Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Franciszek i Putin są wyjątkowo sobie bliscy"

0
Podziel się:

Dziennik La Stampa pisze, że zbliżyła ich sprawa Syrii i sprzeciw wobec zbrojnej interwencji.

"Franciszek i Putin są wyjątkowo sobie bliscy"
(CPP / Polaris/East News)

Już przed pierwszym spotkaniem, do którego dojdzie dzisiaj, papież Franciszek i prezydent Rosji Władimir Putin wydają się sobie wyjątkowo bliscy - pisze dziennik La Stampa. Zbliżyła ich, dodaje, sprawa Syrii i sprzeciw wobec zbrojnej interwencji.

Będzie to już czwarta wizyta Putina w Watykanie. Jana Pawła II rosyjski prezydent odwiedził w 2000 i 2003 roku, a Benedykta XVI w 2007 r. Lecz teraz, podkreśla turyńska gazeta, klimat wraz z pontyfikatem papieża _ z końca świata _ zmienił się.

Dziennik odnotowuje, że Kreml przekonany jest o szczególnym znaczeniu poniedziałkowego spotkania Putina z Franciszkiem po wyraźnym zbliżeniu stanowisk Moskwy i Stolicy Apostolskiej w sprawie konfliktu syryjskiego, to znaczy ich wspólnym sprzeciwie wobec zbrojnej interwencji i dyplomatycznych inicjatywach na rzecz likwidacji broni chemicznej.

W tym kontekście przypomina się list, jaki papież napisał we wrześniu do rosyjskiego przywódcy w sprawie pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii, co zinterpretowano jako dowód na to, że papież uznaje, że Moskwa może odegrać istotną rolę na tym polu.

Z kolei Władimir Putin, dodaje gazeta, chce przedstawiać się jako obrońca chrześcijan na Bliskim Wchodzie i zamierza podziękować Franciszkowi za zaangażowanie Watykanu dla sprawy pokoju na świecie.

Nie brak opinii, że pierwsza rozmowa nowego papieża i prezydenta Rosji może też doprowadzić do poprawy relacji między Kościołem katolickim i rosyjską Cerkwią. Według włoskiego dziennika szanse na spotkanie Franciszka i patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla wydają się obecnie większe niż dotychczas, głównie ze względu na pochodzenie papieża. Franciszek bowiem jest mniej identyfikowany z Zachodem i mniej kojarzony z katolickim prozelityzmem na wchodzie - stwierdza gazeta.

Oficjalnie patriarchat przyznał niedawno, że na razie nie mówi się o wizycie biskupa Rzymu w Rosji, lecz raczej o bardziej prawdopodobnej perspektywie spotkania z Cyrylem w neutralnym kraju.

Choć wyrażane są też nadzieje na to, że Władimir Putin włączy się w przygotowanie ewentualnej wizyty papieża w Moskwie w przyszłości, przypomina się, że patriarcha Cyryl nie chce, by prezydent go w tym wyręczył i dlatego nie zamierza go do tego delegować - konstatuje _ La Stampa _.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież robi paellę i pije yerba mate Za sprawą papieża do menu stołówki w watykańskim domu świętej Marty, gdzie mieszka, wprowadzono jego ulubiony deser dulce de leche, czyli rodzaj masy kajmakowej.
Dwóch papieży utrudnia zwiedzanie Watykanu Nadzwyczajna sytuacja w Watykanie wymusiła zamknięcie dla turystów jednej z największych atrakcji. Zawieszono zwiedzanie Ogrodów Watykańskich.
Papież modlił się za czcicieli "bogini łapówki" Franciszek powołał się na biblijną przypowieść o obrotnym rządcy, który wymuszał łapówki od dłużników swojego pana.
Ostre słowa kardynała o chorym Kościele Po abdykacji Benedykta XVI, kardynał Jorge Mario Bergoglio mówił, że _ Kościół jest chory i musi się sam leczyć _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)