Notowania

femen
17.08.2012 12:32

FEMEN zniszczył krzyż. Solidarność z Pussy Riot

W geście solidarności z członkiniami grupy Pussy Riot, działaczki FEMEN-u ścięły piłą motorową ustawiony w centrum Kijowa krzyż poświęcony ofiarom NKWD.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Aktywistki ukraińskiego ruchu FEMEN w geście solidarności z członkiniami grupy punkrockowej Pussy Riot ścięły piłą motorową i powaliły na ziemię ustawiony w centrum Kijowa krzyż, ogłaszając swoje rosyjskie koleżanki _ ofiarami reżimu putinowsko-cerkiewnego _. *

Wydarzenie to wywołało na Ukrainie oburzenie, gdyż zniszczony krzyż poświęcony był ofiarom NKWD i stał przy tzw. Pałacu Październikowym, gdzie w latach 1917-1941 więziono przeciwników systemu sowieckiego i dokonywano masowych egzekucji.

Działaczki FEMEN-u przeprowadziły swą akcję przed południem. Krzyż ścinała jedna z przywódczyń ruchu Inna Szewczenko, która wystąpiła w stroju topless z wykonanym na piersiach napisem _ Free Riot _.

_ FEMEN ostrzega Putina-Gundiajewa, że w razie wydania na aktywistki (Pussy-Riot) wyroku więzienia, piły motorowe zostaną wymierzone we wszystkie osoby odpowiedzialne za cierpienia niczemu niewinnych kobiet _ - czytamy w komunikacie ruchu adresowanym do prezydenta Rosji Władimira Putina i patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I, którego świeckie nazwisko to Władimir Gundiajew.

Ruch Femen istnieje od 2008 roku. Skupia aktywistki walczące z dyskryminacją kobiet na Ukrainie. Znany jest z prowokacyjnych manifestacji, także za granicą.

Grupa organizowała protesty m.in. przeciwko międzynarodowym agencjom matrymonialnym, seksturystyce, oraz Euro 2012.

W lipcu jedna z działaczek ruchu z obnażonym biustem i umieszczonym na nagich plecach napisem _ Zabić Cyryla _ rzuciła się w kierunku patriarchy moskiewskiego, który właśnie wysiadł z samolotu na lotnisku w Kijowie. Dziewczyna zdołała dobiec do duchownego na odległość metra, po czym została zatrzymana przez ochroniarzy.

W Moskwie oczekiwane jestogłoszenie wyroku w procesie trzech członkiń zespołu Pussy Riot, oskarżonych o chuligaństwo w prawosławnej świątyni. 21 lutego pięć artystek z tej grupy wykonało w soborze Chrystusa Zbawiciela utwór _ Bogurodzico, przegoń Putina _. Trzy z nich zatrzymano, gdy umieściły w internecie film ze swojego występu. Rosjanki otrzymały wyrazy poparcia ze strony wielu gwiazd światowego show-biznesu. Zaniepokojenie wyraża zagranica, m.in. Unia Europejska, Amnesty International, deputowani do niemieckiego Bundestagu.

Czytaj więcej w Money.pl
Kontrowersyjny proces w Rosji. Sędzia z... Marina Syrowa, prowadząca w chamowniczeskim sądzie rejonowym w Moskwie sprawę członkiń zespołu punkrockowego Pussy Riots, została na dzień przed ogłoszeniem wyroku, objęta ochroną policyjną w związku z pogróżkami, które otrzymywała.
Ten proces jest jak średniowieczna inkwizycja - _ To bolesne obserwować, jak je sądzą _ - oświadczył Michaił Chodorkowski, najbardziej znany rosyjski więzień.
Putin mówi, jak należy osądzić Pussy Riot Członkinie grupy punkrockowej Pussy Riot, oskarżone są o chuligaństwo w prawosławnej świątyni.
Tagi: femen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz