Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

FOR: ustawy o sądach stanowią zagrożenie dla wolności obywateli i dla wzrostu gospodarczego

36
Podziel się:

Według FOR ograniczenie niezależności sądownictwa "stanowi zagrożenie nie tylko dla wolności obywateli, ale także dla stabilnego wzrostu gospodarczego i związanej z tym poprawy warunków życia w Polsce".

FOR: ustawy o sądach stanowią zagrożenie dla wolności obywateli i dla wzrostu gospodarczego
(WP money)

Nowelizacje ustaw o KRS i o ustroju sądów powszechnych oraz projekt ustawy o Sądzie Najwyższym godzą bezpośrednio w wartości składające się na państwo prawa - ocenia Forum Obywatelskiego Rozwoju. Założony przez Leszka Balcerowicza think-tank nazywa reformę "próbą faktycznej zmiany konstytucyjnego ustroju państwa i ewidentnego przejawu ograniczenia praworządności".

"Rozwiązania zawarte w omawianych projektach nie tylko nie spełniają deklarowanego celu 'demokratyzacji' wymiaru sprawiedliwości, jak i przyspieszenia postępowań sądowych" - czytamy komunikacie FOR.

"Wręcz przeciwnie, ustawy te - każda z osobna, jak i wszystkie wzięte razem - służą jedynie do podporządkowania władzy sądowniczej dwóm pozostałym władzom" - pisze organizacja.

Pod opublikowanym w czwartek komunikatem podpisali się członkowie zarządu Fundacja FOR - Aleksander Łaszek, Agata Stremecka oraz Marek Tatała.

Według FOR, ograniczenie niezależności sądownictwa "stanowi zagrożenie nie tylko dla wolności obywateli, ale także dla stabilnego wzrostu gospodarczego i związanej z tym poprawy warunków życia w Polsce".

"Pozostawia ono również przedsiębiorców na łasce i niełasce dyskrecjonalnych działań rządu i parlamentu, bez realnej możliwości kontroli ich decyzji. W konsekwencji osłabia to bodźce do inwestowania w naszym kraju, tym samym negatywnie wpływa na perspektywy rozwoju Polski" - piszą Łaszek, Stremecka i Tatała.

Wideo: * *Balcerowicz o rządach PiS:

Forum Obywatelskiego Rozwoju "jednoznacznie krytycznie" ocenia projekt ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych - zarówno w zakresie trybu ich uchwalania, jak i przyjmowanych rozwiązań.

Think-tank wzywa parlament do zaniechania procedowania projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, a prezydenta do odmowy podpisania ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
o to pytanie
7 lat temu
robi wrażenie szaleńca, czy nim w rzeczywistości jest?
ZK590
7 lat temu
Obecne prawo to przyzwolenie na bezkarne łamanie wszelkich praw i zasad w gospodarce. Balcerowicz wie o tym doskonale i nie mieści mu się w głowie aby ktoś targnął się skruszyć ten beton.
:-)
7 lat temu
Balcerek must go away!
Edd
7 lat temu
BedIe dokładnie odwrotnie tego guru prognozy trzeba odwracać i wtedy się sprawdzaja
PetrunaXXX
7 lat temu
Ten Balcerowicz cos za bardzo zrobil sie podobny do Lisa i Giertycha.Drazy ich jakas choroba.Chyba sundrom kaczynskiego.
...
Następna strona