Zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem jest prawie jedna czwarta ludności UE.

_ - Ponad 40 milionów osób w UE nie jest w stanie zjeść jednego właściwego posiłku raz na dwa dni, a prawie 6 milionów dzieci nie ma nawet jednej porządnej pary butów _ - powiedziała podczas debaty w Strasburgu sprawozdawczyni PE, irlandzka socjaldemokratka Emer Costello.

W środę eurodeputowani opowiedzieli się za utrzymaniem pomocy na dotychczasowym poziomie, takim jak w latach 2007-2013, a nie zmniejszaniem jej do 2,5 mld euro w latach 2014-2020. Zmniejszony poziom pomocy uzgodniły kraje UE na lutowym szczycie budżetowym. Uzgodniony wówczas budżet musi być jeszcze zaaprobowany przez Parlament Europejski; obecnie trwają negocjacje.

_ - Unijny budżet jest obniżany o 3 proc., a pomoc dla osób najbiedniejszych zmniejszana jest o 40 proc. To niedopuszczalne _ - mówił podczas debaty belgijski socjaldemokrata Marc Tarabella.

Stanowisko PE zostanie przedstawione teraz Radzie UE podczas trudnych negocjacji w sprawie nowego siedmioletniego budżetu.

Dotychczasowa pomoc pochodziła z unijnego programu wsparcia żywnościowego dla najbiedniejszych, który istniał od 1987 roku i był finansowany ze Wspólnej Polityki Rolnej. W 2011 roku skorzystało z niego 19 milionów osób.

_ - Zakończenie tego programu w grudniu br. bez zastąpienia go innym byłoby wielkim zagrożeniem dla osób znajdujących się na marginesie społeczeństwa. Powinniśmy wyciągnąć rękę w stronę potrzebujących _ - apelowała Costello.

Eurodeputowani chcą, by w 2014 roku poprzedni program został zastąpiony nowym Europejskim Funduszem Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Ma on wspierać narodowe programy dostarczające pomoc m.in. bezdomnym i dzieciom w trudnej sytuacji.

W środę większość europosłów zagłosowała za tym, by przystąpienie do nowego programu było obowiązkiem wszystkich krajów UE.

W ramach nowego funduszu kraje UE będą mogły ubiegać się o środki finansowe na wsparcie swych krajowych programów, które - za pośrednictwem organizacji partnerskich - dostarczają żywność, odzież i inne podstawowe artykuły osobom bezdomnym i dzieciom w trudnej sytuacji materialnej.

Fundusz ma pomóc w zrealizowaniu celu, jakim jest zmniejszenie o co najmniej 20 milionów liczby osób dotkniętych lub zagrożonych ubóstwem. UE jest do tego zobowiązana w ramach przyjętej przez przywódców strategii _ Europa 2020 _.

W 2011 roku prawie 120 milionów mieszkańców UE, w tym 25 milionów dzieci, było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Z powodu kryzysu w ciągu dwóch lat liczba takich osób wzrosła o 6 milionów.

Czytaj więcej w Money.pl
Bieda w Polsce. GUS pokazuje co się zmieniło Na ubóstwo najczęściej narażeni są mieszkańcy północnych i wschodnich regionów Polski, a w szczególności... .
Aż 20 procent pożycza by kupić jedzenie To przeważnie ludzie w wieku 30-50 lat, w większości wychowujących dzieci, których finanse ucierpiały na hamowaniu gospodarki.
MFW i Bank Światowy mają nowy cel Dziś za mniej niż 1,25 dolara dziennie żyje na świecie 1,2 mld ludzi, czyli około 17 proc. populacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)