Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fedak: Więcej żłobków i samorządowe nianie

0
Podziel się:

Minister pracy zapowiada, że ustawa o żłobkach trafi do Sejmu w marcu.

Fedak: Więcej żłobków i samorządowe nianie
(kprm.gov.pl)

W marcu pod obrady rządu trafi przygotowywana przez resort pracy ustawa o żłobkach i innych formach opieki nad dziećmi do lat 3 - zapowiedziała w piątek w Katowicach minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. -_ Myślę, że stanie się to w ciągu dwóch tygodni _ - wskazała minister.

Jak wyjaśniła, nowe rozwiązania znacząco zmienią funkcjonowanie żłobków, które w tej chwili działają jako zakłady opieki zdrowotnej. Dla samorządów - uważa resort - ta forma organizacyjna jest _ droga i sztywna _, co powoduje, że nie organizują one tego typu opieki.

_ - Chcemy ten gorset rozluźnić i w przyszłości wprowadzić bardziej luźne, przyjazne rodzicom formy opieki nad małymi dziećmi _ - zaznaczyła Fedak. Nowa ustawa ma pomóc zwiększyć liczbę żłobków, tak aby opieka nad dziećmi była łatwiejsza i w dużej mierze subsydiowana przez państwo.

_ - Kiedyś mieliśmy system żłobków, świetlic czy nawet przedszkoli. Ten system trzeba odbudować i uczynić go bardziej elastycznym, bo teraz ludzie pracują w różnych godzinach, bardzo często wyjeżdżają, wobec tego rodzice muszą jeszcze bardziej elastycznie dzielić się opieką _ - mówiła podczas spotkania ze środowiskiem emerytów minister pracy.

Jedną z ustawowych nowości ma być możliwość organizacji żłobków przyzakładowych z odliczeniem kosztów ich powstawania, funkcjonowania, od kosztów uzyskania przychodu firmy. Resort przypomina, że wpisanie w koszty uzyskania przychodów wydatków, jakie poniesie zakład na organizację żłobka oraz na jego bieżące prowadzenie, stosowano już w Polsce przed wojną i w PRL. Również obecnie jest to popularne np. w Niemczech czy Francji.

_ - Myślę, że to będzie znaczne ułatwienie dla firm, które bardzo często sygnalizowały, że dobrze wykwalifikowane osoby, kobiety zwłaszcza, które kończą studia, mają potem długą przerwę w działalności zawodowej i trudno im wejść z powrotem na rynek pracy _ - zaznaczyła Fedak.

Według wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa, w ustawie miałaby się też znaleźć instytucja tzw. niań samorządowych. Byłoby to rozwiązanie np. dla mniejszych miejscowości, gdzie nie jest potrzebny pełny żłobek, a dzieci mogłyby trafiać pod opiekę takich niań, ułatwiając tym samym pracę zawodową rodzicom.

Ustawa o żłobkach ma być częścią programu wspierania rodzin, obejmującego także nową ustawę o pieczy zastępczej i nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jak podkreśliła Fedak, program polityki rodzinnej, pozwalający rodzicom godzić obowiązki pracownicze i obowiązki rodzicielskie, to jednocześnie wsparcie dla systemu emerytalnego.

_ - Po to, żeby te systemy mogły funkcjonować, musimy chuchać i dmuchać na wzrost gospodarczyi dbać także o to, żeby na rynku pracy znalazło się kolejne liczne pokolenie. A tymczasem 20 lat transformacji spowodowało, że Polaków rodzi się coraz mniej _ - mówiła minister pracy.

Dodała, że jeżeli nie będzie kolejnego pracującego pokolenia, nie będzie wzrostu gospodarczego, a tym samym wpływów do budżetu, co uniemożliwi zbilansowanie polityki społecznej.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)