Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja wzmacnia obecność wojskową w Mali

0
Podziel się

Spośród 3 tysięcy francuskich żołnierzy stacjonujących w Mali między 500 a 700 uczestniczy na północy kraju wraz oddziałami malijskimi i siłami ONZ

Francja wzmacnia obecność wojskową w Mali
(Tack Julien/ABACA/EAST NEWS)
bEqHaCad

Taka ma być odpowiedź Paryża po zabiciu tam dwojga dziennikarzy francuskiego radia RFI - powiedziała rzeczniczka rządu Najat Vallaud-Belkacem.

Vallaud-Belkacem przypomniała w wywiadzie dla Echos-TV - portalu telewizyjnego dziennika _ Les Echos _ - że siły ONZ stacjonują już na terytorium Mali, a wśród nich jest 3 tys. francuskich żołnierzy. _ Bez wątpienia trzeba będzie wzmocnić siły francuskie, aby odeprzeć terrorystów _ - powiedziała rzeczniczka. _ W ciągu kilku miesięcy nie uda się uregulować tak złożonego problemu jak sytuacja w Mali, gdzie zainstalowali się terroryści _ - dodała Vallaud-Belkacem.

Odmówiła jednak podania jakichkolwiek konkretnych informacji na temat wysłania francuskich posiłków wojskowych do tego kraju. W niedzielę francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius zapowiedział - również nie wdając się w żadne szczegóły - że _ bezpieczeństwo w tym rejonie i na przyległych obszarach, zwłaszcza bezpieczeństwo obywateli francuskich, zostanie wzmocnione _. Szef MSZ Francji określił sprawców zabójstwa jako _ grupy terrorystyczne, z którymi prowadzimy walkę _.

bEqHaCaf

Spośród 3 tys. francuskich żołnierzy stacjonujących w Mali między 500 a 700 uczestniczy na północy kraju wraz oddziałami malijskimi i siłami ONZ w zakrojonej na szeroką skalę operacji antyterrorystycznej pod kryptonimem Hydra. Według wcześniejszego harmonogramu ministerstwa obrony kontyngent francuski miał być zredukowany do 2 tys. żołnierzy do końca 2013 roku, po malijskich wyborach parlamentarnych, których pierwsza tura ma się odbyć 24 listopada.

Dwoje dziennikarzy, Claude Verlon i Ghislaine Dupont, zostało w sobotę uprowadzonych po przeprowadzeniu wywiadu z mieszkańcem Kidalu, przedstawicielem tuareskiego separatystycznego Ruchu Wyzwolenia Narodowego Azawadu. Porywacze wciągnęli dziennikarzy do samochodu, a następnie zabili. Kidal, leżący ok. 1,5 tys. na północny wschód od stolicy Mali, miasta Bamako, w pobliżu granicy z Algierią, jest kolebką tuareskiej rebelii.

Tuaregowie wywołali wojnę w Mali w styczniu 2012 roku i już wiosną ogłosili na północy kraju niepodległość Azawadu. W czerwcu teren ten odebrali im lepiej uzbrojeni partyzanci Al-Kaidy, którzy północną połowę Mali przekształcili we własny kalifat. Został on rozbity przy pomocy Tuaregów przez Francję, która w styczniu 2013 roku dokonała inwazji na Mali. Była to druga misja reporterów RFI w Kidalu. W lipcu relacjonowali oni stamtąd pierwszą turę wyborów prezydenckich.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqHaCal
bEqHaCaG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)