Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finansowanie przedsiębiorstw. Nie chcą ryzykować

0
Podziel się:

Przedsiębiorstwa mają duże możliwości do samofinansowania inwestycji, jednak problemem nadal jest brak chęci do inwestowania.

Finansowanie przedsiębiorstw. Nie chcą ryzykować
(Juanmonino/iStockphoto)

Przedsiębiorstwa mają duże możliwości do samofinansowania inwestycji, jednak problemem nadal jest brak chęci do inwestowania - wynika z opublikowanego w dziś kwartalnego raportu Ministerstwa Gospodarki._ _

_ - Przedsiębiorcy mają duże możliwości samofinansowania inwestycji, a problemem pozostaje zwiększenie ich skłonności do inwestowania Czynnikiem skłaniającym przedsiębiorców do ostrożności w podejmowaniu inwestycji jest niepewność związana z oceną przyszłej sytuacji przedsiębiorstwa. Oceny dotyczące kształtowania się koniunktury gospodarczej w najbliższych kwartałach są niejednoznaczne, a zestaw ryzyk dla perspektyw rozwoju gospodarki światowej wciąż znaczący _ - napisano w raporcie.

_ - W porównaniu z 2010 rokiem nastąpiło istotne przyspieszenie dynamiki nakładów brutto na środki trwałe oraz w szczególności nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw. Relatywnie wysoka dynamika wynikała jednak ze stosunkowo niskiej bazy odniesienia. Nakłady brutto na środki trwałe poniesione w 2011 roku były o 7,2 proc. wyższe od zrealizowanych w 2008 roku, natomiast nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw były niższe o ponad 5 proc. _ - dodali autorzy dokumentu.

Z danych przytaczanych przez resort gospodarki wynika, że nakłady brutto na środki trwałe wzrosły w 2011 roku o 8,7 proc. wobec spadku o 0,2 proc. w 2010 roku i spadku o 1,2 proc. w 2009 roku.

Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw wzrosły (w cenach stałych) w 2011 roku o 10,8 proc. wobec spadku o 3,2 proc. w roku 2010 i spadku o 11,9 proc. w roku 2009.

Czytaj więcej o polskiej gospodarce w Money.pl
Kościół ma swój pomysł na kapitalizm Biskupi domagają się tolerancji dla symboli religijnych w miejscach publicznych i wzywają do szanowania godności każdego człowieka.
Wiadomo co napędza sprzedaż detaliczną Wzrost sprzedaży detalicznej, przy jednoczesnym wzroście bezrobocia, można po części tłumaczyć ograniczeniem możliwości odchodzenia na wcześniejsze emerytury.
To mogło zwiększyć liczbę aktywnych na rynku pracy Wzrost sprzedaży detalicznej jest po części wynikiem większej liczby osób aktywnych na rynku pracy, podaje Rada Gospodarcza.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)