Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Firmę poprowadzisz bez państwa. Sześć miesięcy bez ZUS staje się faktem

51
Podziel się:

Prowadzenie firmy bez obowiązku oddawania pieniędzy do ZUS. Już wkrótce stanie się to możliwe. W życie wchodzą bowiem przepisy tzw. Konstytucji dla Biznesu.

Promotorem Konstytucji dla Biznesu od wielu miesięcy był Mateusz Morawiecki
Promotorem Konstytucji dla Biznesu od wielu miesięcy był Mateusz Morawiecki (Rafal Oleksiewicz/REPORTER/EAST NEWS)

Ostatniego dnia marca obowiązywać będą wszystkie przepisy przyjętej kilka tygodni temu Konstytucji dla Biznesu. Wtedy bowiem zacznie funkcjonować sześciomiesięczne zwolnienie z konieczności odprowadzania składek na ZUS przez nowych przedsiębiorców.

Wszystkie pozostałe zapisy pakietu ustaw w życie wejdą 1 marca. To raczej dobra wiadomość dla przedsiębiorców, ale i powód gigantycznego wstydu dla całej polskiej klasy politycznej. Zapisana w Konstytucji dla Biznesu zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy jest nieco absurdalna. Czy jej wejście w życie będzie znaczyło, że wcześniej przedsiębiorcy byli z zasady uznawani za nieuczciwych?

Zobacz także: Zobacz też nasz materiał o Konstytucji dla Biznesu:

Zyska budżet

Poza takimi zmianami na poziomie "symbolicznym", Konstytucja dla Biznesu niesie także realne zmiany. Przede wszystkim dla najmniejszych przedsiębiorców oraz... budżetu państwa.

Poza wspomnianym sześciomiesięcznym zwolnieniem z odprowadzania składek na ZUS, politycy zgodzili się, by legalnym było prowadzenie tzw. nierejestrowanej działalności gospodarczej. "Będzie ona dotyczyć m.in. drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych, np. dorywczego handlu lub okazjonalnych usług. Jeśli przychody z tej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, działalność ta nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie trzeba jej rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej" – czytamy na specjalnej rządowej stronie internetowej poświęconej Konstytucji dla Biznesu.

Stawka niższa od składki

Nowy przepis oznacza zatem, że każda działalności, na której zarabia się mniej niż 1050 zł miesięcznie, nie będzie rejestrowana. To ruch wart pochwały, bowiem składki na ZUS w tym roku wynoszą ponad 1200 zł. Diabeł, jak zawsze, tkwi w szczegółach. Wystarczy spojrzeć na przytoczony przez rządzących przykład - dla studenta zarabiającego 400 zł miesięcznie na udzielaniu korepetycji, rejestrowanie firmy było nieopłacalne. Z tego względu działał w szarej strefie. I to właśnie uderzenie w nią wydaje się być motorem dla działań rządzących. Niekoniecznie dobro firm.

Jeśli wykorzystany jako przykład student skorzysta z "dobrodziejstwa" Konstytucji dla Biznesu, nie zapłaci ZUS. Zapłaci za to podatek. 18 złotych za każde zarobione 100 zł. Skorzysta budżet. Student raczej nie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(51)
m&m
5 lata temu
Jestem zatrudniona w firmie opłacane mam wszystkie składki, zarabiam wiecen niz minimalny przychod i oddaje Państwu sporo. Chce sobie dorobic i skorzystac z ulgi i co zdrowotna i tak musze odprowadzic?
Obywatel
5 lata temu
Precz z opresyjnym państwem !!! Ustawa to krok w dobrym kierunku, pozostaje tylko zlikwidowanie reżimowych "ustaw krajobrazowych" uniemożliwiających reklamę w przestrzeni publicznej oraz absurdalnych przepisów o podobnym charakterze dotyczących tzw. "spamu", a w przktyce kneblujących małych przedsiębiorcóœ, którzy próbują reklamować swoje produkty i usługi w cyberprzestrzeni, któ©a też jest przestrzenią publiczną, a ni prywatną włąsnością!!!
Wlodek
5 lata temu
A co z kwota do 5 tyś przychodu od kiedy ma 2ejsc w życie.?Zmniejszcie ten bandycki zus jezdze na taxi jak mam zepsute auto stoję 2 tygodnie też muszę ZUS cały zapłacić.I zakazana emerytom mundurowy dorabianie bez płacenia zusu krusowcow pozarolniczej działalności bo to jest nie UCZCIWA KONKURENCJA
Anna
5 lata temu
za to "starzy" przedsiębiorcy będą płacić coraz wyższe składki by utrzymać darmozjadów w ZUSie
marerk
5 lata temu
Ustawa powinna być zaskarżona do TK gdyż narusza prawa obywatelskie,tworzy "sabotaż gospodarczy", a jednocześnie dyskryminuje gdyż nie dotyczy wszystkich, którzy utracą inne możliwości uzyskiwania dochodów i będą zmuszeni do przejścia w "szara strefę"- w Polsce niem stałego systemu zasiłków społecznych i zawodowych tak jak to jest w cywilizowanych państwach prawa, jednocześnie działalność osobista jest blokowana "haraczowym systemem zus", ponadto kwota dochodu określona ustawą nie daje gwarancji na opłacenie stawki zus po jej przekroczeniu.
...
Następna strona