Notowania

rating
28.11.2012 07:05

Fitch obniżył im rating. Kraj bliski niewypłacalności

Jako powody swojej oceny Fitch wymienił między innymi trudną i skonfliktowaną scenę polityczną, słabą infrastrukturę i walutę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia/CC BY-SA 2.0)

*Agencja Fitch obniżyła wczoraj zarówno długoterminowy jak i krótkoterminowy rating Argentyny i stwierdziła, że kraj ten stoi _ prawdopodobnie _ u progu niewypłacalności. Rząd Argentyny walczy przed sądem w USA o uchylenie polecenia uregulowania części długu (na zdjęciu stolica Argentyny - Buenos Aires). *

Fitch obniżył długoterminowy rating Argentyny z _ B _ do _ CC _ o krótkoterminowy z _ B _ do _ C _. Rating _ C _ jest tylko o jeden poziom wyższy od niewypłacalności. Gospodarka argentyńska już od dłuższego czasu znajduje się w pogłębiającej się recesji.

Dwie pozostałe największe agencje ratingowe Standard & Poor's i Moody's utrzymują na razie rating Argentyny na wyższych poziomach, odpowiednio _ B- _ i _ B3 _.

W ub. tygodniu sędzia Thomas Griesa z sądu federalnego na nowojorskim Manhattanie nakazał rządowi argentyńskiemu wypłacenie do 15 grudnia sumy 1,3 mld dolarów części swych zagranicznych kredytodawców, mimo złożenia przez ten rząd apelacji.

Inwestorzy ci nie chcą zastosować się do planu restrukturyzacji długu Argentyny, który ustalono po ogłoszeniu niewypłacalności tego kraju w 2002 r. Rząd argentyński twierdzi, że nie może wykonać werdyktu sędziego Griesy bowiem zabrania mu to prawo krajowe. Zakazuje ono stosowania wobec części wierzycieli lepszych warunków niż wobec pozostałych, którzy zgodzili się restrukturyzację długu.

Reuter zauważa, że jeśli Argentyna zostanie zmuszona do wypłaty żądanej sumy to inni wierzyciele, u których Argentyna jest zadłużona na ponad 11 mld dolarów, mogą również zażądać natychmiastowej spłaty.

Politycy argentyńscy, nawet zaliczający się przeciwników obecnej prezydent Cristiny Fernandez de Kirchner, zgodnie skrytykowali werdykt sędziego Griesy jako zagrażający planowi restrukturyzacji, który umożliwił krajowi wyjście z poprzedniej zapaści i ponowny wzrost gospodarczy.

Zdaniem Fitcha, gospodarka Argentyny znacznie zwolniła w br. i krajowi grozi ponownie niewypłacalność. Jako powody takiej oceny Fitch wymienił także _ trudną i skonfliktowaną scenę polityczną _, słabą infrastrukturę i walutę oraz niezadowolenie społeczne z powodu wysokiej inflacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Urządzili im 24-godzinny strajk generalny Zamknięte były punkty usługowe i stacje benzynowe, zblokowane drogi, odwołane prawie wszystkie loty krajowe i regionalne. Stanęły pociągi i stołeczne metro.
Przywódcy tych krajów ostro krytykują UE Zaufania nie da się zbudować nawołując wyłącznie do wyrzeczeń - powiedziała prezydent Brazylii, Dilma Rouseff, na zakończenie dwudniowego spotkania.
Gigantyczne protesty. Nie chcą jej reelekcji - _ Tak dla demokracji, nie dla reelekcji _- wykrzykiwali w centrum Buenos Aires demonstranci.
Tagi: rating, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz