Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fedak przeciwna podwyżce składki rentowej

0
Podziel się:

Minister pracy i polityki społecznej nie potwierdza, by rząd planował podniesienie składki.

Fedak przeciwna podwyżce składki rentowej
(kprm.gov.pl)

Minister pracy i polityki społecznej nie potwierdza, by rząd planował podniesienie składki rentowej do blisko 10 procent pensji brutto.

Jolanta Fedak zastrzegła w Programie I Polskiego Radia, że wciąż nie zna - tak jak pozostali ministrowie - szczegółów Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, który zostanie jutro przedstawiony. Według mediów plan zawierapropozycję podniesienia składki rentowej.

Jolanta Fedak podkreśliła, że jest przeciwniczką takiej podwyżki. Przypomniała, że to właśnie między innymi dzięki obniżce składki przez poprzedni rząd, udało się przejść przez kryzys gospodarczy. Zdaniem Jolanty Fedak, nie powinno się wprowadzać rozwiązań, które będą ograniczały popyt wewnętrzny.

POSŁUCHAJ JOLANTY FEDAK:

Minister Fedak oceniła również, że podawane przez prasę pomysły likwidacji becikowego nie przyniosą dużych oszczędności. -_ Mamy około 400 tys. urodzin, czyli to becikowe jest w okolicach 400 milionów złotych. To naprawdę dla deficytu finansów publicznych ma bardzo małe znaczenie. Trzeba pamiętać, że oszczędzanie na polityce rodzinnej z punktu widzenia tzw. polityki makroekonomicznej, w długim okresie czasu jest najgorszym rozwiązaniem z możliwych _ - mówiła Fedak.

Zdaniem minister oszczędności budżetowe powinny polegać w pierwszej kolejności na zmniejszeniu funduszy rezerwowych. _ - W państwie, tak jak w przedsiębiorstwie, trzeba ograniczyć wysokość funduszy rezerwowych, czyli składki jaka jest odkładana w obligacjach budżetu państwa na przyszłe zobowiązania emerytalne. Tak się robi w każdym przedsiębiorstwie. Najpierw tniemy fundusze rezerwowe, ponieważ one bezpośrednio nie wpłyną na popyt, ale one są drogie przy wysokim deficycie budżetowym, bo drogie jest oprocentowanie obligacji _ - powiedziała Fedak.

_ - Trzeba szukać rozwiązań, które najmniej zaburzyłyby popyt wewnętrzny, a więc oszczędzanie na wydatkach - powiedziałabym popytowych - nie jest bardzo wygodne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego _ - dodała Fedak.

Szefowa resortu pracy zapowiedziała też, że nadal będzie forsować swoje propozycje zmian w ustawie o Otwartych Funduszach Emerytalnych. Chodzi o zmniejszenie udziału części składki przekazywanej do OFE z 7 do 3 procent. Fedak podkreśliła, że dzięki tej zmianie stracą jedynie OFE. Projekt zmian w ustawie o OFE zostanie rozpatrzony przez rząd prawdopodobnie 12 sierpnia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t102535.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/zus;przykrecil;srube;zniknela;polowa;rencistow,208,0,648400.html) ZUS przykręcił śrubę, zniknęła połowa rencistów W dziesięć lat liczba osób pobierających renty zmalała z 2,7 do 1,3 miliona. Na ich świadczenia budżet wydaje ponad 7 mld zł mniej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t40970.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zelichowski;to;rostowski;blokuje;reforme;krus;nie;my,67,0,647235.html) Żelichowski: To Rostowski blokuje reformę KRUS, nie my
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t102245.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rok;pracy;wiecej;to;emerytura;wyzsza;o;300;zlotych,164,0,647332.html) Rok pracy więcej to emerytura wyższa o 300 złotych Rozpoczął się kolejny festiwal pomysłów na zmiany w emeryturach. Money.pl analizuje jakie mogą mieć skutki dla naszych portfeli.
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)