Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Financial Times mobilizuje Tuska

0
Podziel się:

Po wyborczym zwycięstwie rząd Donalda Tuska będzie pod większą presją ze strony zagranicznych inwestorów i agencji ratingowych.

Financial Times mobilizuje Tuska
(PAP/Paweł Supernak)

Po wyborczym zwycięstwie rząd Donalda Tuska będzie pod większą presją ze strony zagranicznych inwestorów i agencji ratingowych oczekujących dalszej redukcji deficytu finansów publicznych i politycznie trudnych reform - sądzi _ Financial Times _.

Wśród tych ostatnich warszawski korespondent gazety Jan Cieński wymienia opóźnienie wieku emerytalnego.

_ - Deficyt finansów publicznych wyniesie w 2011 r. ok. 5 proc. PKB. Minister finansów Jacek Rostowski, który najprawdopodobniej pozostanie na stanowisku, spodziewa się, że w 2012 roku próg deficytu obniży się poniżej 3 proc. PKB. Wielu analityków sądzi, że jego prognoza jest zbyt optymistyczna bez dalszych reform _ - napisała gazeta.

Wynik wyborów dziennik nazywa _ potwierdzeniem przywództwa premiera Donalda Tuska w czasie mrocznego i kryzysowego okresu w reszcie UE, gdy tamtejszych polityków obciąża się największą winą za to, że nie uchronili Europy przed rosnącymi trudnościami _.

Na zwycięstwo PO, zdaniem gazety, pozytywnie zareagują rynki i biznes. - _ Biznes niepokoił się nieoczekiwanie mocną kampanią wyborczą PiS. Ekonomiczny i polityczny nacjonalizm Jarosława Kaczyńskiego oznaczałby ostry odwrót od polityki Tuska, której przejawem było kultywowanie cieplejszych stosunków z tradycyjnymi wrogami w Berlinie i Moskwie _ - dodaje Cieński.

Według niego, przebieg kampanii wyborczej wykazał, że ostrożna postawa Tuska wobec reform niesie ze sobą pewne ryzyko. _ Wysokie stosunkowo notowania Janusza Palikota pokazują, iż jest elektorat popierający większą śmiałość _.

Zdaniem cytowanego w _ FT _ politologa Aleksandra Smolara ostrożna postawa Donalda Tuska, który nie jest zwolennikiem nagłych, dramatycznych zmian i preferuje stopniowe reformy krok po kroku, była pewnym rozczarowaniem dla części naturalnego elektoratu PO w klasie średniej.

Obietnice Tuska w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/donald;tusk;obiecuje;ulgi;prorodzinne;i;dluzszy;urlop;tacierzynski,68,0,921156.html) Ulgi rodzinne, dłuższy urlop - obietnice Tuska Donald Tusk zapowiedział, że Platforma planuje radykalne zwiększenie ulgi prorodzinnej na trzecie i każde kolejne dziecko. Jak dodał, PO chce też wydłużyć tak zwany urlop tacierzyński oraz ułatwić warunki rodzenia
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t85462.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;bedzie;subwencja;oplat;za;przedszkola,75,0,920139.html) Kolejna obietnica: Przedszkola będą tańsze Premier Donald Tusk zapowiada rozwiązanie, które ma ulżyć rodzicom małych dzieci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/tusk;o;szansach;na;nizsze;podatki,24,0,919832.html) Tusk o podatkach: Koniec. Kropka. Ja to wiem - Nie może sobie pozwolić na ryzyko wyraźnego obniżenia wpływów do budżetu państwa - uważa premier.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)