Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finanse Kościoła - będą nad nimi pracować

0
Podziel się:

Biskupi 44 polskich diecezji będą dziś rozmawiać o pieniądzach.

Finanse Kościoła - będą nad nimi pracować
(Reporter)

Biskupi 44 polskich diecezji będą dziś rozmawiać o przekształceniu Funduszu Kościelnego. Na Jasnej Górze, gdzie się spotkają, wysłuchają m.in informacji dotyczących kwestii administracyjnych i finansowych w diecezjach w Kościele w całej Polsce.

Prace strony kościelnej i rządowej nad przekształceniem Funduszu Kościelnego trwają od marca. Zmierzają one do umożliwienia Polakom odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Rząd proponuje, by ten odpis wynosił 0,3 procent, duchowni postulują zwiększenie jego wysokości. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Józef Kloch podkreśla, że nie przez przypadek w tej sprawie spotykają się biskupi diecezjalni.

- _ Biskupi diecezjalni mają specjalne uprawnienia. Na nich spoczywa odpowiedzialność przed stolicą apostolską za kwestie administracyjne i finansowe, między innymi oczywiście. Dlatego to spotkanie będzie poświęcone kwestiom przekształcenia Funduszu Kościelnego _ - mówi biskup Kloch.

Ks. Józef Kloch dodaje, że trwają także prace zespołu przedstawicieli poszczególnych metropolii nad ujednoliceniem chociażby kwestii nazewnictwa w Kościołach oraz ujednolicenia pewnych zaszłości, nawet z czasów zaborów.

- _ Zaszłość tego typu, że jest tak zwane poduszne gdzieś tam płacone, nawet nie bardzo wiadomo na czym ma ono polegać _ - mówi biskup Kloch. W Polsce są 44 diecezje, w tym kościoła bizantyjsko-ukraińskiego oraz ordynariat polowy. Zgrupowane są w 15 metropoliach.

Czytaj więcej o zmianach w finansowaniu Kościoła
Fiasko rozmów z Kościołem? Tak się targują _ Rozważana jest rekompensata za straty Kościoła _ - ujawnił minister Michał Boni.
Zmiany w Kościele. Buddyści mają plan Część duchownych jest w stanie poprzeć pomysły rządu. Jednak nie za darmo.
Rząd wymyślił specjalny podatek na Kościół Są konkretne propozycje zmian w finansowaniu Kościoła. Episkopat dostał 30 dni, by się do nich ustosunkować.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)