Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Rosja grozi Facebookowi. Mogą nawet całkowicie zablokować serwis

8
Podziel się:

Iwan Żarow, szef rosyjskiego regulatora Roskomnadzor, zagroził we wtorek zablokowaniem Facebooka w Rosji w r. 2018, jeśli serwis społecznościowy nie podporządkuje się przepisom dotyczącym lokalizacji danych osobowych użytkowników w Rosji na terenie tego kraju.

W Rosji Facebook ma silnych konkurentów biznesowych, czyli Vkontakte i Odnoklassniki. Teraz doszedł rywal polityczny.
W Rosji Facebook ma silnych konkurentów biznesowych, czyli Vkontakte i Odnoklassniki. Teraz doszedł rywal polityczny. (Reporters/ STG/REPORTER/EAST NEWS)

- Ustawa obowiązuje wszystkich. W każdym wypadku zapewnimy, żeby była ona przestrzegana lub też firma zakończy pracę na terytorium Federacji Rosyjskiej, tak jak niestety stało się to z Linkedin - powiedział Żarow. Zapewnił, że nie będzie dla nikogo żadnych wyjątków.

Wyjaśnił, że chodzi o zapewnienie, by w 2018 roku Facebook spełniał wymogi rosyjskiej ustawy o lokalizacji danych osobowych, a dokładny termin zostanie wyznaczony firmie w przyszłości. Żarow zadeklarował, że w br. Roskomnadzor nie będzie kontrolował Facebooka pod tym kątem.

- Zakładamy podejście na zasadzie dobrej woli, ponieważ firma napisała do nas list i do tego momentu nie będziemy jej kontrolować, ale potem od razu skontrolujemy - zapowiedział.

* Tak wygląda centrum danych Facebooka *

Szef Roskomnadzoru powiedział także, iż ma świadomość, że Facebook "ma dużą liczbę użytkowników" na terenie Rosji. - Ale z drugiej strony, zdajemy sobie sprawę, że to nie jest serwis wyjątkowy, są także inne portale społecznościowe - zauważył.

Według Żarowa inny popularny portal, Twitter, już zapowiedział, że wywiąże się z przepisów w połowie przyszłego roku.

Jak zaznaczają rosyjskie media, Facebook nie ogłaszał dotąd oficjalnych komentarzy dotyczących wykonywania tych regulacji. Przeniesienie danych zapowiedziały zaś - według informacji medialnych - takie firmy i serwisy internetowe, jak eBay, PayPal, AliExpress, Uber, Booking.com, a także Citybank, Samsung i Lenovo.

Wcześniej Roskomnadzor umieścił w swoim wykazie zabronionych stron internetowych komunikatory: BlackBerry, LINE, Imo.im, raczej mało popularne w Rosji, a także Vchat i aplikację Zello. Jesienią zeszłego roku, powołując się na naruszanie przepisów o lokalizacji danych, regulator nakazał zablokowanie serwisu Linkedin, który miał w Rosji około 5 mln zarejestrowanych użytkowników.

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow odnosząc się do przypadku Facebooka powiedział we wtorek, że jest to "firma komercyjna, która zarabia pieniądze i która powinna to czynić w zgodzie z ustawodawstwem".

Dane osobowe i ich wykorzystywanie to drażliwa kwestia w Rosji, gdzie władze w ostatnich latach wprowadziły różne przepisy wzmacniające kontrolę nad internetem i serwisami społecznościowymi. Ustawa o lokalizacji danych osobowych weszła w życie w 2015 roku. Zgodnie z nią każda firma - rosyjska lub zagraniczna - której celem jest współpraca z rosyjskimi użytkownikami, powinna zapewniać rejestrowanie, gromadzenie i przechowywanie danych osobowych obywateli Rosji wykorzystując bazy danych znajdujące się na terytorium tego kraju.

Z Moskwy Anna Wróbel

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Ja
7 lat temu
Brawo! I poprosze u Nas rowniez zablokowac, moze panie/wie w biurach w koncu zajma sie petentami
fdsf
7 lat temu
W systemie totalitarnym to raczej zły pomysl uzywac facebooka jesli do danych osobowych ma wgląd wladza.
Piotr
7 lat temu
Rosjanie sa madrzy maszdane w rosji znaczy masz siedzibe masz siedzibe musisz placic podatek w rosji nie na kajmanach Rosyjski wywiad i tak ma dane tych uzytkownikow i to czy facebook ma dane w rosji czy nie nic nie zmienia
berserker
7 lat temu
Tu chodzi o to, żeby wszystkie dane osobowe Rosjan były na terenie kraju, a FSB mogło mieć do nich łatwy podgląd.
WŁADEK
7 lat temu
POŁOWA UMIERA PRZED PRZEJŚCIEM NA ŚWIADCZENIE I KASY NIE MA TO CHYBA KPINA ZREDUKOWAĆ UBECKIM SĘDZIOM MSW MON I INNYM NIEROBOM I WYSTAECZY