Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Forum Gospodarcze w Davos. Optymistyczne prognozy

0
Podziel się

Światowe Forum Gospodarcze 2014 w Davos zakończyło się względnie pozytywną oceną perspektyw dalszego wychodzenia gospodarki z kryzysu.

Forum Gospodarcze w Davos. Optymistyczne prognozy
(AP/Fotolink/East News)
bEqInlaZ

Światowe Forum Gospodarcze 2014, które obradowało w Davos od 22 do 25 stycznia z udziałem 1500 czołowych przedsiębiorców i ekonomistów oraz ponad 40 szefów państw zakończyło się względnie pozytywną oceną perspektyw dalszego wychodzenia gospodarki z kryzysu.

_ - Ożywienie gospodarcze i proces konsolidacji _ - tak określiła dyrektor generalna MFW Christine Lagarde moment, w jakim znajdują się najważniejsze gospodarki świata. Perspektywy gospodarki światowej - dodała podsumowując dyskusję na Forum - _ możemy traktować z ostrożnym optymizmem _.

Gospodarka USA będzie prawdopodobnie rosła w tym i w przyszłym roku w tempie 3 proc. lub więcej, Europa jest w trakcie _ ponownego rozruchu _, a Japonia czyni _ znaczące postępy _ - mówiła szefowa MFW.

bEqInlbb

MFW, który ogłosił we wtorek, w przeddzień rozpoczęcia Forum, swą prognozę dotycząca światowego wzrostu gospodarczego w 2014 r , przewiduje 3,7 proc.

Według niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeublego _ strefa euro nie jest już w centrum wszelkich zmartwień gospodarki światowej _.

Wśród obaw dotyczących gospodarki Christine Lagarde wymieniła występujące zwłaszcza w Europie lekkie niebezpieczeństwo deflacji bądź inflacji poniżej zakładanych 2 proc.

Największą niewiadomą są w jej ocenie _ wschodzące gospodarki _ świata, które przeżywają spowolnienie i wstrząsy wynikające z porzucenia przez bank centralny Ameryki, Fed, dotychczasowej nadzwyczaj sprzyjającej ich rozwojowi polityki monetarnej.

bEqInlbh

_ - W oczywisty sposób na horyzoncie pojawia się nowe niebezpieczeństwo _ - powiedziała Lagarde.

Na Forum w Davos broniono na ogół globalizacji jako środka rozwiązywania obecnie występujących zjawisk kryzysowych będących częściowo lub całkowicie następstwem globalnego kryzysu finansowego i niezwykle wysokiego bezrobocia w wielu regionach świata.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Mnanuel Barroso ostrzegł w Davos, że _ kryzys nie został dotychczas przezwyciężony, mimo że strefa euro wykazuje silne oznaki ożywienia gospodarczego _.

Wysokie bezrobocie w niektórych krajach - dodał Barroso - wymaga kontynuowania reform w Europie.

bEqInlbi

Przebieg Forum wykazał jednak, że na Starym Kontynencie powiało większym optymizmem w porównaniu z poprzednimi latami. Panuje przekonanie, że strefa euro się nie załamie, ale jednocześnie gospodarka europejska, która powoli zaczyna wychodzić z kryzysu, ma do przejścia jeszcze bardzo długą drogę, jak podkreślało wielu mówców.

Znamienne jest - piszą komentatorzy - że na Forum w Davos odbyło się co najmniej 20 debat na temat zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wskazując na zagrożenia dla ludzkości, jakie niesie to zjawisko, apelował o _ przejście od debat do działania _.

Z uznaniem powitał on cele sformułowane ostatnio przez Unię Europejską: zredukowanie emisji CO2 do atmosfery o 40 proc. do roku 2030.

bEqInlbj

Czytaj więcej w Money.pl

bEqInlbC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)