Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finał Euro wart 300 mln euro

0
Podziel się:

Całkowity wpływ gospodarczy igrzysk to prawie półtora miliarda euro.

Finał Euro wart 300 mln euro
(PAP/Radek Pietruszka)

Finały mistrzostw warte są co najmniej 300 milionów euro, a drużyny Niemiec i Hiszpanii walczyć będą nie tylko o oficjalne trofeum, ale też o dodatkowe profity dla swojego kraju.

Badania * pokazują , że w przypadku zwycięstwa Hiszpanii będzie to kwota 114 milionów euro, a 113 milionów Euro gdy wygrają Niemcy.

Przewiduje się, że drużyna przegrywającego kraju uzyska 59 milionów euro w meczu, który odbędzie się na wiedeńskim stadionie Ernst Happle; Niemcy i Hiszpanie odniosą także korzyści z krótko- i długoterminowego impulsu wzrostu gospodarczego, na które składają się nagrody pieniężne, umowy ze sponsorami, prawa do transmisji telewizyjnych, wzrost sprzedaży biletów i gadżetów z logo drużyny, turystyka, a dla zwycięzcy - znaczny wzrost zaufania konsumentów.

Wygranie wszystkich meczy przyniesie Hiszpanii 23 miliony euro dochodu z nagród, a Niemcy uzbierają o milion mniej przez to, że stracili punkty w meczu z Chorwacją na etapie grupowym turnieju. Jeśli Hiszpania przegra rozgrywkę finałową , to otrzyma 20 milionów, a przegrana Niemców oznacza, że otrzymają oni 19 milionów.

Gospodarz Finałów - miasto Wiedeń - może uzyskać ponad 100 milionów euro dodatkowych korzyści finansowych z jednego meczu, z czego krótkoterminowe korzyści ze sprzedaży jedzenia i napojów, gadżetów i zakwaterowania mają przekroczyć 65 milionów. Oczekuje się też wzrostu zainteresowania turystów piękną stolicą Austrii. Podsumowując, prognozy mówią o 470 milionach euro korzyści ekonomicznych dla Austrii i Szwajcarii dzięki mistrzostwom.

Paul Meulendijk, Szef sponsoringu, MasterCard Europe, twierdzi: - _ Finał mistrzostw jest kulminacyjnym punktem wspaniałego piłkarskiego lata w Europie. Najpierw oglądaliśmy niezwykły finał Ligi Mistrzów UEFA w Moskwie, a teraz jesteśmy tu w Wiedniu, gdzie sam tylko finał ma wartość 300 milionów Euro. Całkowity wpływ gospodarczy 1,4 miliarda Euro pokazuje jaki potencjał ma ogromna moc i popularność tego sportu. _

Profesor Chadwick, Szef Centrum Międzynarodowego Biznesu Sportowego na Uniwersytecie Coventry, który prowadził badania, powiedział:_ - Finały Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej zazwyczaj przyciągają ponad 150.000 ludzi do miasta goszczącego mecz, ale też mogą być oglądane przez 150.000.000 telewidzów, co sprawia, że największe wydarzenie piłkarskie Europy jest wydarzeniem na skalę światową. _

*Badania przeprowadzone przez MasterCard

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)