Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Expose Ewy Kopacz. Tyle będą kosztowały jej propozycje

0
Podziel się:

- Mieszczą się one w limicie nałożonym przez ustawę o finansach publicznych - zapewnił minister finansów Mateusz Szczurek.

Expose Ewy Kopacz. Tyle będą kosztowały jej propozycje
(Andrzej Iwańczuk/Reporter)
bESvLKEl

Wydatki związane z nowymi planami rządu szacujemy na ok. 3,5 mld zł; mieszczą się one w limicie nałożonym przez ustawę o finansach publicznych - zapewnił minister finansów Mateusz Szczurek, który spotkał się z dziennikarzami po uchwaleniu przez Sejm wotum zaufania dla gabinetu Ewy Kopacz.

_ - Ustawa o finansach publicznych nakłada nieprzekraczalny limit wydatków. Ten limit wydatków zależy od sytuacji gospodarczej, od inflacji, od wzrostu gospodarczego, miejsca w cyklu koniunkturalnym i on stanowi nieprzekraczalną barierę. I stąd też te nowe wydatki związane z nowymi propozycjami, które szacujemy na ok. 3,5 mld zł w 2016 r., mieszczą się w tym limicie _ - powiedział Szczurek.

Przypomniał też, że w roku budżetowym 2016 nie będzie dodatkowych wydatków na samoloty F16. Dodał, że resort finansów oszczędza z każdym rokiem na obsłudze długu publicznego. _ - W ciągu ostatnich dwóch lat wydajemy o 10 mld mniej na obsługę długu publicznego i wszystkie te wydatki mieszczą się w regule, która zapewnia ograniczenie deficytu budżetowego zgodnie z wymaganiami, które nakłada na nas Rada Unii Europejskiej _ - mówił Szczurek.

bESvLKEn

Minister finansów przypomniał też, że w ciągu ostatnich kilku lat wzrost zadłużenia Polski był jednym z najniższych w Unii Europejskiej. _ - Szacunki zmian długu wskazują na stabilny jego poziom między 2014 między 2015 i spadek w kolejnych latach. Te plany się nie zmieniają _ - podkreślił Szczurek.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/227/m322275.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/expose-ewy-kopacz-zobacz-wszystkie-obietnice,27,0,1629467.html) *Expose Ewy Kopacz. Zobacz jej wszystkie obietnice * Szefowa rządu zapowiedziała rewolucję w armii, na kolei, w szkołach i szpitalach, transporcie miejskim i teatrach.
Pytany o harmonogram prac nad nową ordynacją podatkową, którą zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz, Szczurek zaznaczył, że zostanie on przyspieszony. _ - Komisja kodyfikacyjna już zaczyna pracę i to będzie bardzo szybkie tempo zważywszy na wagę zagadnienia. Będzie konieczny cały szereg konsultacji z partnerami społecznymi. Z pewnością z pomocą pani premier, która także będzie uczestniczyła - jej kancelaria - w koordynowaniu tych prac i nam się to uda _ - powiedział.

Minister odniósł się także do mającego odbyć się w przyszłym tygodniu w Sejmie pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej na 2015 r. _ - Rząd zarówno poprzedni, jak i obecny, zawsze planuje budżety w taki sposób, aby dopasować się z jednej strony do możliwości finansowych, a z drugiej do stanu koniunktury. A więc dopasowanie wielkości deficytu do możliwości, ale też i zdrowia gospodarki i to sprawdzało się w ciągu ostatnich lat, czego dowodem jest to, że Polska odnotowała najszybszy wzrost gospodarczy w całej Unii Europejskiej. I taki jest też przyszłoroczny budżet _ - powiedział Szczurek.

Czytaj więcej w Money.pl
Schetyna rozpoczyna pracę. To jego pierwszy cel Nowy minister spraw zagranicznych udaje się w pierwszą zagraniczną podróż. Wieczorem wylatuje do stolic Francji i Niemiec.
Expose premier. Wysłucha go prezydent Prezydent Bronisław Komorowski przybył w środę przed godz. 10 do Sejmu. Wysłucha expose premier Ewy Kopacz.
Górnicy przed Sejmem. Słuchają expose Będą też protestować przeciwko trudnej sytuacji w polskim górnictwie. Obiecują, że będzie spokojnie.
bESvLKEO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)