Notowania

pkb niemiec
07.11.2012 15:59

Fatalna prognoza "pięciorga mędrców" dla Niemiec

Ich zdaniem, PKB Niemiec wzrośnie w przyszłym roku zaledwie o...

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

W 2013 r. produkt krajowy brutto Niemiec wzrośnie zaledwie o 0,8 proc. - ocenili ekonomiści doradzający niemieckiemu rządowi. Wezwali także rząd w Berlinie, by wykazał _ dużo większą ambicję _ w wysiłkach służących konsolidacji budżetu.

Prognoza pięciorga _ mędrców _ jest słabsza niż szacunki rządu, który przewiduje na przyszły rok wzrost gospodarczy na poziomie 1 proc. Według obu prognoz w 2012 r. wzrost PKB Niemiec wyniesie 0,8 proc.

W swoim rocznym raporcie eksperci skrytykowali plany niemieckiej koalicji rządzącej, która w przyszłym roku chce wprowadzić dodatkowe świadczenia finansowe dla obywateli o wartości ponad 3 mld euro; chodzi o wprowadzenie zasiłku dla osób opiekujących się dziećmi w domach, dofinansowania emerytur dla najniżej zarabiających oraz zniesienie kwartalnej opłaty za wizyty u lekarzy. Niemiecka opozycja uznała te plany za _ przedwyborcze prezenty _.

Zdaniem _ grupy mędrców _ takie zwiększenie wydatków to krok _ w złym kierunku _. _ Potrzebujemy zdecydowanie więcej ambicji w konsolidowaniu budżetu _ - powiedział przewodniczący gremium Wolfgang Franz.

Kanclerz Angela Merkel, której przekazano w środę raport ekspertów ekonomicznych, przyznała, że nie we wszystkich punktach zgadza się z ich oceną. Według niemieckiego rządu nawet pomimo większych wydatków na świadczenia już w 2014 r. budżet państwa będzie prawie zrównoważony.

Największe ryzyko dla niemieckiej gospodarki związane jest z utrzymującym się kryzysem w strefie euro. _ Można dostrzec pierwsze sukcesy europejskiej polityki walki z kryzysem - powiedział Franz. - Ale pomimo tych jaśniejszych chwil nie można zapominać, że obecnie to Europejski Bank Centralny poprzez swoje niekonwencjonalne działania stabilizuje europejski system finansowy i przyczynia się do wsparcia banków _.

_ - Działania EBC muszą pozostać jedynie rozwiązaniem awaryjnym. W żadnym wypadku nie mogą stanowić trwałego mechanizmu stabilizacji _ - ostrzegł ekonomista, komentując decyzję EBC o nieograniczonym skupowaniu obligacji państw strefy euro.

Niemieccy eksperci podkreślili konieczność kontynuowania prac nad stworzeniem _ stabilnej architektury _ unii gospodarczej i walutowej. Jak oceniają, stabilna na dłuższą metę może być struktura łącząca wzajemne gwarancje i kontrolę. Inaczej, niż rząd Angeli Merkel, większość członków _ grupy mędrców _ uważa jednak, że polityka finansowa i gospodarcza powinna pozostać w dużej mierze suwerenną kompetencją państw - przy wzmocnieniu reguł fiskalnych. Merkel opowiada się z kolei za przyznaniem instytucjom UE praw do interwencji w narodową politykę budżetową państw eurolandu.

Czytaj więcej w Money.pl
Gospodarcza lokomotywa Europy ostro hamuje Niemiecki resort gospodarki ogłosił najnowsze dane dotyczące produkcji przemysłowej. Jest znacznie gorzej od oczekiwań.
Ich gospodarka zwalnia, ale pracy nie brakuje Stopa bezrobocia w Niemczech utrzymuje się na stałym poziomie.
Hamowanie gospodarki i skok bezrobocia. Bruksela tnie prognozy dla Polski -_ Krótkoterminowe perspektywy dla gospodarki są kruche _ - oceniają eksperci Komisji Europejskiej.
Tagi: pkb niemiec, niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz