Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firmy zaczną tworzyć żłobki i przedszkola?

0
Podziel się:

Minister tworzy żłobek dla dzieci swoich podwładnych. Rząd chce, aby takie placówki powstawały również przy prywatnych firmach.

Firmy zaczną tworzyć żłobki i przedszkola?
(PAP/Andrzej Rybczyński)

Rafał Wiechecki, szef resortu gospodarki morskiej wpadł na pomysł stworzenia żłobka i przedszkola przy swoim ministerstwie. W ten sposób chce skłonić pracownice do szybszego powrotu do pracy po urlopach macierzyńskich.

Taki pomysł bardzo spodobał się Joannie Kluzik-Rostkowskiej, wiceminister pracy i polityki społeczne, odpowiedzialnej za program zachęcania kobiet do rodzenia dzieci.

"Jeżeli uda mu się stworzyć przedszkole, to będzie dobry sygnał również dla firm, żeby sięgały po taki sposób ułatwiania życia pracownikom. Ale liczę też na to, że on na własnej skórze przećwiczy te wszystkie kłopoty, które będzie miał, odpukać, przy zakładaniu przedszkola" - mówi wiceminister.

_ Kluzik-Rostkowska mówi, że na razie nie będzie wsparcia samorządów pieniędzmi z budżetu, aby te pomagały firmom w zakładaniu żłobków i przedszkoli. Wiceminister chciałaby sprawdzić, czy gminy skorzystają ze środków unijnych, za które można finansować alternatywne formy opieki przedszkolnej. _

Jednocześnie zapowiada ułatwienia prawne dla tworzenia i finansowania żłobków i przedszkoli, między innymi w dużych instytucjach i prywatnych firmach. Ma to zachęcać kobiety do macierzyństwa, a potem do powrotu do pracy.

Kluzik-Rostkowska uważa, że obecne przepisy nie tylko nie ułatwiają, ale wręcz utrudniają tworzenie takich placówek.

Podała przykład z czasów swojej pracy w stołecznym magistracie, gdzie była pełnomocniczką ds. kobiet i rodziny. Żłobek próbowały tworzyć warszawskie sądy dla blisko dwustu pracownic, które były wówczas w ciąży. Nie udało się jednak znaleźć pomieszczenia, które spełniałoby kryteria - jak twierdzi wiceminister - zdefiniowane 40 lat temu.

Kluzik-Rostkowska zapowiada, że do końca wakacji będzie przygotowywany projekt ustawy o opiece nad dzieckiem, który ma te kryteria na nowo zdefiniować, by były dostosowane do XXI wieku.

| Wiceminister Kluzik-Rostkowska zapowiada, że w ramach polityki rodzinnej rząd zaproponuje rozszerzenie możliwości korzystania z zakładowego funduszu socjalnego (finansuje się z niego np. wypoczynek pracowników), także na takie cele, jak finansowanie zakładania przyzakładowych żłobków i przedszkoli lub opłacanie pobytu dzieci pracowników w takich placówkach. |
| --- |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)