Notowania

fiat
22.04.2010 17:14

Fiat w Tychach przed falą zwolnień?

Przeniesienie produkcji Pandy do Włoch doprowadzi do likwidacji linii produkcyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fiatpress.pl)

Przeniesienie produkcji Fiata Panda z tyskich zakładów do fabryk we Włoszech doprowadzi do likwidacji linii produkcyjnych i masowych zwolnień - uważają związkowcy z Fiat Auto Poland. Polski oddział koncernu na razie o zwolnieniach nie mówi.

Dyrektor generalny koncernu Fiat Sergio Marchionne ogłosił, że zgodnie z projektem _ Fabbrica Italia _, w 2014 roku liczba produkowanych we Włoszech fiatów wzrośnie z 650 tysięcy do 1,4 miliona. Koncern zamierza zainwestować 700 mln euro w fabrykę Pomigliano d'Arco pod Neapolem, gdzie ma być produkowana nowa panda. Obecnie wytwarzana jest ona w Tychach. Jej nowy model ma zostać wprowadzony na rynek w drugiej połowie 2011 roku.

Zdaniem związków zawodowych działających w Fiat Auto Poland, to dla tyskich zakładów bardzo zła wiadomość. _ Oznacza ona zmniejszenie produkcji o blisko 250 tys. sztuk rocznie, likwidację linii produkcyjnych i masowe zwolnienia, które mogą nastąpić już w najbliższych miesiącach _ - napisali w oświadczeniu przewodniczący związku zawodowego _ Sierpień 80 _ Bogusław Ziętek i przewodniczący _ Sierpnia 80 _ w Fiat Auto Poland Franciszek Gierot.

ZOBACZ TAKŻE: Fiat do 2014 roku zainwestuje we Włoszech 30 mld euro
Ich zdaniem decyzja o przeniesieniu produkcji pandy nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Podkreślili, że produkcja w tyskich zakładach Fiata zostanie drastycznie ograniczona. _ Tracimy tysiące miejsc pracy w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Państwo polskie traci ogromne przychody z tytułu podatków i w bilansie handlowym. Ponad 95 proc. produkcji tyskich zakładów stanowił eksport, dając miliard euro do bilansu handlowego naszego kraju _ - napisali związkowcy.

Rzecznik Fiat Auto Poland Bogusław Cieślar powiedział, że szczegółów przeniesienia produkcji na razie nie ma, więc nie chce komentować, czy decyzja będzie się wiązała ze zwolnieniami albo ograniczeniem produkcji zakładu.

_ - To decyzje naszego szefostwa, więc trudno mi się do nich odnieść. A ustalanie szczegółów jeszcze potrwa _ - powiedział rzecznik.

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
Tagi: fiat, tychy, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz