Notowania

kraj
13.12.2016 06:21

Dobra zmiana w fotoradarach. Pieniądze trafią na policyjny fundusz

Pieniądze mają zasilić specjalny fundusz, z którego policjanci kupują samochody, paliwo, sprzęt a nawet remontują budynki i wypłacają sobie nagrody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Co piąta złotówka ściągnięta z kierowców łamiących przepisy ma trafiać na konto policji. Taki rewolucyjny pomysł znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, przygotowywanym przez MSWiA - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze mają zasilić specjalny fundusz, z którego policjanci kupują samochody, paliwo, sprzęt a nawet remontują budynki i wypłacają sobie nagrody.

Sądząc z obecnych wpływów z mandatów, wystawionych na podstawie zdjęć z fotoradarów można ocenić, że będzie to przynajmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

Zgodnie z obecnymi przepisami 100 proc. pieniędzy z grzywien za przekroczenie prędkości, czy przejazd na czerwonym świetle, trafia do Krajowego Funduszu Drogowego. Pozostałe mandaty stanowią dochód budżetu państwa.

MSWiA na razie nie komentuje pomysłu. – Projekt jest na etapie konsultacji – ucina wszelkie dyskusje jego wydział prasowy. Ale nie od dziś wiadomo, że resort chce, aby policja przejęła od GITD sprawy związane z fotoradarami. Sama inspekcja miałaby zostać zlikwidowana, a następnie wchłonięta przez policję - czytamy w dzienniku.

Zdaniem opozycji MSWiA proponuje groźny mechanizm - im więcej mandatów policja wlepi, tym więcej pieniędzy dostanie. PIS przypomina, że rząd PO odgórnie planował wpływy z fotoradarów oraz, że pieniądze te rozpływały się w budżecie.

oprac.: Katarzyna Kalus

Tagi: kraj, policja, kara, mandat, drogi, utrudnienia, pap, dziennik gazeta prawna, przegląd prasy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2016

marioDo Płaszczaka, a nie na bezpieczeństwo na drogach? Te 4/5 to pewnie na Rydza i 500+. Dobra zmiana.

13-12-2016

TbkCzy w tym kraju będzie coś co umila życie Polaków czy wciąż będą uprzykszac nam życie!

13-12-2016

robinŻeby było na paliwo do śmigłowca policyjnego na partyjne wycieczki po kraju.

Rozwiń komentarze (44)