Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Exodus tysięcy cudzoziemców z Egiptu

0
Podziel się:

Samoloty liniowe i czarterowe zabiorą z Kairu tysiące obcokrajowców. Ewakuacje organizują m.in. Amerykanie i Niemcy.

Exodus tysięcy cudzoziemców z Egiptu
(EPA/JIM HOLLANDER)

Coraz więcej krajów przestrzega swych obywateli przed podróżami do Egiptu oraz organizuje ewakuację tych, którzy już tam są: turystów, pracowników, rodzin dyplomatów. Samoloty liniowe i czarterowe mają dziś zabrać z Kairu tysiące cudzoziemców.

Departament Stanu USA poinformował, że od poniedziałku organizuje ewakuację obywateli amerykańskich samolotami czarterowymi z Kairu do innych krajów śródziemnomorskich, zapewne do Turcji, Grecji i na Cypr. Nie wyklucza się wysyłania po Amerykanów samolotów czarterowych także do innych egipskich miast. Operacja ma potrwać kilka dni.

Ambasada Niemiec w Egipcie zorganizowała w poniedziałek konwój, którym na kairskie lotnisko pojechało około 140 osób - rodziny niemieckich dyplomatów oraz Niemcy, pracujący w egipskiej stolicy. Na prośbę niemieckiego MSZ Lufthansa wysłała do Kairu w poniedziałek rano specjalną maszynę.

Jak poinformowała w poniedziałek agencja AFP, kilka francuskich firm zdecydowało o ewakuacji swoich pracowników z Egiptu. Uczyniły to już bank Credit Agricole, koncern budowlany Lafarge i największy operator telekomunikacyjny France Telecom, którego filia ma w Egipcie 26 milionów klientów.

W niedzielnym komunikacie francuski MSZ nie poinformował, by zapadła decyzja o ewakuacji francuskich turystów i obywateli w Egipcie. Podkreślił jednak, że francuska dyplomacja jest _ gotowa do natychmiastowej reakcji _ w wypadku, gdyby sytuacja polityczna w tym kraju pogorszyła się.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t84793.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/egipt;zaklady;nissana;wstrzymuja;prace,47,0,762927.html) Egipt: Zakłady Nissana wstrzymują pracę
Wyjazdy turystyczne z Francji do Egiptu są zawieszone co najmniej do czwartku.Według Paryża, obecnie przebywa na miejscu kilkadziesiąt tysięcy francuskich turystów.

Samolot do Kairu wysyłają w poniedziałek po swoich obywateli także Chiny. Na ewakuację czeka na kairskim lotnisku ponad 500 Chińczyków.

MSZ Japonii informuje, że w Egipcie przebywa obecnie blisko 1,6 tys. Japończyków. Od poniedziałku mają być ewakuowani samolotami rejsowymi i charterowymi. Ambasada Japonii w Egipcie wysłała na lotnisko w Kairze personel medyczny, który w razie potrzeby ma pomagać czekającym tam na ewakuację Japończykom.

Rozpoczęła się ewakuacja Kanadyjczyków. Samolotami czarterowymi odlatują oni z Kairu do Londynu, Paryża i Frankfurtu.

Do Baku powrócił w poniedziałek z Egiptu samolot ze 105 ewakuowanymi obywatelami Azerbejdżanu. Przedstawiciel linii lotniczych AZAL powiedział, że samolotem tym przywieziono również zwłoki pracownika ambasady Azerbejdżanu w Kairze, który zginął podczas zamieszek. Nie podano żadnych szczegółów.

W nocy z niedzieli na poniedziałek Turcja ewakuowała z Egiptu prawie 1,5 tys. swoich obywateli, mobilizując do akcji kilka samolotów - poinformował szef biura kryzysowego Mehmet Ersoy. 330 obywateli tureckich ewakuowano już w sobotę i niedzielę.

Samoloty wysyła do Kairu po swoich obywateli Tajlandia. Szacuje się, że jest ich obecnie w Egipcie 2,5 tys.

Choć Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Pradze odradza obywatelom Czech wyjazdy do Egiptu bez konieczności, czeskie biura podróży nie odwołują swych wycieczek. W Egipcie wciąż pozostaje ponad 1200 czeskich turystów, głównie przebywających w kurortach nad Morzem Czerwonym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t130123.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ewakuacje;turystow;uciekaja;gwiazdy,148,0,763028.html) Ewakuacje turystów. Uciekają gwiazdy Coraz więcej państw ostrzega swoich obywateli przed podróżą do ogarniętego protestami Egiptu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t130016.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/biura;podrozy;odwoluja;wyjazdy;do;egiptu,248,0,762872.html) Biura podróży odwołują wyjazdy do Egiptu Na taki krok zdecydowały się już trzy biura, stosując się do rekomendacji MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t83075.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/el;baradei;mubarak;musi;odejsc,63,0,762943.html) El Baradei: Mubarak musi odejść Laureat Nagrody Nobla Mohamed El Baradei dołączył do żądających ustąpienia prezydenta Egiptu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)