Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Wyrok dla Falenty utrzymany. Czeka go 2,5 roku więzienia

145
Podziel się:

Sąd apelacyjny w Warszawie utrzymał wyroki w sprawie afery podsłuchowej dla Marka Falenty.

Marek Falenta został skazany za nielegalne nagrywanie rozmów polityków i biznesmenów.
Marek Falenta został skazany za nielegalne nagrywanie rozmów polityków i biznesmenów. (East News/Mariusz Grzelak/REPORTER)

Sąd potwierdził także winę dwóch kelnerów - Łukasza Nurzyńskiego i Konrada Lassoty oraz współpracownika Falenty, Krzysztofa Rybki.

Marek Falenta został skazany za nielegalne nagrywanie rozmów polityków i biznesmenów. Wyrok to 2,5 roku więzienia - podało RMF FM.

Sąd nakazał również Łukaszowi Nurzyńskiemu, kelnerowi, który nagrywał polityków w restauracji Sowa&Przyjaciele, wpłatę 50 tys. zł na cel społeczny.

Pozostali kelnerzy dostali wyroki 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu i grzywny.

W rozmowie z money.pl Falenta twierdził, że nie on zlecał nagrywanie polityków i że zamierza to udowodnić. O wrobienie go w aferę oskarżał byłych górników, którzy robią interesy na pośrednictwie w handlu węglem. Sąd nie dał wiary jego relacji.

Sprawa dotyczy afery podsłuchowej, która zatrzęsła sceną polityczną. Między lipcem 2013 a czerwcem 2014 roku w warszawskich restauracjach podsłuchano i nagrano ponad 700 godzin prywatnych rozmów polityków, biznesmenów oraz funkcjonariuszy publicznych.

Ujawnione w mediach nagrania z 80 spotkań wywołały kryzys w rządzie Donalda Tuska. Wśród nagranych byli, prócz czołowych polityków PO i lewicy, także szefowie NBP, NIK, CBA, BOR, Orlenu oraz znani polscy biznesmeni: Jan Kulczyk i Leszek Czarnecki.

Na taśmach Falenty znalazł się również obecny premier Mateusz Morawiecki - o czym pisaliśmy w money.pl . Rozmówcami ówczesnego prezesa BZ WBK byli: prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło oraz prezes PGE Krzysztof Kilian i jego zastępczyni, Bogusława Matuszewska.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(145)
URZĘDOWY ROME...
7 lat temu
TO POZWÓLCIE KRAŚĆ I KRĘCIĆ -GŁÓWNIE POLITYKOM I TYM NA NAJWYŻSZYCH STOŁKACH- BEZ ŻADNYCH KONSEKWENCJI!!! CHORY KRAJ. A WŁASNIE POKAZYWAĆ CO ROBIĄ -BANDYCI !!!!
ppp
7 lat temu
Zgoda. Winny. Ale dzieki niemu dowiedzieliśmy się min. co o nas myśli wladza, kakich przekrętów się dopuścili i jakie mieli plany wobec kraju. Dlatego Sąd powinien odstąpić od wymierzenia kary... Zwykły obywatel nagrany przez służby opowiadając o wiele mniejszych przekretach ze swego życia poszedł by "siedzieć" a nasze święte krowy są bezkarnie.
Zdzichu
7 lat temu
To nie ważne co posłuchał tylko kogo?
Anatolij
7 lat temu
Zrobił to na zlecenie ruskich za 27 mln USD, a do tego ten gość przekręca firmę za firmą, ma nawet do tego specjalną ekipę, podsłuchuje, oszukuje, wyłudza. A w Polsce nazywa się go biznesmenem. Ludzie z Pruszkowa to też biznesmeni?
Akacja
7 lat temu
To poważny przestępca. To nie jest "biznesmen" tylko poważny przestępca.
...
Następna strona