Notowania

wiadomości
20.07.2017 14:44

FOR: ustawy o sądach stanowią zagrożenie dla wolności obywateli i dla wzrostu gospodarczego

Według FOR ograniczenie niezależności sądownictwa "stanowi zagrożenie nie tylko dla wolności obywateli, ale także dla stabilnego wzrostu gospodarczego i związanej z tym poprawy warunków życia w Polsce".

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP money)

Nowelizacje ustaw o KRS i o ustroju sądów powszechnych oraz projekt ustawy o Sądzie Najwyższym godzą bezpośrednio w wartości składające się na państwo prawa - ocenia Forum Obywatelskiego Rozwoju. Założony przez Leszka Balcerowicza think-tank nazywa reformę "próbą faktycznej zmiany konstytucyjnego ustroju państwa i ewidentnego przejawu ograniczenia praworządności".

"Rozwiązania zawarte w omawianych projektach nie tylko nie spełniają deklarowanego celu 'demokratyzacji' wymiaru sprawiedliwości, jak i przyspieszenia postępowań sądowych" - czytamy komunikacie FOR.

"Wręcz przeciwnie, ustawy te - każda z osobna, jak i wszystkie wzięte razem - służą jedynie do podporządkowania władzy sądowniczej dwóm pozostałym władzom" - pisze organizacja.

Pod opublikowanym w czwartek komunikatem podpisali się członkowie zarządu Fundacja FOR - Aleksander Łaszek, Agata Stremecka oraz Marek Tatała.

Według FOR, ograniczenie niezależności sądownictwa "stanowi zagrożenie nie tylko dla wolności obywateli, ale także dla stabilnego wzrostu gospodarczego i związanej z tym poprawy warunków życia w Polsce".

"Pozostawia ono również przedsiębiorców na łasce i niełasce dyskrecjonalnych działań rządu i parlamentu, bez realnej możliwości kontroli ich decyzji. W konsekwencji osłabia to bodźce do inwestowania w naszym kraju, tym samym negatywnie wpływa na perspektywy rozwoju Polski" - piszą Łaszek, Stremecka i Tatała.

Wideo: * *Balcerowicz o rządach PiS:

Forum Obywatelskiego Rozwoju "jednoznacznie krytycznie" ocenia projekt ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych - zarówno w zakresie trybu ich uchwalania, jak i przyjmowanych rozwiązań.

Think-tank wzywa parlament do zaniechania procedowania projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, a prezydenta do odmowy podpisania ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych.

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2017

bacaPOra na telesFORa.

20-07-2017

ElemelekDla sceptyków (hejterzy i tak rozumieją biznes, jako liczbę wpisów) : pan X (przedsiębiorca) realizuje zamówienie publiczne (płatnik: Skarb Państwa). … Czytaj całość

20-07-2017

JanekA kto to jest ten wychowanek PZPR-u jakiś tam Balcerowicz. Jeszcze z tytułem Profesor pewnie mianowany przez prezydenta Jaruzelskiego

Rozwiń komentarze (36)