Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja podpisze ważną umowę z Egiptem. Dostarczy myśliwce

0
Podziel się:

Sprzeda Egiptowi 24 myśliwce Rafale produkowane przez koncern Dassault Aviation, fregatę klasy Aquitaine i pociski kierowane.

Francja podpisze ważną umowę z Egiptem. Dostarczy myśliwce
(wikipedia/CC BY-SA 3.0/Pymouss)
bFeWTmhx

Francja podpisze w poniedziałek z Egiptem umowę na dostawę do tego kraju 24 myśliwców Rafale produkowanych przez koncern Dassault Aviation, fregatę klasy Aquitaine i pociski kierowane. Kontrakt opiewa na 5,2 mld euro.

Minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian udaje się do Kairu na ceremonię podpisania z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim kontraktu na dostawę myśliwców, fregaty i uzbrojenia.

_ - Z Egiptem poszło szybko. Przede wszystkim dlatego, że chciał kupić samoloty znakomitej jakości i to kupić jak najszybciej z uwagi na zagrożenia, które czyhają w jego pobliżu. W obecnej sytuacji jest bardzo ważne, aby Egipt mógł reagować, aby zapewnić krajowi stabilizację i bezpieczeństwo _ - powiedział prezydent Francji Francois Hollande.

bFeWTmhz

Kair, stojący na swej wschodniej flance w obliczu ataków dżihadystów z Państwa Islamskiego i z uwagi na niestabilną sytuację w sąsiedniej Libii, chce mieć myśliwce, które wzmocnią jego potencjał bojowy.

Mimo prowadzenia przez ubiegłe trzy lata negocjacji z Indiami francuski koncern Dassault Aviation nie znalazł dotąd zagranicznego nabywcy na swe samoloty Rafale, uważane za jedne z najbardziej wyrafinowanych technicznie, ale też najdroższych współczesnych myśliwców.

Według prezesa koncernu Erica Trappiera _ kontrakt z Egiptem, wielkim krajem arabskim, zadziała jak kula śnieżna _, a francuskimi myśliwcami są zainteresowani Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Malezja.

Nowa umowa rekompensatą za okręty?

Kontrakt z Egiptem może przyćmić sprawę helikopterowców, których Francja postanowiła nie sprzedawać Rosji w związku z kryzysem ukraińskim. Umowę o wartości 1,2 mld euro na dostawę do Rosji dwóch mistrali Francja podpisała w 2011 roku.

bFeWTmhF

- _ Jeśli chodzi o Mistrale to wciąż jeszcze warunki ich sprzedaży nie zostały spełnione. Mamy nadzieje, że kiedyś będą, ale nie wiemy czy zawieszenie broni będzie przestrzegane, czy plan, który zarysowaliśmy będzie realizowany _ - potwierdził prezydent Francji.

Jeśli Francja wycofa się z transakcji, będzie musiała zapłacić Rosjanom wysokie kary.

Czytaj więcej w Money.pl
Mistrale mogą nigdy nie trafić do rąk Rosjan Taka groźba padła z ust francuskiego ministra obrony. Wywołało to gwałtowną reakcję Kremla.
Rosja grozi Francji. Żąda wydania okrętów Umowę o wartości 1,2 mld euro na dostawę do Rosji dwóch mistrali Francja podpisała w 2011 roku.
Le Pen krytykuje rząd. Chodzi o mistrala Le Pen jest ostrą przeciwniczką polityki Zachodu wobec Rosji podczas konfliktu na Ukrainie
bFeWTmia
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)