Notowania

gospodarka
06.04.2017 14:56

Kazachstan znów ważny dla Polski. Expo w Astanie jest naszą szansą

Kazachstan uważany jest za jeden z siedmiu najważniejszych partnerów gospodarczych Polski i czwartym wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fotolia.com)

Eksportem towarów do Kazachstanu zajmuje się ponad 1400 polskich firm, a importem kazachskich do Polski - co najmniej 100. Tuż przed Expo w Astanie kraj ten został pominięty w planie Morawieckiego. Teraz wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, znów widzi w nim szansę.

Kazachstan uważany jest za jeden z siedmiu najważniejszych partnerów gospodarczych Polski i czwartym wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Mimo tego w nowej mapie drogowej wicepremiera Morawieckiego został całkowicie pominięty - o czym pisaliśmy w WP money. Im bliżej jednak Expo, rząd tym bardziej przypomina sobie o tym kierunku.

Jak przekonywał w rozmowie z WP money dr Henryk Borko, rektor Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości, Kazachstan to dla nas istotny kierunek rozwoju, a Piotr Guzowski, prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo Przemysłowej przekonywał, że jest bramą dla polskiego biznesu. Polacy z początkiem roku zyskali prawo bezwizowego wyjazdu do Kazachstanu. W maju oba kraje zbliży jeszcze bardziej bezpośrednie połączenie lotnicze. To znaczne ułatwienie dla polskich przedsiębiorców. Eksportem towarów do Kazachstanu zajmuje się obecnie ponad 1400 polskich firm, a importem kazachskich do Polski - co najmniej 100.

Szansa na promocję

- Targi Expo w Astanie są szansą na promocję polskiej gospodarki i przedsiębiorców na rynkach azjatyckich, a także nawiązanie współpracy dwustronnej między władzami i firmami z Polski i Kazachstanu - powiedziała w czwartek na konferencji w Warszawie wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Astana Expo 2017 w Kazachstanie rozpoczyna się 10 czerwca i potrwa trzy miesiące. Wystawa odbywa się pod hasłem "Energia przyszłości".

Polska zaprezentuje się zaś pod hasłem "Poland: creative people, smart energy". Oprócz rozwiązań dla energetyki, w tym nowoczesnego, czystego spalania węgla, zamierza też pokazać, jak wykorzystać lasy do redukcji emisji dwutlenku węgla, a także promować kandydaturę Łodzi, jako gospodarza Expo w 2022 roku.

Na 6 września w ramach Expo zaplanowano Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze. 7 września odbędzie się Dzień Polski. Na konferencji zapowiedziano, że na te dni zaplanowano w Astanie wizytę prezydenta Andrzeja Dudy.

Wiceminister Emilewicz zauważyła, że energia, która znalazła się w haśle wystawy, to wyzwanie nie tylko Expo, ale całego współczesnego świata. - Inteligentne zarządzanie energią, mniejsza konsumpcja energetyczna, konsumpcja przyjazna dla środowiska i produkcja energii przyjaznej dla środowiska są dzisiaj realnymi wyzwaniami, dla których nasze firmy, nasi naukowcy mogą już dzisiaj wiele rzeczy ciekawych technologicznie zaproponować - zaznaczyła.

Podkreśliła, że targi w stolicy Kazachstanu pozwala nawiązać bilateralną współpracę z administracją kazachską i przedsiębiorcami kazachskimi. - Te nieformalne relacje już się zaczęły szeregiem wizyt strony kazachskiej w Polsce, gdzie spotykaliśmy się zarówno na poziomie administracji, a także na poziomie biznesowym. To jest bardzo dobra współpraca i za nią dziękujemy - podkreśliła Emilewicz.

Jak dodała, targi umożliwią prezentację naszych produktów tym wszystkim państwom, które tam będą obecne. - Oczywiście w naturalny sposób będą to w pierwszej kolejności rynki azjatyckie. My naszą obecność na tych rynkach azjatyckich wzmacniamy poprzez otwieranie nowych placówek promujących polskie inwestycje i polskich przedsiębiorców w Azji, to wydarzyło się już w zeszłym roku - mówiła.

Ważny sojusznik na szlaku

Wiceminister przypomniała też, że Kazachstan jest dla Polski krajem szczególnie przyjaznym, m.in. ze względu obecność dużej polskiej diaspory.

Emilewicz zwróciła również uwagę na udział Kazachstanu w chińskim projekcie budowy Nowego Jedwabnego Szlaku. "W budowie tego szlaku chcemy także intensywnie brać udział i rozmawiać o nim także podczas Expo" - zaznaczyła.

Expo w Astanie ma również kolejny aspekt promocyjny. "Ubiegamy się o to, aby w 2022 roku być gospodarzem Expo" - powiedziała wiceminister. "W tym tygodniu Polskę odwiedzali przedstawiciele biura wystaw, odbyło się spotkanie w Łodzi" - mówiła. "Mamy nadzieję, że nasza kandydatura znajdzie wsparcie także strony kazachskiej" - podkreśliła.

Wiceminister poinformowała również, że polska ekspozycja będzie rozmieszczona na powierzchni ponad 700 m kw., obecnie kończą się prace projektowe, a wkrótce rozpocznie się jej instalacja.

Szczegóły dotyczące wystawy przedstawił komisarz generalny polskiej sekcji Astana Expo 2017 Andrzej Stefański. Targi w kazachstańskiej stolicy zajmą 25 ha. Przypomniał, że organizatorzy spodziewają się 5 mln zwiedzających, głównie z Kazachstanu, Chin, Rosji, oraz innych krajów, w tym Unii Europejskiej.

Podkreślił, że Polska promuje się jako kraj pomysłowych ludzi i inteligentnej energii. Nasza ekspozycja dzieli się na kilka stref, wśród nich strefę węgla, strefę lasu i strefę odpoczynku.

Radca ds. handlowych ambasady Kazachstanu w Polsce Jerboł Daletijar poinformował, że prace budowlane związane z głównymi obiektami Expo zbliżają się do końca, trwa wykańczanie wnętrz i elewacji. Wraz z uczestnikami przygotowywane są poszczególne ekspozycje. W targach - jak wskazał - ma wziąć udział 115 państw i 18 organizacji międzynarodowych.

Daletijar dodał, że w czasie targów przewidziano również dwa szczyty międzynarodowe: Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW) oraz Organizacji Współpracy Islamskiej.

Tagi: gospodarka, handel, dyplomacja, kazachstan, astana expo 2017, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-04-2017

Prawie_kazachstaniecNie "kazachskiej" a "kazachstańskiej". Kazach czy kazachska to określenie grupy etnicznej, de facto najwiekszej w Kazachstanie. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)