Notowania

Fortum kupił od państwa dwie ektrociepłownie

Fiński koncern energetyczny ma po 85 proc. akcji elektrowni w Zabrzu i Bytomiu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kokkinaki/iStocphoto)

Fiński koncern energetyczny Fortum sfinalizował zakup od Skarbu Państwa elektrociepłowni w Zabrzu i Bytomiu, kupując po 85 proc. akcji tych firm - wynika z informacji spółki.

W listopadzie ubiegłego roku firma Fortum Power and Heat Polska zawarła z ministrem skarbu umowę kupna 85 proc. akcji Elektrociepłowni Zabrze SA oraz podobnego pakietu walorów Zespołu Elektrociepłowni Bytom SA, w sumie za ponad 82 mln zł.

Do sfinalizowania transakcji potrzebna była zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po jej wydaniu procedura prywatyzacyjna została zakończona. Decyzją nowego właściciela nazwy obu zakładów zostaną zmienione na Fortum Bytom SA i Fortum Zabrze SA.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;dala;w;zeszlym;roku;22;16;mld,118,0,747126.html) Prywatyzacja dała w zeszłym roku 22,16 mld
Po 15 proc. akcji spółek zostanie przekazane nieodpłatnie uprawnionym obecnym i byłym pracownikom tych firm. Konsekwencją przejęcia zakładów przez Fortum będą zmiany w zarządach i rad nadzorczych obu spółek, przy zachowaniu w nich dotychczasowej reprezentacji pracowniczej.

Obecnie trwają również negocjacje pakietów socjalnych ze stroną społeczną, reprezentującą pracowników obu firm. Według informacji związkowców, w Bytomiu do końca lutego zespół negocjacyjny strony społecznej chce uzgodnić i podpisać pakiet socjalny dla pracowników.

_ - Naszym zadaniem jest zapewnienie pracownikom godziwych warunków pracy i płacy po przekształceniach oraz osłon socjalnych w przypadku ewentualnych odejść _ - podkreślił szef Solidarności w ZEC Bytom Grzegorz Brewko. Zespół Elektrociepłowni Bytom zatrudnia ponad 240 osób.

W Zabrzu związkowy zespół negocjacyjny zwrócił się do obecnego pracodawcy o zapewnienie ochrony wszystkim pracownikom do czasu podpisania pakietu socjalnego z nowym inwestorem. Negocjacje pakietu socjalnego mają się zakończyć do 30 marca. Termin kolejnych negocjacji wyznaczono na 10 stycznia.

Według wcześniejszych deklaracji przedstawicieli Fortum, koncern planuje budowę w Zabrzu nowego źródła wytwórczego o mocy - według wstępnych założeń - ok. 350 megawatów, kosztem ok. 1,2-1,6 mld zł. Nowe źródło w Zabrzu może pojawić się ok. roku 2015-2016. Plan jego budowy nie oznacza, że inwestor zamierza wyłączyć z użytkowania dotychczasowe moce w Zabrzu i Bytomiu. Mimo iż obie elektrociepłownie są stare i wysłużone, ich moce będą nadal wykorzystywane, a inwestor zamierza podnieść ich efektywność.

Dzięki przejęciu zakładów w Zabrzu i Bytomiu, Fortum dwukrotnie zwiększa swój potencjał produkcji energii elektrycznej w Polsce oraz wchodzi na śląski rynek ciepła - największy po warszawskim. Fortum działa już w woj. śląskim. We wrześniu koncern uruchomił w Częstochowie wybudowaną od podstaw elektrociepłownię o mocy 120 megawatów cieplnych i 64 elektrycznych, za 530 mln zł.

Wśród kupionych przez Fortum aktywów jest m.in. Elektrociepłownia Szombierki. Należy do niej unikatowa w skali europejskiej hala dawnej maszynowni z lat 20. XX wieku - zabytek przemysłowy, gdzie organizowane są m.in. imprezy kulturalne. Przedstawiciele inwestora zapewniają, że będą chcieli nadal wykorzystywać obiekt dla potrzeb kulturalnych. Od niedawna jest on częścią Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

Koncern energetyczny Fortum powstał w Finlandii. W kilku krajach zatrudnia 11,5 tys. osób i należy do największych producentów i dystrybutorów energii w krajach nordyckich; jest czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Fortum działa w Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, krajach bałtyckich, Polsce i Rosji. W ubiegłym roku obroty koncernu przekroczyły 5,4 mld euro, a zysk operacyjny sięgnął 1,8 mld euro. Akcje spółki są notowane na giełdzie w Helsinkach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t97787.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bliski;final;prywatyzacji;zespolu;elektrowni;pak,124,0,689020.html) Bliski finał prywatyzacji Zespołu Elektrowni PAK Negocjacje Rafako z Ministerstwem Skarbu mogą potrwać do końca listopada.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t89013.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/kamela-sowinska;grad;nie;poradzi;sobie;z;prywatyzacja,161,0,574881.html) Kamela-Sowińska: Grad nie poradzi sobie z prywatyzacją
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t97278.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/spolka;pkp;niepotrzebna;zlikwidowac;ja,41,0,743721.html) Spółka PKP niepotrzebna: Zlikwidować ją! Zdaniem Pawła Poncyljusza, majątek PKP S.A. powinno się podzielić pomiędzy pozostałe podmioty.
Tagi: prywatyzacja spółek skarbu państwa, fortum, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz