Notowania

energetyka
28.02.2018 09:13

Fala mrozów w Polsce. Padł nowy rekord zapotrzebowania na moc

Trwająca w całej Polsce fala mrozów nieuchronnie przełożyła się na sytuację w polskiej energetyce. Potrzebujemy w ostatnich dniach coraz więcej energii, by ogrzewać domy i firmy. W efekcie wtorek 27 lutego w Polsce ustanowiliśmy nowy rekord zapotrzebowania na moc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk/EastNews)

Trwająca w całej Polsce fala mrozów nieuchronnie przełożyła się na sytuację w polskiej energetyce. Potrzebujemy w ostatnich dniach coraz więcej energii, by ogrzewać domy i firmy. W efekcie we wtorek 27 lutego w Polsce ustanowiliśmy nowy rekord zapotrzebowania na moc.

Ile wyniósł? Przekroczyliśmy 26,36 tys. MW – to o ponad 100 MW więcej, niż wynosił dotychczasowy wynik ze stycznia 2017 roku. A ponieważ to wcale nie koniec mrozów, to według prognozy Polskich Sieci Elektroenergetycznych w czwartek w czasie popołudniowego szczytu popyt na moc będzie bliski 26,4 tys. MW.

Wieczorem, gdy biliśmy rekord zapotrzebowania, system energetyczny pracował całkiem sprawnie. Spośród największych elektrowni i elektrociepłowni konwencjonalnych o łącznej mocy 26 GW, dostępnych było aż 22 GW. Łatwo jednak policzyć, że nie wystarczyłyby już one do pokrycia zapotrzebowania. Wytwarzania nie wspierał import, którego saldo o godz. 19:00 było planowane na jedynie 200 MW w polskim kierunku i takie też zostało zrealizowane. Tym razem farmy wiatrowe dostarczały do systemu blisko 2 GW bardzo potrzebnej w tym czasie mocy (na 5,8 GW maksymalnych możliwości tych źródeł), ok. 1 GW produkowały mniejsze źródła - na biomasę, biogaz i wodne.

Zobacz także: Wzrost cen energii spowoduje rozwój przydomowych instalacji

Kluczowym wsparciem okazały się elektrociepłownie. W zimne wieczory nie tylko dostarczają ogromne ilości ciepła mieszkańcom i dla przemysłu, ale przy okazji generują dużą ilość energii elektrycznej.

- Przy takich mrozach [największa poznańska elektrociepłownia - red.] Karolin działa pełną parą - mówił wczoraj portalowi ePoznan Bartłomiej Pawluk z Veolii. - Przy takich temperaturach zewnętrznych dziennie zużywamy obecnie około 3000 ton węgla i około 700 ton biomasy - dodał.

Pracująca pełną mocą elektrociepłownia może pokryć połowę szczytowego zapotrzebowania Poznania, odciążając przy okazji sieci przesyłowe, co dodatkowo wspiera bezpieczeństwo aglomeracji. Podobnie jest w każdym dużym mieście w Polsce. W części wieczorne szczyty zapotrzebowania wspierają dodatkowo magazyny ciepła - tak jest np. w należącej do PGE nowej elektrociepłowni gazowej w Toruniu oraz w warszawskiej elektrociepłowni Siekierki należącej do PGNiG. W sytuacji dużego zapotrzebowania na moc w krajowym systemie mogą one produkować chwilowo więcej energii elektrycznej, a brakującą ilość ciepła uzupełniać z ogromnych zasobników.

Nowych rekordów zapotrzebowania mogliśmy się spodziewać. Już w grudniu na podstawie danych z ENTSO-E, europejskiej organizacji skupiającej operatorów sieci przesyłowych, pytaliśmy: Tej zimy w energetyce pobijemy nowy rekord? I z analizy wychodziło, że jeśli tylko przyjdą mrozy, to można spodziewać się nowych maksymalnych wartości. Nie sprawdziły się tylko oczekiwania ENTSO-E, że system znajdzie się pod największą presją już w drugiej połowie stycznia. Ten miesiąc był relatywnie ciepły, a dopiero w lutym nad Polskę i Europę napłynęły masy mroźnego powietrza znad Syberii. To one sprawiają, że w niektórych częściach kontynentu jest zimniej niż na biegunie północnym.

Czy powinniśmy się do tego zacząć przyzwyczajać? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Tagi: energetyka, mróz, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2018

OnZa mało elektrowni wodnych, za mało wiatraków i co? I nic. Lepiej bić rekordy i czekać kiedy coś klęknie i będzie bieda

28-02-2018

Sanitarium moje kochaneOstrzeżenie dla obywatelów!!! Zimą prawdopodobnie może być zimno.:))

28-02-2018

OczyProblemem sa tez te osiedlowe "cieploluby" grzejace na 25° i wiecej. Ja mam w tej chwili 20°, a noca starcza spokojnie 18-19. Smieszne jest, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)