Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Farmy wiatrowe. Mieszkańcy mówią "nie"

0
Podziel się:

Rada gminy zdecydowała o przeprowadzeniu referendum w wyniku protestu części mieszkańców ws. planów budowy farmy wiatrowej.

Farmy wiatrowe. Mieszkańcy mówią "nie"
(TAURONPE)

Nie będzie farm wiatrowych w gminie Gołcza w woj. małopolskim - zdecydowali w referendum mieszkańcy tej gminy. W głosowaniu wzięło udział 34,7 proc. uprawnionych osób.

We wczorajszym głosowaniu mieszkańcy odpowiadali na pytanie, czy są za budową farm wiatrowych na terenie ich gminy. W sumie zagłosowało blisko 1,8 tys. osób, z czego 986 opowiedziało się przeciw, a 781 na tak.

Wynik oznacza, że rada gminy odstąpi od prac nad zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego, które umożliwiłyby budowę farm wiatrowych - poinformował wójt gminy Gołcza Lesław Blacha._ _

_ - Najważniejsze, że była frekwencja i referendum się udało. Osobiście trochę żałuję, że nie skorzystamy z szansy, jaką jest energetyka wiatrowa, ale taka była wola większości głosujących _- powiedział wójt.

Rada gminy zdecydowała o przeprowadzeniu referendum w wyniku protestu części mieszkańców ws. planów budowy farmy wiatrowej.

_ - Były organizowane spotkania z inwestorem i naukowcami badającymi wpływ farm wiatrowych na zdrowie ludzi, jednak nie rozwiały one wątpliwości przeciwników tego przedsięwzięcia. Uznaliśmy więc, że jedyną formą rozstrzygnięcia tej sprawy będzie referendum _ - powiedział wójt.

Zgodnie z przepisami referendum jest ważne, gdy weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy.

Referendum w Gołczy było pierwszym głosowaniem mieszkańców ws. farm wiatrowych w Małopolsce, ale podobne inicjatywy odbywały się już w innych gminach w Polsce.

Według wójta plany wybudowania farmy wiatrowej w małopolskiej gminie miała austriacka firma Finadvice. Chciała ona postawić tam do 24 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,5-3 MW.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska liderem w Europie Wschodniej. W czym? Pięć z dwunastu przyjętych do Unii państw (Bułgaria, Polska, Republika Czeska, Rumunia oraz Węgry) posiada 88 procent...
Ta ustawa zatrzyma polskie wiatraki Analiza opiera się na zbadaniu budowy i eksploatacji średniej wielkości farmy wiatrowej - o mocy 50 MW - przy średnich kosztach budowy i przyłączenia oraz średnim wietrze - 2100 godzin pracy z pełną mocą rocznie.
Ta branża może dać 9 tys. nowych miejsc pracy Do 2030 r. mogą być zbudowane farmy wiatrowe o mocy 6 GW, co oznacza zainwestowanie ok. 20 mld euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)