Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finansowa porażka Berlusconiego. Uniwersytet Myśli Liberalnej nie powstanie

0
Podziel się:

W 2004 roku Berlusconi kupił za 35 milionów euro rezydencję w Lombardii. Wielokrotnie deklarował, że w wielkiej posiadłości powstanie Uniwersytet Myśli Liberalnej. Nic z tych planów nie wyszło.

Finansowa porażka Berlusconiego. Uniwersytet Myśli Liberalnej nie powstanie
(Jennifer Lorenzini/Splash News/East News)
bEstVRQR

Były premier Włoch Silvio Berlusconi poniósł dotkliwą porażkę finansową - nie udało mu się powołać uroczyście zapowiadanego Uniwersytetu Myśli Liberalnej. Według prasy siedziba jego wymarzonej uczelni na północy kraju przyniosła wielomilionowe straty.

W 2004 roku ówczesny szef rządu kupił za 35 milionów euro rezydencję pod nazwą Villa Gernetto w Lesmo koło Brianzy w Lombardii. Wielokrotnie deklarował, że w wielkiej posiadłości z 36-hektarowym parkiem powstanie pod jego patronatem Uniwersytet Myśli Liberalnej.

Wśród jego przyszłych wykładowców Berlusconi wymieniał byłego prezydenta USA George'a W. Busha, byłych premierów: Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira i Hiszpanii Jose Marię Aznara. Prosił również prezydenta Rosji Władimira Putina, by dołączył do grona profesorów.

bEstVRQT

Projekt nie został nigdy zrealizowany, a wszystkie prace, jakie tam wykonano, przygotowując siedzibę uniwersytetu pochłonęły ogromne sumy. Na remont i inne roboty budowlane były premier wydał 36,5 miliona euro, a na wyposażenie wnętrz i dzieła sztuki w willi prawie 4 miliony euro.

Teraz sama konserwacja pustej rezydencji kosztuje rocznie 100 tysięcy euro.

Dziennik _ La Repubblica _ ujawnił, że willę wyceniono niedawno na ponad 50 milionów euro. Biorąc pod uwagę sumę, za jaką Berlusconi ją kupił oraz poniesione wydatki, stracił na tej inwestycji ponad 17 milionów euro. Poza tym były szef rządu musiał w zeszłym roku zapłacić 370 tysięcy euro gminnego podatku od tej nieruchomości, wprowadzonego przez gabinet jego następcy Mario Montiego.

Media podkreślają, że to jedna z największych finansowych porażek w karierze medialnego magnata i miliardera oraz przywódcy centroprawicy, który uczelnię uważał za szczególnie bliski swemu sercu projekt.

bEstVRQZ
Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys w partii. Przenoszą się do apartamentu Dotychczas centroprawicowy Lud Wolności zajmował pięć pięter kamienicy o łącznej powierzchni 5 tysięcy metrów w samym centrum Wiecznego Miasta.
Klowni oburzeni porównaniem do Berlusconiego Polityk niemieckiej SPD Peer Steinbrueck oburzył swoim kontrowersyjnym porównaniem byłego premiera Włoch do klowna nie tylko włoską opinię publiczną.
Berlusconi ujawnił, na kogo zagłosuje Były premier Włoch, przywódca centroprawicy wysunął nieformalnie kandydaturę prezesa Europejskiego Banku Centralnego.
bEstVRRu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)