Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fiskus przesłuchuje podatników. Robi to niezgodnie z prawem

29
Podziel się:

Urzędy skarbowe przesłuchują świadków i pytają o to, czy byli karani za składanie fałszywych zeznań. Robią to, choć obecne przepisy im na to nie pozwalają.

Fiskus przesłuchuje podatników. Robi to niezgodnie z prawem
(Krzysztofski / REPORTER)

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”,świadkowie, którzy stawiają się na przesłuchanie, są najpierw informowani o prawie do odmowy odpowiedzi oraz pouczani o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Zaraz potem urzędnicy pytają ich o to, czy byli wcześniej karani za składanie fałszywych zeznań.

Gazeta pisze, że nie ma wątpliwości, że dane o karalności należą do kategorii wrażliwych i zasługują na szczególną ochronę. Wynika to z RODO.

Pytania w tej sprawie nasuwają się więc dwa. Po pierwsze, czy fiskus może bezpośrednio pytać świadka o to, czy był karany za składanie fałszywych zeznań. Po drugie, czy może to robić w obecności osób trzecich.

Czy można pytać? Ordynacja podatkowa milczy na ten temat. Nie ma natomiast wątpliwości, że organ może sięgnąć do informacji z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) – pozwala mu na to art. 47 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 508 ze zm.).

Czy jednak prawo do pozyskiwania danych z KRK oznacza, że równie dobrze fiskus może bezpośrednio pytać o to świadków?

Monika Krasińska, dyrektor Zespołu ds. Sektora Publicznego w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych,cytowana przez Dziennik Gazetę Prawną, ma w tej sprawie poważne wątpliwości. Podkreśla, że urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej powinni zdobywać interesujące ich informacje w sposób przewidziany w przepisach prawa, a więc ze wskazanych w tych przepisach źródeł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
ela
6 lat temu
drogi autorze...czy pis szanuje jakiekolwiek przepisy? zrobią co chca, przeciez niedawno wprowadzili uchwale, ze rodo nie obejmuje publica...o czym wiec mowa? depczą konstytucje a wy pytacie czy mogą pytac o karalnosc??? smiech na sali...mamy prl, komitet, sekretarzy i brak sądow
dde
6 lat temu
90% działania fiskusa jest bezprawne- łamią prawo, naginają przepisy tylko po to by dostać premię a najgorsze jest to że są BEZKARNI, dlaczego PIS tego nie zmieni skoro są niby tacy uczciwi i działają dla dobra podatników????? Bo jest im to na rękę- budżet potrzebuje kasy więc fiskus ma przyzwolenie na łamanie prawa, nękanie,manipulowanie dowodami - CZY TAK DZIAŁA PAŃSTWO PRAWA???
fds
6 lat temu
Odpowiedź może być tylko jedna - nie przypominam sobie. Doskonała i na Policji w przypadku mandatów i w KAS. Później sprawa do sądu. 2 wygrane, 1 jeszcze w toku ;-)
kuko
6 lat temu
teraz tylko bezprawie, brawo PiS
adam
6 lat temu
bandyci skarbowi robią co chcą bo jest to nietykalna kasta chroniona przez rządzących którym zapewnia pełne koryta
...
Następna strona