Notowania

Fiskus będzie śledził samochody. Przedsiebiorcy przerażeni

Ministerstwo Finansów zapowiada, że będzie skanować tablice rejestracyjne pojazdów używanych przez przedsiębiorców. W ten sposób chce wyłuskać oszustów. - Władze nie powinny tego robić - uważają eksperci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MF)
O najnowszym pomyśle skarbówki poinformował Paweł Cybulski, wiceminister finansów

Skarbówka chce wykorzystać nowe narzędzie do walki z nieuczciwymi firmami. Będzie namierzać auta - osobowe i ciężarowe - należące do przedsiębiorców. Potem sprawdzi, czy firmy uczciwie rozliczają się z fiskusem - donosi w środę "Gazeta Wyborcza".

Jak tłumaczy Paweł Cybulski, wiceminister finansów, w piśmie przesłanym do redakcji dziennika, "będą to działania podejmowane w momencie pozyskania dowodów wskazujących na uzasadnione podejrzenie niewywiązywania się z obowiązków podatkowych".

Skanowanie tablic ma pozwolić skarbówce na śledzenie trasy aut firmowych. Dzięki temu urzędnicy będą mogli ustalić, czy ich właściciele nie oszukują - np. jeśli wykazują straty, mimo że auta są bezustannie w ruchu, mogą liczyć się z prośbą fiskusa o wyjaśnienie tej sytuacji.

Według dziennika, przedsiębiorcy, którzy dowiedzieli się o nowym pomyśle podczas spotkania z wiceministrem Cybulskim byli przerażeni.

- Jeśli państwo i służby będą znały trasy pojazdów, to mogą gromadzić informacje o prywatnym życiu ludzi. A później ich szantażować - przytacza słowa przedsiębiorcy "GW".

Zobacz też: Urząd skarbowy skontroluje, czy firmę stać na pożyczkę

Pomysł ministerstwa nie podoba się też organizacjom chroniącym prywatność obywateli. Według przytaczanego w artykule Wojciecha Klickiego, prawnika z fundacji Panoptykon, nie ma potrzeby, żeby Krajowa Administracja Skarbowa zbierała dane o każdym wykorzystaniu służbowego auta.

- To jest traktowanie wszystkich przedsiębiorców jako podejrzanych - uważa prawnik.

O tym, że władze nie powinny zbierać takich informacji przekonany jest także Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej WatchdogPolska.

- Nie będzie nad tym kontroli - uważa.

Tagi: skarbówka, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2018

zbigiA może wszystkich przedsiębiorców przy zakładaniu firmy od razu zaczipować i będzie wszystko jasne co gdzie kiedy ,po co na co i z kim....

28-02-2018

jaa co z posłami co nie mają samochodów i rozliczają kilometrówkę?

28-02-2018

Jan IIIchcieliście państwa policyjnego to macie...pis was - nas zeżre...bo kasy brakuje coraz więcej

Rozwiń komentarze (917)