Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francuska europoseł Morin-Chartier odwiedziła Opolszczyznę

0
Podziel się:

Spotkanie połączone z debatą z opolskimi samorządowcami odbyło się dziś w Centrum Konferencyjnym Górażdże.

Francuska europoseł Morin-Chartier odwiedziła Opolszczyznę

Francuska europoseł Elisabeth Morin-Chartier przyjechała na Opolszczyznę, by rozmawiać o dobrych przykładach wykorzystania w województwie opolskim pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2007-2013.

Spotkanie połączone z debatą z opolskimi samorządowcami odbyło się dziś w Centrum Konferencyjnym Górażdże. Jak powiedziała europoseł Danuta Jazłowiecka, na której zaproszenie przyjechała do Polski Morin-Chartier, Opolszczyzna jest regionem, który najlepiej wydał w minionych latach unijne pieniądze i zdobył nagrodę z Krajowej Rezerwy Wykonania. _ Stąd pomysł, by ściągnąć tu panią Morin-Chartier _ - wyjaśniła Jazłowiecka.

_ - Przyjechałam tu po dobre przykłady, które można wykorzystać na szczeblu europejskim _ - potwierdziła Morin-Chartier odpowiedzialna za przygotowanie poprawek do projektu nowego rozporządzenia ws. Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach dobrych przykładów francuska europoseł miała okazję usłyszeć o projekcie _ PO KLucz do biznesu _ zrealizowanym przez opolski Wojewódzki Urząd Pracy w ramach którego przyznanych zostało w ubiegłych latach 343 dotacje na założenie własnego biznesu. W sumie do początkujących przedsiębiorców trafiło w ramach tego projektu 13,4 mln zł. Ogółem w latach 2007-2013 dzięki unijnym dofinansowaniom 2,6 tys. osób w województwie opolskim założyło firmy.

Wśród prezentowanych francuskiej europoseł opolskich projektów był też projekt _ Profesjonalizacja Kadr Opolskiego Biznesu _ firmy Atmoterm, który miał na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników; projekt gminy Walce _ Przedszkolak z tradycją _, którym objęto ok. 200 maluchów i uczono ich przywiązania do tradycji oraz projekt Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym _ Bliżej marzeń _ dla podopiecznych Fundacji.

Morin-Chartier była pod wrażeniem różnorodności grup wiekowych i społecznych, do których adresowane były opolskie projekty. Jej zdaniem świadczy to o dużej elastyczności korzystających z unijnych dotacji, co będzie przydatne również w nowym okresie programowania, czyli w latach 2014-2020.

Francuska polityk zwróciła też uwagę na duży odsetek kobiet, do których adresowane były unijne programy. _ To bardzo dobry kierunek, bo kariery wielu matek zwalniają po urodzeniu dzieci i trzeba im pomagać na nowo odnajdować się na rynku pracy _ - mówiła Morin-Chartier.

Jazłowiecka wyraziła z kolei nadzieję, że spotkanie z Morin-Chartier było inspiracją dla samorządowców z Opolszczyzny i zmobilizuje ich do równie aktywnego sięgania po unijne pieniądze w perspektywie 2014-2020, co w latach minionych.

Czytaj więcej o funduszach z Unii w Money.pl
Możemy stracić część pieniędzy z Unii Jest ryzyko zmniejszenia w przyszłości unijnych funduszy dla biedniejszych krajów, w tym Polski, w związku z apelami o wspieranie wzrostu gospodarczego. Tak uważa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Fundusze unijne. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc Od 26 marca trwa kolejny nabór wniosków o dofinansowanie w działaniu 8.1 PO IG Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej.
Kraj w kryzysie, ale pieniędzy z Unii nie wziął Portugalia wykorzystała zaledwie 57,7 procent środków z funduszy unijnych przyznanych na lata 2007-2011.
fundusze unijne
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)